Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 26d. 06:52

Gyvenimo rojaus kampelyje – Nidoje – kaina

Vasarą Nidoje gyventojų skaičius išauga dešimteriopai.
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr. / Vasarą Nidoje gyventojų skaičius išauga dešimteriopai.

Lietuvoje įvedus prabangos mokestį, jį, ko gero, mokėti turėtų kone visi trys tūkstančiai Kuršių nerijos gyventojų. Unikaliame UNESCO saugomame gamtos kampelyje gyvenančių neringiškių būstai vertinami keliskart brangiau nei tokie pat žemyninėje dalyje. Tačiau neringiškiai tikina, kad gyvenimo rojaus kampelyje kaina – nemaža.

Gyvenimas Kuršių nerijoje pamažu grįžta į vėžes, dar galima sutikti kelis poilsiautojus, mėgstančius rudens rytus pamaryje ir raudonus saulėlydžius prie jūros. Dar kelios savaitės ir poilsiautojai taps retenybe, rečiau bus atgabenamos ir prekės į didžiausią Neringos prekybos centrą, nes ne sezono metu apyvarta sumažėja net iki šešių kartų. 

Pusė metų snaudulio

„Kai įsigyveni – pripranti prie to, priimi kaip kasdienybę“, – teigė pusšeštų metų Nidoje gyvenantis radijo stoties „Neringa FM“ ir Nidos meno kolonijos administratorius Linas Ramanauskas. 

Beveik trejus metus Kuršių nerijos nacionalinio parko direktoriaus pareigas einantis Tomas Tukačiauskas, su šeima į šį kraštą atvykęs iš Utenos, taip pat pamažu pripranta prie nedidelio miestelio gyvenimo pulso. 

Į Kuršių neriją L.Ramanauskas atsikraustė jau paragavęs gyvenimo didmiestyje: „Sunku pasakyti, kas mane čia pritraukė, tikriausiai bendra nuotaika, kuri čia tvyro, gamta.“

Kandidatu į vietinius save vadinantis vyras pastebi, kad vasarą ir žiemą neringiškiai gyvena du skirtingus gyvenimus. Žiemą kurortas apsnūsta. „Didžioji dalis žmonių žiemą laiką leidžia namuose, kitaip nei kituose miestuose, kur ir žiemą verda gyvenimas. Manau, neringiškiai netgi per daug užsisėdi“, – svarstė L.Ramanauskas. 

Nuomininkų dalia – karti

Per penkerius metus, kol L.Ramanauskas gyvena Nidoje, vietos bendruomenę papildė vos kelios naujos šeimos: „Naujokus galima ant rankos pirštų suskaičiuoti. Žmonės daugiau čia perka nekilnojamąjį turtą tik vasaroms, poilsiui, bet ne gyvenimui.“

Įsigyti Kuršių nerijoje būstą jaunam vyrui – nereali utopija. „Tai neįmanoma, bent jau ne už tuos pinigus, kuriuos dabar gaunu už savo veiklą“, – tikino jis.

Viltį Neringoje įsigyti būstą pamiršo ir Tukačiauskų šeima, kurioje auga du mažamečiai vaikai. „Nebeturime tokios svajonės ir net svarstome apie tai. Net ir užimant nacionalinio parko direktoriaus pareigas tai – nerealu“, – sakė T.Tukačiauskas. 

Kurį laiką šeima būstą nuomojosi Klaipėdoje. Rytais T.Tukačiauskas skubėdavo prie keltų, kol galiausiai visi nusprendė persikelti į kitą krantą. Tačiau netrukus įsitikino, kad nuomininkų dalia Kuršių nerijoje – nepavydėtina.

Nuo birželio jų būsto nuoma išaugo beveik 25 kartus. Kitaip tariant, vasarą buto nuoma dienai kainuoja tiek, kiek šaltuoju laiku – mėnesį. Šeimos galva pasiėmė mėnesį atostogų ir su šeima ilsėjosi tėvonijoje. Likusiais vasaros mėnesiais šeima glaudėsi pačiame pigiausiame kambaryje Preiloje, kurio nuoma pasirodė taip pat ne tokia ir maža. 

„Jei būtume likę senajame bute – mano, direktoriaus, algos būtų nepakakę“, – atviravo pašnekovas. Jis prisipažino, kad sunkios kraustynės šeimoje pasėjo įvairių abejonių. Tačiau viską atsvėrė nuostabi Neringos gamta.

„Darbuotojams taip pat negalime pasiūlyti būstų, dėl to sunku į nacionalinio parko direkciją prisivilioti specialistų. Čia į vienas pareigybes pretenduoja du kandidatai, o žemyninėje dalyje būna ir aštuoni“, – pasakojo T.Tukačiauskas. 

Lengviau būtų, jei savivaldybė pastatytų socialinių būstų, bet kada tai bus, – nežinia.

Surištos gyventojų rankos  

Kuršių nerijoje apsigyvenę naujakuriai pastebėjo, kad vietiniai stengiasi vasarą kuo daugiau uždirbti. Žmonės nuomoja savo butus, o patys kenčia susispaudę viename kambaryje. Kitų, likusiai Lietuvos daliai, įprastų galimybių užsidirbti Kuršių nerijoje nelabai ir yra.

„Nidiškiai kitaip nei, tarkime, plungiškiai, turi daugiau apribojimų, vien dėl riboto susisiekimo. Ta izoliacija ne tik fizinė, bet ir psichologinė, mat galioja įvairių taisyklių – po miškus galima vaikščioti tik ten, kur leidžiama, negalima kurti laužų, turėti nuosavos žemės, ribotos galimybės statyboms, galų gale negalima ir ūkininkauti, taip, kaip supranta žemyninės dalies gyventojai“, – vardijo T.Tukačiauskas. 

Paskutinė karvė iš Kuršių nerijos buvo išvežta beveik prieš dešimt metų. 

Už namus – milijonai 

Nekilnojamojo turto specialistų vertinimu, Neringa, pagal vietos gyventojų gaunamas pajamas ir būsto kainas, vis dar brangiausia vieta gyventi Lietuvoje. Domoplius.lt projekto vadovas Evaldas Narbuntovičius pastebėjo, kad ir pirkėjams pasirinkimas – ne itin didelis. Vidutinė namo kaina Neringoje šiuo metu yra 1,44 mln. Lt. Interneto svetainėje, kur skelbiama tūkstančiai skelbimų, tik 18 – iš Kuršių nerijos. 

Brangiausiai įvertintas gyvenamasis namas stovi Nidoje, Pamario gatvėje. Už poilsio namų kompleksą prašoma 3,2 mln. Lt. 

„Būsto Neringoje kainų tendencijos rodo mažėjimą. Nekilnojamasis turtas Kuršių nerijoje atpigo maždaug 3–4 proc. – sakė E.Narbuntovičius. 

Mažas nedarbas – taip pat negerai

Neringoje – mažiausias nedarbo lygis visoje Lietuvoje – vos 1,8 proc. Klaipėdoje nedarbas siekia 7,9 proc., o Palangoje – 5,6 proc. 

Anot Klaipėdos teritorinės darbo biržos vadovo Mindaugo Skritulsko, Kuršių nerijoje bedarbių beveik nėra dėl to, jog žmonės stengiasi užsidirbti iš to, ką jiems duoda aplinka – žvejoja, nuomoja būstą, dirba turizmo sektoriuje: „Tačiau toks mažas nedarbo lygis taip pat nėra gerai. Darbdaviai neturi galimybių greitai rasti darbuotojų, ypač kvalifikuotų. Tokia situacija vadinama nenormalia. Paprastai teigiama, kad 5 proc. nedarbo lygis jau yra normalus.“ 

Žemą nedarbo lygį Kuršių nerijoje galėjo lemti ir tai, kad dalis gyventojų yra registravę savo gyvenamąją vietą Neringoje, o iš tiesų gyvena ir dirba Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ar kituose miestuose. 

Tiltas – amžina tema

Didžiausias gyvenimo Kuršių nerijoje nepatogumas – sudėtingas susisiekimas su žemynine dalimi: tik keltu.

Prieš beveik trisdešimt metų buvo parengtas tilto per Kuršių marias statybų projektas. 2003-aisiais netgi buvo atliekama galimybių studija tiltui, kuris prasidėtų Smeltės pusiasalyje ir baigtųsi maždaug ties Smiltynės kelio postu. Skaičiuota, kad tilto statybos atsieitų apie 50 mln. Lt. Tačiau tam pasipriešino aukščiausia šalies valdžia. 

„Mūsų šeimai tilto tikrai nereikia. Keltai dirba labai gerai, juolab kai atsirado galimybė ir naktį persikelti, tereikia tik prieš tai informuoti „Smiltynės perkėlą“. Tiltas tikrai nėra būtinybė“, – tikino T.Tukačiauskas. 

Valstybės biudžetui neringiškių automobilių kilnojimas „Smiltynės perkėlos“ keltais per metus kainuoja apie 5 mln. Lt. Per pirmąjį šių metų pusmetį „Smiltynės perkėlos“ keltais neringiškių automobiliai perkelti apie 100 tūkst. kartų.

Pinigų užtenka, o vaikų – ne

Neringos savivaldybės biudžetas šiems metams – 23,653 mln. Lt. Iki rugsėjo planą vykdyti sekėsi puikiai. 

Neringos savivaldybė įgyvendina Mokyklų tinklo pertvarkos planą ir, siekdama į Neringą  pritraukti mokytis vaikus iš visos šalies, ieško optimalių sprendimų. Juodkrantės mokykloje šiais metais yra 40 vaikų, pernai rugsėjo 1-ąją sutiko 55 vaikai. Nidos vidurinėje mokykloje – 146 mokiniai, pernai buvo 147. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

24sek

„Žalgirio“ pralaimėjimo miražas: pražūtinga riba, kurios pasekmės gali pasijusti balandį

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas tabaka. O gal tapaka? Tiks ir Kalėdų stalui!

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Aktualu

Litvakas Saadia Bahatas: „Pirmą karo dieną buvau išsigandęs vaikas, antrą – jau suaugęs vyras“

Sportas

S.Bilis su Lietuvos rekordu pateko į finalą – gins pasaulio čempiono titulą

Gyvenimas

Raktininko Alvydo istorijos apie žvejų pamestus raktus, šiurpinančius radinius už durų ir įžymybių dovanas

Gyvenimas

Šventinis stilius (2): keturi stilistės pasiūlymai vakarui su draugais mieste

Aktualu

Sociologas Vladas Gaidys apie partijų reitingus: formuojasi kone dvipartinė sistema

Interviu Kultūra

Pirmą bežodę knygą pristatanti I.Babilaitė: „Vaikai, kaip ir suaugusieji, patiria vienatvę“

24sek

Tapo pajuokų objektu – „Kings“ šaipėsi iš Stepheno Curry

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Vardai

Po 2 metų Tenerifėje Andrius Butkus kraustosi į Ameriką: „Noriu daryti tai, ką moku geriausiai“

Sportas

„Sūduva“ talentų tinklą metė į Afriką: susitarti kol kas trukdo 18-metis

Sportas

Kas nutiko Rūtai Meilutytei? Kinijoje ją pasivijo problemos

Neišsiųsti CV Kultūra

Kastytis Sarnickas-Kastetas: apie rašymą, tapatybę ir vaikystės miškelį Lazdynų mikrorajone

Vardai

Prieš 22 metus duotame interviu Edita Mildažytė papasakojo, kodėl ja buvo susidomėjęs saugumas

Aktualu

Vilniaus meru pasiryžęs tapti Naglis Puteikis pats mokesčius miestui mokėti vengia

Verslas

Lietuva vėl tikisi sėkmingos šalies reklamos Kinijoje

24sek

Slogus pralaimėjimas: gudrus „Bayern“ planas, Miunchene pasiglemžęs „Žalgirį“

Naujienos

Verslas

Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

24sek

„Žalgirio“ pralaimėjimo miražas: pražūtinga riba, kurios pasekmės gali pasijusti balandį

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas tabaka. O gal tapaka? Tiks ir Kalėdų stalui!

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Aktualu

Litvakas Saadia Bahatas: „Pirmą karo dieną buvau išsigandęs vaikas, antrą – jau suaugęs vyras“

Sportas

S.Bilis su Lietuvos rekordu pateko į finalą – gins pasaulio čempiono titulą

Gyvenimas

Raktininko Alvydo istorijos apie žvejų pamestus raktus, šiurpinančius radinius už durų ir įžymybių dovanas

Gyvenimas

Šventinis stilius (2): keturi stilistės pasiūlymai vakarui su draugais mieste

Aktualu

Sociologas Vladas Gaidys apie partijų reitingus: formuojasi kone dvipartinė sistema

Interviu Kultūra

Pirmą bežodę knygą pristatanti I.Babilaitė: „Vaikai, kaip ir suaugusieji, patiria vienatvę“

24sek

Tapo pajuokų objektu – „Kings“ šaipėsi iš Stepheno Curry

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Vardai

Po 2 metų Tenerifėje Andrius Butkus kraustosi į Ameriką: „Noriu daryti tai, ką moku geriausiai“

Sportas

„Sūduva“ talentų tinklą metė į Afriką: susitarti kol kas trukdo 18-metis

Sportas

Kas nutiko Rūtai Meilutytei? Kinijoje ją pasivijo problemos

Neišsiųsti CV Kultūra

Kastytis Sarnickas-Kastetas: apie rašymą, tapatybę ir vaikystės miškelį Lazdynų mikrorajone

Vardai

Prieš 22 metus duotame interviu Edita Mildažytė papasakojo, kodėl ja buvo susidomėjęs saugumas

Aktualu

Vilniaus meru pasiryžęs tapti Naglis Puteikis pats mokesčius miestui mokėti vengia

Verslas

Lietuva vėl tikisi sėkmingos šalies reklamos Kinijoje

24sek

Slogus pralaimėjimas: gudrus „Bayern“ planas, Miunchene pasiglemžęs „Žalgirį“

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min