Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 28d. 12:13

Sąvartynai vietoj garažų ar taboro: būdų pažaboti šiukšlintojus Vilniuje rasti nelengva

Sąvartynas Karoliniškėse
Jurgitos Jurevičiūtės nuotr. / Sąvartynas Karoliniškėse

Vietoj nukeltų garažų Karoliniškėse Sietyno g., šalia mokyklos, darželio ir vakarinio aplinkkelio, formuojasi sąvartynas. Kaip ir aplink taborą, nors namų čia liko mažai, o gyventojų – dar mažiau. Tačiau kas turi šias teritorijas sutvarkyti, atsakyti nėra lengva. Vilniaus savivaldybės atsakymai gyventojų nenuramina, kadangi konkretumo juose trūksta. Vis dėlto viešos kalbos, atrodo, padėjo.

Karoliniškėse jau daugiau nei 15 metų gyvenanti Jurgita Jurevičiūtė priversta per savo buto langus stebėti, kaip metalinių garažų teritorijoje auga sąvartynas. Šalia – „Ryto“ progimnazija, vaikų darželis „Medynėlis“, Karoliniškių draustinis, vakarinis aplinkkelis, jau nekalbant apie gyvenamuosius namus.

Apie problemą ne kartą įvairioms institucijoms pranešusi moteris šįkart visą istoriją paviešino feisbuke, kaip pati sako, „nešama „Grigeo“ bangos“.

Sąvartynui – maždaug dešimtmetis

„Sena banali tiesa – nėra nieko pastovesnio nei laikina. Sovietmečio paminklas – laikinieji metaliniai garažai – niekada nepuošė Vilniaus, bet kažkodėl stovi ištisais kvartalais jau kelintas dešimtmetis. Kai apsigyvenau 2004 metais bute su vaizdu į metalinių garažų jūrą (dabar jau matau ir kalnų viršūnes), man sakė, kad juos tikrai greit nugriaus, nes čia bus vakarinis aplinkkelis. Ir išties, kai buvo statomas aplinkkelis, kelios eilės garažų buvo nukeltos. O tada ir pradėjo formuotis Karoliniškių sąvartynas. Šiam monstrui maždaug dešimtmetis“, – teigia Jurgita.

Vis dėlto pastaraisiais metais problema aštrėjo, sąvartynas ėmė sparčiai augti. J.Jurevičiūtė sako pernai balandį pirmą kartą nusiuntusi pranešimą apie problemą Aplinkos apsaugos departamentui ir Vilniaus savivaldybei per tvarkauvilniu.lt programėlę.

Kai buvo statomas aplinkkelis, kelios eilės garažų buvo nukeltos. O tada ir pradėjo formuotis Karoliniškių sąvartynas.

Atsakymas atėjo birželį: „Aplinkos apsaugos departamentas informavo, kad inspektoriai inspektavo teritoriją ir „atliekų darytojų“ nenustatė. Vadovaudamasis įstatymais Aplinkos apsaugos departamentas PRAŠO Vilniaus m. savivaldybės administracijos „organizuoti minėtos teritorijos sutvarkymą“.

Jurgitos Jurevičiūtės nuotr./Sąvartynas Karoliniškėse
Jurgitos Jurevičiūtės nuotr./Sąvartynas Karoliniškėse

Atsakydamas į Aplinkos apsaugos departamento raštą, Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyrius, maloniai informavo, kad „Vilniaus m. savivaldybė tvarko ir prižiūri tik Vilniaus miesto bendrojo naudojimo teritorijas <...>. Jeigu yra suformuotas sklypas, už jo tvarkymą yra atsakingas sklypo savininkas ar kitoks jo valdytojas. Karoliniškių seniūnijos darbuotojai 2019-06-10 nustatė, kad 39-oji ir 45-oji laikinų metalinių garažų statybos ir eksploatavimo bendrijos naudojasi Sietyno gatvėje esančiu valstybinės žemės sklypu ir jo tinkamai neprižiūri.

Nurodytoje teritorijoje, taip pat yra du sklypai, už kurių tvarką ir priežiūrą atsakingi savininkai – fiziniai ir juridiniai asmenys, jų netvarko ir neprižiūri. Todėl buvo nustatyti Tvarkymo ir švaros taisyklių <...> pažeidimai ir pagal <...> straipsnį <...> užtraukia administracinę atsakomybę (BAUDĄ iki 600 eurų). Karoliniškių seniūnija minėtoms garažų bendrijoms ir sklypų savininkams išsiuntė raginimus susitvarkyti priklausančią teritoriją iki 2019-07-12.“

Karoliniškių seniūnijos darbuotojai 2019-06-10 nustatė, kad 39-oji ir 45-oji laikinų metalinių garažų statybos ir eksploatavimo bendrijos naudojasi Sietyno g. esančiu valstybinės žemės sklypu ir jo tinkamai neprižiūri.

Karoliniškių gyventoja ironiškai pastebėjo, kad labiausiai šiame rašte jai patiko vieta apie baudos dydį. Esą „pasižiūrėjus į šiukšlyno mastą 600 eurų yra ne bauda, o premija“.

Nesutvarkė iki šiol

Tačiau vasara įpusėjo, praėjo tas laikas, kuri savivaldybė nurodė kaip sutvarkymo terminą, tačiau vaizdai per langus nesikeitė.

„Rugsėjo mėn. gavau atsakymą, kad „Vilniaus m. savivaldybė deda pastangas, kad minėta teritorija artimiausiu metu būtų sutvarkyta. Savivaldybėje yra sukurta metalinių garažų nukėlimo darbo grupė teritorijos, esančios valstybinėje žemėje, tvarkymo problemoms spręsti.

Dalis 39-osios ir 45-osios laikinų metalinių garažų bendrijos teritorijos patenka į privačios nuosavybės teise valdomus žemės sklypus, kurių savininkams esame išsiuntę raginimus susitvarkyti teritoriją. <...> Savininkams nesitvarkant, Savivaldybė šiuo metu ieško sprendimo tinkamai organizuoti teritorijos sutvarkymo darbus ir teisine tvarka iš savininkų pareikalauti išlaidų kompensavimo.“

Jurgitos Jurevičiūtės nuotr./Sąvartynas Karoliniškėse
Jurgitos Jurevičiūtės nuotr./Sąvartynas Karoliniškėse

Tačiau sprendimo, matyt, surasti vis dar nepavyko – sausį pasiteiravusi Karoliniškių seniūnijos, kaip juda tvarkymo darbai, Jurgita gavo atsakymą, kad „visa su šia teritorija susijusi medžiaga perduota nagrinėti ir spręsti pagal kompetenciją Viešosios tvarkos skyriui“.

Pastarasis vilnietę informavo surinkęs medžiagą, kurią ruošiamasi perduoti Finansų ir ekonomikos skyriaus Mokesčių poskyriui, kad minėtą sklypą įtrauktų į sąrašą tų savininkų, kuriems didinamas žemės mokestis.

Ar tai suveiks, kol kas galima tik spėlioti. Pati Jurgita sako po šios žinios turinti daugiau klausimų, nei gavo atsakymų, nes nežinia, ar šiukšlynas bus sutvarkymas padidinus mokestį, ar sumokėta bauda. O ir pats sąvartynas nemažėja, nors į teritoriją galima patekti tik su leidimu, nes yra užtvaras. O juk esą seni šaldytuvai, klozetai, sofos patys į sąvartyną neatkeliauja, neįmanoma jų ir atnešti rankomis.

Sąvartynų yra ir kitur

Sąvartynas formuojasi ir buvusioje taboro teritorijoje, šalia jos esančiame miškelyje. Čia mėtosi krūvos įvairiausių šiukšlių, senų drabužių, buities reikmenų, popiergalių ir t.t.

Karoliniškių sąvartynas susiformavo, kiek galima spręsti iš šiukšlių krūvų, ir todėl, kad dalis metalinius garažus nusikėlusių vilniečių savo šiukšlių paprasčiausiai neišsivežė – dabar jos likusios ten pat, kur stovėjo garažas. O aplinkui ėmė kauptis ir kitos, iš kažkur čia atsiradusios šiukšlės, taip augindamos sąvartyno kalnus.

Vis dėlto, atrodo, gyventojos skundai pagaliau pasiekė tinkamas ausis ir sprendimas pažadėtas.

Žada skubų sprendimą

Vilniaus savivaldybė 15min perdavė vicemero Valdo Benkunsko komentarą, kuriame tvirtinama, kad šiukšlynas bus sutvarkytas.

„Nors šis savavališkas sąvartynas yra padarytas privačioje teritorijoje ir savivaldybė neturi teisės už miesto biudžeto pinigus jo tvarkyti, tačiau šiuo atveju jis bus nedelsiant likviduotas, kadangi ne tik daroma žala gamtai, bet ir kyla pavojus gyventojų saugumui. Sumą už atliktus darbus išieškosime iš žemės sklypų savininkų. Tačiau nemažiau svarbu išsiaiškinti, kas yra šio sąvartyno autoriai ir užkardyti, kad ateityje tai nepasikartotų“, – teigė vicemeras.

Kada bus imtasi tvarkymo darbų, savivaldybė neinformavo. Kaip ir nepranešė, ar yra planų dėl šiukšlėmis užverstos teritorijos aplink taborą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

02:24
01:30
00:20

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min