Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 17, 14:05

Sąvartyne – šiukšlėmis užverstas burbuliuojantis „upelis“: aplinkosaugininkai problemos nerado

Feisbuke paskelbta nuotrauka, kaip Kazokiškėse esančiame sąvartyne atrodo vandens kanalas, sulaukė aplinkosaugininkų dėmesio. Pirmiausia paraginę kreiptis dėl situacijos telefonu 112, vėliau aplinkosaugininkai pranešė apie neplaninį patikrinimą. Tačiau sąvartyną eksploatuojančio Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius tvirtina, kad jokia ekologinė nelaimė čia negresia.
Vandens kanalas Kazokiškių sąvartyne
Vandens kanalas Kazokiškių sąvartyne / Povilo S. nuotr.

Nuotrauką socialiniame tinkle paskelbęs Povilas kartu pažymėjo Aplinkos apsaugos departamentą – esą galbūt jie čia lankėsi ir matė tai, ką pamatė jis.

„Labai faina vieta. Gal įmanoma kažką padaryti su ja, jog situacija pagerėtų?“ – rašė jis.

Ten pat komentaruose vyras išpublikavo ir vaizdo įrašą, kuriame tas pats „upeliukas“ dar ir burbuliuoja.

Po įrašu pasipylė komentarai, kad situacija Kazokiškėse, Elektrėnų savivaldybėje, esančiame sąvartyne kelia siaubą ir kad esą tai niekam nerūpi.

Neplaninis patikrinimas

AAD atstovai po įrašu pirmiausia paragino apie tai pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112, nurodant vietos koordinates, kadangi būtent taip ir prašoma pranešinėti apie visus pastebėtus aplinkosaugos pažeidimus. Kiek vėliau informavo ir apie neplaninį patikrinimą tą pačią dieną, antradienį.

Apie tai, kad reaguodami į pateiktą informaciją AAD pareigūnai antradienį vyksta į vietą ir bus pradedamas neplaninis patikrinimas, departamento Komunikacijos skyrius patvirtino ir 15min.

Ši vieta, kur užfiksuotas „upeliukas“, yra Vilniaus regiono atliekų sąvartyne. Jį eksploatuoja bendrovė Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC), kuri ir privalo užtikrinti tinkamą atliekų tvarkymą.

Po patikrinimo AAD pasidalijo komentaru apie apsilankymo rezultatus: „Gavus informaciją, paskelbtą socialiniuose tinkluose, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai inicijavo patikrinimą ir nedelsiant nuvyko į galimo aplinkosauginių reikalavimų pažeidimo vietą. Pirminės apžiūros metu pažeidimų ar aplinkos taršos neužfiksuota.

Pranešime fiksuotas skystis yra technologinis skystis – sąvartyno filtratas, kuris susidaro atliekų tvarkymo proceso metu ir kanalais surenkamas į rezervuarus.

Pažymėtina, kad pranešimo nuotraukoje ir vaizdo įraše fiksuota zona – tai sąvartyno kaupas, atliekų šalinimo vieta, kuriai yra išduotas Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimas. Toliau tęsiamas pradėtas patikrinimas dėl atliekų tvarkymo reikalavimo laikymosi.“

Departamento specialistų teigimu, tai tikrai nėra joks upelis, o kanalas su filtratu, nutekantis į rezervuarus.

Nuotraukoje ir vaizdo įraše fiksuota zona – sąvartyno kaupas, atliekų šalinimo vieta, kuriai yra išduotas Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimas.

Aplinkosaugininkai sako, kad patekti į sąvartyno teritoriją jiems jokių problemų nekyla: „Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai pateikę tarnybinį pažymėjimą, turi teisę netrukdomi patekti (įeiti, įvažiuoti) į visų įmonių, įstaigų, organizacijų, ūkių, karinių dalinių, pasienio ruožo bei privačias teritorijas ir jose esančius objektus (statinius, įrenginius, patalpas ir kt.), kitus ūkinės veiklos objektus ir tikrinti, ar juose laikomasi aplinkos apsaugą ir gamtos išteklių naudojimą reglamentuojančių įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų.

Kiekviena įmonė privalo užtikrinti ir laikytis aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų.“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kazokiškių sąvartynas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kazokiškių sąvartynas

Nieko neleistino nevyksta

VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius 15min užtikrino, kad visų aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų ir laikomasi. Esą šis užfiksuotas vaizdas yra natūralus tiems procesams, kurie vyksta sąvartyne.

„Šitas kanalas yra sąvartyno kaupo ir juo teka po sąvartyno nuotekų valymo susidarantis koncentratas, sąvartyno viduje. Šis vanduo nepatenka į išorę. Gaila, kad žmogus to nepakomentavo“, – sakė direktorius, tikindamas, kad vaizdo įrašas ir nuotrauka padaryti filmavimo sąvartyne metu.

Anot direktoriaus, sąvartyne susidaro nuotekų, o kadangi sąvartynas yra kaip dubuo, iš kurio imamas filtratas, jis valomas, gaunamas švarus vanduo atiduodamas į vandens valyklą, o tas nešvarus vanduo, su teršalais, grąžinamas atgal į kaupą.

„Šiuo metu, po visų liūčių labai daug vandens susikaupę, jis grąžinamas atgal ant kaupo ir toliau filtruojasi kaupe, lieka tame pačiame dubenyje. O burbuliuoja tas vanduo, kadangi kaupo viduje kaupiasi dujos, jų kažkiek nesurenkama ir jos tiesiog burbuliuoja. Tai natūralus procesas, nėra šalia kaupo ar kažkur už sąvartyno ribų“, – aiškino T.Vaitkevičius.

Direktorius tvirtina, kad šis procesas gana įprastas sąvartyne, tačiau nėra normalus ta prasme, kadangi dėl gausaus lietaus šiemet to vandens prisikaupė itin daug.

Šiuo metu, po visų liūčių labai daug vandens susikaupę, jis grąžinamas atgal ant kaupo ir toliau filtruojasi kaupe, lieka tame pačiame dubenyje.

„To labai nenorime, kad būtų, nes šiemet turime labai daug veiklos, susijusios su filtravimu ir valymu. Mums tai didelis rūpestis, bet aplinkosaugine prasme tai yra normalu.

Įprastai per metus turime 40 tūkst. kub. m nuotekų, vandens gauname, šiais metais tiek gavome jau per pusę metų. Apimtys yra didelės, o valymo įrenginiai dirba su didžiulėmis apkrovomis“, – teigė T.Vaitkevičius, neslėpdamas, kad artėjant rudeniui, kai lietaus paprastai būna gausiau, nerimaujama, bet esą gerai bent tiek, jog šiuo metu įsivyravo saulėti, sausi orai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kazokiškių sąvartynas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kazokiškių sąvartynas

Vilniaus regiono atliekų sąvartynas anksčiau filtratą vežė į Vilniaus nuotekų valyklą automobiliais, šiuo metu jis valomas vietoje tiek, kad jau galima jį atiduoti neteršiant gamtos. Anot T.Vaitkevičiaus, kituose sąvartynuose taip nedaroma.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min