Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 18d. 12:00 , Atnaujinta: 2020 spalio 18d. 15:32

Saviizoliacijoje esantys, tačiau COVID-19 nesergantys rinkėjai iš anksto rinkimuose galės balsuoti mobiliuose punktuose

Speciali išankstinio balsavimo vieta
VRK nuotr. / Speciali išankstinio balsavimo vieta

Turėję kontaktą su sergančiais ar iš užsienio grįžę rinkėjai galės trims valandoms palikti saviizoliacijos vietą, kad galėtų iš anksto nuvykti balsuoti Seimo rinkimuose. Šiems rinkėjams bus įrengti specialūs mobilieji balsavimo punktai keturiuose miestuose – Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Raseiniuose. Tiesa, sergantys COVID-19 vykti į tokius punktus negalės – jie galės balsuoti namuose, o tvarka dėl jų balsavimo griežtinama. Jei užsiregistravusio balsuoti namuose asmens rinkimų komisijos nariai neras, apie tai informuos policiją.

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė sekmadienyje vykusiame posėdyje patvirtino, kad Seimo rinkimų antrajame ture balsuoti mobiliose vietose saviizoliacijoje esantys asmenys galės nuo pirmadienio iki ketvirtadienio nuo 7 valandos ryto iki 8 valandos vakaro.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė

„Saviizoliacijoje esantys rinkėjai, grįžę iš užsienio ar turėję sąlytį su sergančiais, galės balsuoti iš anksto specialiai tokiems rinkėjams skirtose vietose. Saviizoliacijoje esantys rinkėjams bus suteiktas leidimas iki 2 valandų palikti saviizoliacijos vietą“, – teigė L.Matjošaitytė.

Saviizoliacijoje esantys rinkėjams bus suteiktas leidimas trumpam palikti saviizoliacijos vietą, – teigė L.Matjošaitytė.

Vėliau išplatintame pranešime spaudai VRK patikslino, kad remiantis Sveikatos apsaugos ministro įsakymu, saviizoliacijoje esantys rinkėjai turės teisę palikti izoliacijos vietą iki 3 valandų.

VRK informuoja rinkėjus, kad 2020 m. spalio 19-22 d. be NVSC leidimo palikti izoliacijos vietą vieną kartą gali simptomų neturintys sąlytį su sergančiais COVID-19 liga turėję asmenys, kad galėtų nuvykti į išankstinio balsavimo vietą, skirtą balsuoti saviizoliacijoje esantiems asmenims.

Balsuojant būtina dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kt.). Po balsavimo rinkėjai privalo nedelsdami grįžti į saviizoliacijos vietą.

Įrengtos keturios specialios išankstinio balsavimo mobiliosios vietos:

Vilniuje – Laisvės pr. 5 („Litexpo“ parodų ir kongresų centras);

Kaune – Europos pr. 27 (Aleksoto inovacijų pramonės parkas);

Šiauliuose – Vilniaus 297 (Sporto gimnazijos salė);

Raseiniuose – Algirdo g. 1 (Turgus).

„Kiek žinau, operacijų vadovo (A.Verygos – red. pastaba) sprendimas šiąnakt įsigalioja, kad asmenys, esantys saviizoliacijoje, trumpam galės palikti saviizoliacijos vietą“, – sakė L.Matjošaitytė.

Rinkėjams, norintiems balsuoti šiose išankstinio balsavimo vietose, jokios išankstinės registracijos nereikia – pakaks su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, dėvėti nosį ir burną dengiančią apsaugos priemonę ir turėti asmeninį rašiklį.

Šiose išankstinio balsavimo vietose galės balsuoti saviizoliacijoje esantys rinkėjai, nepriklausomai nuo jų deklaruotos gyvenamosios vietos.

Sergantys COVID-19 balsuos tik namuose

Pasak L.Matjošaitytės, tokius punktus norėta įrengti penkiuose didžiuosiuose miestuose, tačiau Klaipėdos ir Panevėžio miesto vadovai teigė, kad jų mieste saviizoliacijoje esančių asmenų nėra daug. Vėliau Klaipėdoje susirgimų skaičius pradėjo augti, tačiau sprendimo dėl mobiliojo punkto įrengimo nebespėta priimti.

Balsuoti esantys saviizoliacijoje galės tik atvykę automobiliu, todėl rinkėjams rekomenduojama vykti po vieną. Tiesa, jei vienu automobiliu atvyks du žmonės, siekiant užtikrinti balsavimo slaptumą, keleivio sėdynėje sėdinti rinkėjas privalės išlipti iš automobilio ir balsuoti šalia įrengtoje balsavimo kabinoje.

„Scanpix“ nuotr./Mobilūs punktai
„Scanpix“ nuotr./Mobilūs punktai

Po kiekvieno balsavusio kabinos paviršiai turės būti dezinfekuojami arba rinkėjams privalės būti išduodamos vienkartinės pirštinės.

Tiesa, sergantys COVID-19 balsuoti mobiliuose punktuose negalės – jie turės teisę registruotis iš anksto ir balsuoti namuose. Koronavirusu nesergantys, bet saviizolacijoje esantys rinkėjai, kuriems bus specialiai įrengti mobilūs punktai, taip pat turės teisę balsuoti namuose.

„Asmenims, vykstantiems į tokias vietas, iš anksto registruotis nereikės. Jei jie neatvyks balsuoti ar pamirš, galės balsuoti namuose, tačiau reikės iš anksto registruotis trumpuoju numeriu 1855 ar el. paštu balsuok@vrk.lt“, – tvirtino L.Matjošaitytė.

Neradę rinkėjų saviizoliacijos vietose, informuos policiją

Per pirmąjį rinkimų turą VRK sulaukė daug kritikos, kad ne visi saviizoliacijoje buvę rinkėjai sulaukė rinkimų komisijos narių, turėjusių suteikti teisę išreikšti valią rinkimuose.

L.Matjošaitytė tvirtino, kad skundai dažnai buvo nepagrįsti, nes kartais rinkėją aplankydavo net du skirtingi rinkimų komisijos nariai, tačiau rinkėjų tiesiog nebūdavo namuose.

Dėl šios priežasties šį kartą taisyklės griežtinamos – neradus rinkėjo saviizoliacijos vietoje, jam bus skambinama nurodytu kontaktiniu telefonu. Jei ir telefonu niekas neatsilieps, apie tai, kad rinkėjo nerasta saviizoliacijos vietoje, dienos pabaigoje bus pranešama epolicija.lt.

„Skaudu girdėti, kai rinkėjas sako, kad pas mane neatėjo, o du VRK nariai sako, kad neradome namuose. Paaiškėja, kad rinkėjas sporto klube ar į užsienį išvykęs. Buvo ne vienas atvejis, kai VRK nariai nurodo, kad nerastas asmuo, turintis būti saviizoliacijoje. Kad neliktų vietos interpretacijoms, siūloma numatyti, kad jei neatidaro rinkėjas durų, jam skambinama jo kontaktiniu telefonu, jei nerandama, pranešama epolicijai.lt, kad saviizoliacijoje esantis asmuo nerastas“, – sakė VRK vadovė.

Jei neatidaro rinkėjas durų, jam skambinama jo kontaktiniu telefonu, jei nerandama, pranešama epolicijai.lt, kad saviizoliacijoje esantis asmuo nerastas, – sakė VRK vadovė.

L.Matjošaitytė tvirtino, kad sekmadienį, tikrąją rinkimų dieną, rinkimų komisijos nariai, tikėtina, nebevaikščios po saviizoliacijoje esančių rinkėjų namus – jie balsuoti turės iš anksto.

„Sekmadienį neplanuojame to daryti, yra balsavimas iš anksto namuose, yra išankstinio balsavimo dienos, prašymai turėtų būti pateikti, kaip numatyta Praėjusį sekmadienį darėme išimtį, nes kilo daugybė klausimų, ar rinkimų komisijos nariai vyko, ar rado rinkėjus, ar ne, turime narių paaiškinimus, kad vyko ir kelis kartus“, – teigė VRK pirmininkė.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./balsavimas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./balsavimas

L.Matjošaitytė informavo, kad kol kas gauta tik per 100 prašymų balsuoti namuose, esant saviizoliacijoje.

Asmenys esantys saviizoliacijoje ne savo apygardoje gali pateikti prašymą balsuoti namuose iki trečiadienio, nes jiems balsavimas bus organizuojamas ketvirtadienį.

„Jei po nustatytų terminų prašymų balsuoti namuose atsirastų, bandytume padėti tiems asmenis, bet negalime garantuoti, kad visiems gali pavykti tai padaryti, nes prašymai jau pateikti po termino“, – sakė VRK vadovė.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

00:14
01:53
23:12

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min