Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Savivaldos rinkimai – pagal kiekvienos savivaldybės norą

Seimo rinkimai artėja
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Savivaldos rinkimams gali būti pritaikytas britiškas modelis.
Šaltinis: 15min
0
A A

Premjeras Andrius Kubilius mano, kad efektyviausia tvarka būtų, jei kiekviena savivaldybė apsispręstų, kokį savivaldos rinkimų modelį pasirinkti. Tiesa, tam reikėtų įteisinti galimybę rengti referendumus ne visoje šalyje, o atskirose savivaldybėse.

Anot valdančiųjų konservatorių-krikdemų lyderio, ieškodami sutarimo dėl tiesioginių mero rinkimų galimybės Permainų koalicijos partneriai tyrinėja kitų šalių patirtį.

„Vienas iš pavyzdžių, kuris, man atrodo, galėtų būti įdomus – Didžiosios Britanijos pastarojo laikotarpio pavyzdys, kur pačioms savivaldybėms leidžiama pasirinkti iš galimų valdymo modelių, įskaitant ir tiesioginius merų rinkimus. Bet leidžiama rinktis ir kitokius modelius“, – sakė ministras pirmininkas. Esą gyventojai tuomet prisiimtų atsakomybę, kaip sudaroma vietos valdžia.

Anot A.Kubiliaus, britų patirtis „įdomi“, mat nuo 2000 metų tiesioginius mero rinkimus Didžiojoje Britanijoje pasirinko 12 savivaldybių, iš kurių 4 dabar jau organizuoja vietos gyventojų referendumus, kuriais būtų sprendžiama, ar tokį modelį atšaukti.

Valdantieji yra nusprendę per artimiausias porą savaičių apsispręsti, kokias pareigas ir atsakomybę suteikti tiesiogiai renkamiems merams. Tačiau norint pakeisti rinkimų tvarką gali tekti keisti Konstituciją. Šis procesas gali užtrukti, todėl nuogąstaujama, ar tiesiogiai merus bus galima rinkti jau per 2011 metus vyksiančius savivaldos rinkimus. A.Kubilius ketvirtadienį priminė, jog vis dar egzistuoja galimybė, kad įteisinant tiesioginius mero rinkimus pagrindinio šalies įstatymo keisti nereikės.

Rinkimų specialistai neatmeta, kad Didžiosios Britanijos savivaldos rinkimų modelis Lietuvoje galėtų būti taikomas, tačiau reikėtų smarkiai keisti teisės bazę. Pasak Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko pavaduotojo Pavelo Kujalio, sunku šiuo metu svarstyti, „kiek realu, kad tai būtų įgyvendinta, nes tai labai sudėtingi klausimai“. Taip pat jis priminė, jog Didžiojoje Britanijoje veikia visiškai kitokia teisės sistema nei Lietuvoje – precedentinė teisė.  

Be to, tam, kad Didžiosios Britanijos savivaldos rinkimų modelis būtų pritaikytas Lietuvoje, turėtų būti galimybė kiekvienoje savivaldybėje atskirai rengti referendumus dėl savivaldos rinkimų tvarkos. Šiuo metu Referendumo įstatyme nurodyta, kad referendumas turi būti visuotinis. Tiesa, P.Kujalio nuomone, pakeisti šią nuostatą gali būti įmanoma nekeičiant Konstitucijos.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min