Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gegužės 27d. 07:42

Savivaldybės būstų nuoma taps brangi

Klaipėdos savivaldybė socialinių būstų turi netgi miesto centre, reprezentacinėje Žvejų gatvėje.
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr. / Klaipėdos savivaldybė socialinių būstų turi netgi miesto centre, reprezentacinėje Žvejų gatvėje.

Kelių tūkstančių klaipėdiečių, gyvenančių savivaldybei priklausančiuose būstuose, laukia permainos. Netrukus pigi nuoma virs tik prisiminimu – didžiajai daliai gyventojų kaina išaugs keleriopai.

Tiesa, socialiai remtiniems klaipėdiečiams naujoji tvarka bus netgi paranki ir atpigins nuomą.
Naujasis nuomos dydžio apskaičiavimo metodas palies 1749 savivaldybei priklausančių būstų gyventojus, kurių yra keli tūkstančiai.

Uostamiestyje beviltiškai trūkstant socialinių būstų sunkiai besiverčiantiems žmonėms, viliamasi, kad naujoji tvarka padės surinkti daugiau lėšų ir paspartinti naujų būstų statybas.

Šiuo metu Klaipėda turi per 200 būstų vos galą su galu suduriantiems klaipėdiečiams, eilėje – dar pora tūkstančių. Dar praėjusios kadencijos tarybos narių priimtas sprendimas Irklų gatvėje ir Tauralaukyje statyti naujus būstus socialiai remtiniems asmenims įstrigo dėl lėšų trūkumo. Prieš porą metų spėta įkurdinti naujakurius naujuose būstuose Irklų gatvėje, bet kiti socialiai remtini klaipėdiečiai sulauks naujų butų – neaišku.

Naujoji savivaldybės būsto nuomos apskaičiavimo tvarka turėtų pajudinti laukiančiųjų eilę. Iki šiol savivaldybės būste gyvenę ir nemažas pajamas gavę klaipėdiečiai mokės nebe simboliškai, o bemaž pustrečio karto didesnę nuomą. Naujoji tvarka liečia tuos, kurie iki 2003-iųjų nespėjo privatizuoti savo būsto ir iki šiolei moka nuomą bei žinybinių būstų gyventojus – pareigūnus, medikus, kultūros  bei švietimo sričių darbuotojus.

Pagal dabar galiojančią tvarką savivaldybės būsto nuomos įkainiai svyruoja nuo 1 iki 4 Lt už kvadratinį metrą, priklausomai nuo to, kur stovi pastatas, kokios būklės butas, ar yra visi patarnavimai.

Naujoji tvarka Klaipėdoje šią kainą „išaugins“ 3,6 karto. Tiek pat ji augs ir Kaune, o Vilniuje – 4 kartus.

Leis privatizuoti

Vyriausybės kontrolė, prieš dvejus metus atlikusi patikrinimą, pareiškė, kad šalies savivaldybės nuomojamiems būstams taiko itin žemus įkainius. Išsiaiškinta, kad didmiesčiuose butai, kurių nuoma rinkos sąlygomis siekia kelis šimtus litų, savivaldybių nuomojami vos už keliasdešimt litų.
Vyriausybės rengiami teisės aktų pakeitimai, anot Klaipėdos savivaldybės Socialinio būsto skyriaus vedėjos Danguolės Netikšienės, iki tol taikytas nuomos kainas pavers konkurencingas privačiame sektoriuje esančioms būstų nuomos kainoms. „Asmenys, gyvenantys socialiniame būste, kas metus turi teikti turto ir pajamų deklaracijas, o gyvenantieji kituose savivaldybei priklausančiuose būstuose to nedarydavo. O ten gyvena išties gana turtingi žmonės“, – teigė pašnekovė.

Klaipėdos savivaldybei priklauso maždaug pusantro tūkstančių būstų, kurių gyventojai iki šiol nebuvo privatizavę ir mokėjo tik simbolinę nuomą. Tuo, kad jie negali nusipirkti būsto, kuriame gyvena metų metus, buvo ne kartą viešai pasipiktinta. Dabar svarstoma galimybė leisti tuos būstus įsigyti rinkos kaina.

Vargšams – didesnės nuolaidos

Anot Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorės Juditos Simonavičiūtės, naujoji tvarka bus socialiai teisingesnė. Ne kartą viešai buvo aptariami atvejai, kaip žmonės, minimaliai ūgtelėjus jų pajamoms, yra vejami į gatvę. Tai numatė iki šiol galiojantys teisės aktai – deklaravus turtą ir pajamas, jei šie lenkia numatytas „lubas“, socialinį būstą tekdavo palikti kitiems laukiantiems eilėje.

„Motyvuotas žmogus, gavęs bent kiek daugiau atlyginimo, yra metamas į gatvę. Manau, tai visiškai nehumaniška, todėl bus siūloma leisti žmonėms ir toliau gyventi tuose būstuose, tačiau nuoma būtų jau ne socialinė, o komercinė. Savivaldybė galėtų tapti pavyzdžiu, kaip galima civilizuotai nuomoti būstą“, – teigė J.Simonavičiūtė.

Pataisos numato, kad socialiai remtiniems gyventojams nuoma bus 60 proc. mažesnė. Tada kaina bus netgi mažesnė, negu paskaičiuota šiandien. Pavyzdžiui, Pušynų gatvės gyventojai, apsistoję 28 kv. m ploto bute, dabar moka 1,65 Lt nuomos mokestį už kvadratinį metrą. Perskaičiavus kainą ir pritaikius lengvatą ji sieks 1,59 Lt.

„Valstybė socialinio būsto plėtros finansuoti nepajėgi, nes poreikis iš tiesų daug didesnis nei galimybės“, – sakė D.Netikšienė. Bus prašoma, kad dalį surenkamos nuomos būtų galima naudoti naujiems socialiniams būstams statyti.

Teigiama, kad Valstybės ir savivaldybės patalpų nuomos mokesčio apskaičiavimo tvarka gali būti pakeista dar šią liepą.

Dabar Klaipėdos savivaldybė per metus iš būstų nuomos biudžetą papildo maždaug 1,5 mln. Lt. Nebejojama, kad pasikeitimai gali įnešti nemažai sumaišties, bet vėliau tikimasi, kad iš būstų nuomos bus surenkama daugiau pinigų.
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min