Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Savivaldybių rinkimuose dalyvavę kandidatai neatgaus užstatų už 88 tūkst. litų

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį priėmė sprendimą, kam iš kandidatų grąžinti užstatus už dalyvavimą savivaldos rinkimuose, o kam ne. VRK grąžins užstatų už 2,5 mln. litų, o 88 tūkst. litų įkris į valstybės biudžetą.

Šiemet VRK nebesieja užstato grąžinimo su rinkimų rezultatais. Jo neatgaus tik tie kandidatai, kurių registravimas buvo panaikintas, taip pat partijos, atšaukusios kandidatų sąrašus arba jų neįregistravusios.

Dėl šių priežasčių daugiausia nuostolių patirs ir 10 tūkst. litų neatgaus Liaudies partija, 8 tūkst. litų – Krikščionių partija, po 6 tūkst. litų praras Liberalų sąjūdis, Tautos prisikėlimo partija ir Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija.

Finansinių nuostolių patirs ir po 4 tūkst. litų valstybės biudžetą papildys Socialistinis liaudies frontas bei Lietuvos socialdemokratų sąjunga. Po 2 tūkst. litų praras Liberalų ir centro sąjunga, Naujoji sąjunga, Rusų aljansas, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ir Žemaičių partija.

Tuo tarpu iš savarankiškai išsikėlusių kandidatų užstatą prarado vos 13. Dauguma jų užstato neteko dėl nuslėpto teistumo, tik trys dėl to, kad nepateikė dokumentų į savivaldybės rinkimų komisijas.

VRK antradienį svarstė, ką daryti su tais kandidatais, kuriems nepavyko surinkti reikalingo rinkėjų parašų skaičiaus. Komisija nusprendė tokiems kandidatams užstatą grąžinti.

Savarankiškai kėlę kandidatūras rinkimuose visuomenininkai piktinosi, kad užstato teko laukti labai ilgai. Jie manė, kad partijoms užstatai jau grąžinti, o VRK ignoruojanti tik savarankiškai išsikėlusius kandidatus.

Tačiau VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas tikina, kad ir partijos, ir visuomenininkai užstatą atgaus tuo pačiu metu dar šią savaitę. Anot jo, užstatų auditas užtruko dėl pakeistų įstatymų.

Iki šiol vykusiuose rinkimuose užstatas būdavo grąžinamas tik mandatus vietos valdžioje laimėjusioms partijoms. Savarankiškai išsikėlę kandidatai savivaldos rinkimuose apskritai dalyvauja pirmą kartą, tokia teisė įstatymu įtvirtinta tik pernai. Jiems teko sumokėti po 2056 litų užstatą ir dar kiek daugiau nei po 600 litų, jei pageidavo susijungti į bendrą sąrašą.

Per savivaldybių tarybų rinkimus 2007-aisiais politinės partijos sumokėjo šiek tiek daugiau kaip 1 mln. litų užstato. Mandatų laimėtojams buvo grąžinta 723 tūkst. litų, 323 tūkst. litų pervesta į valstybės biudžetą. 2008-ųjų Seimo rinkimuose sumokėto užstato suma siekė 2,447 mln. litų. 503 tūkst. buvo grąžinti laimėtojams, 1,944 mln. litų pateko į biudžetą.

Negalutiniais VRK duomenimis, norą dalyvauti savivaldybių tarybų rinkimuose pareiškė rekordinis skaičius – 17 066 – kandidatų. 515 jų išsikėlė savarankiškai, kiti atstovauja 23 politinėms partijoms. Iš viso VRK įregistruota 616 dėl vietos valdžios mandatų pasiryžusių kautis pretendentų sąrašų. Nepartiniai susibūrė į 28 koalicinius sąrašus, partiniai – į 11.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min