Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas: A.Sacharukui ir L.Karaliui reikia pradėti apkaltos procesą, kreipimasis į Konstitucinį Teismą – antradienį (atnaujinta 12.15 val.)

Aleksandras Sacharukas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Aleksandras Sacharukas
Šaltinis: 15min
0
A A

Parlamentarai pritarė vadinamųjų apkaltų komisijų išvadoms, kad Seimo Krikščionių partijos frakcijos nariai Aleksandras Sacharukas ir Linas Karalius nusipelnė būti pašalinti iš Seimo. Parlamentas jau antradienį turėtų balsuoti dėl nutarimo kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis svarstytų apkaltų būtinybę.

Komisijos išvadas dėl A.Sacharuko parėmė 80 parlamentarų, prieš 12, susilaikė 20. Tarp išvadoms nepritarusių – daugiausiai Krikščionių frakcijos nariai ir „tvarkiečiai“. Kitos, bet iš tų pačių parlamentarų sudarytos komisijos išvadas dėl L.Karaliaus parėmė 76, prieš buvo 9 politikų, 20 Seimo narių susilaikė. Šiuo atveju tarp susilaikiusiųjų buvo ir keletas „darbiečių“, liberalcentristų bei socialdemokratų.

A.Sacharuko ir L.Karaliaus rėmėjai vėl kartojo, kad procesas politizuotas. Siūlymo kreiptis į KT šalininkai tvirtino, jog jie neteisia parlamentaro, tik siekia, jog teisėjai paskelbtų savo verdiktą.

Gerbiamasis teisuoli, iš kur pas jus tiek teisumo?Komisijos, nagrinėjusios prielaidas A.Sacharuko apkaltai, pirmininkas konservatorius-krikdemas Kęstutis Masiulis pateikė tris argumentus: esą komisijos išvados buvo rimtos ir svarios, be to, tik Konstitucinis Teismas gali priimti tikrą verdiktą, reikia pagerinti darbo etiką.

Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis priminė kitų parlamentarų nuodėmes: praėjusioje kadencijoje socialdemokratas Gintautas Mikolaitis neblaivus klaidžiojo po Seimą, kitą kartą padaręs avariją pabėgo iš įvykio vietos. Konservatorių-krikdemų atstovas Jonas Šimėnas, išrinktas į šį parlamentą, laiku nepasitraukė iš viešosios įstaigos vadovo pareigų. V.Žiemelis klausė tiek kairiųjų, tiek dešiniųjų, kodėl jie šiems politikams neorganizavo apkaltos. „Kviesčiau visus savo kolegas iš kairės ir iš dešinės susimąstyti: ar iš tikrųjų jie turi moralinę teisę spręsti kolegų likimą?“ – kalbėjo krikščionis. „Gerbiamasis teisuoli, iš kur pas jus tiek teisumo?“ – V.Žiemelis kreipėsi į K.Masiulį.

Vadinamosios apkaltos komisijos pirmininko pavaduotojas V.Andriukaitis priminė, kad 2004 metais, ant jo kritus šešėliui dėl galimai neskaidrios socialdemokratų buhalterijos, savo noru padėjo mandatą ir pasitraukė iš Seimo. Pasak parlamentaro, „šiandien iš čia esančių niekas neturi teisės nei akmenų mėtyti, nei teisti ką nors“, esą siekiama tik kreiptis į KT, kad jis paskelbtų verdiktą, ar A.Sacharukas nusipelnė apkaltos: „Jeigu komisija suklydo, teismas jas paneigs.“

Papildyta 12.10 val.

Kai kurie Seimo nariai vėl kartojo, kad nuodėmes, už kurias du Krikščionių  partijos nariai gali netekti mandatų, darė ir daro dauguma parlamentarų: vieni už kitus balsuoja, darbo metu važiuoja atostogauti. „Yra tokia patarlė: čigonai muša vaikus ne už tai, kad vogė, o už tai, kad įkliuvo“, – tvirtino „darbietis“ Kęstutis Daukšys. Dar vienas argumentas – bausti išrinktus politikus turi patys rinkėjai. V.Žiemelis priminė, jog minėto G.Mikolaičio žmonės kitai kadencijai jau neišrinko.

K.Masiulis argumentavo, jog rinkėjai laukia, kad Seimas apsivalytų ir pakeltų savo moralės kortelę: „Jeigu šitaip elgtųsi paprastas žmogus, būtų baisu, bet kai taip elgiasi žmonės, kurie savo veiksmais turi įgyvendinti Konstituciją, yra siaubinga.“ Tuo tarpu konservatorius-krikdemas Edmunas Pupinis apgailestavo, kad šešėlis dėl kelių politikų nuodėmių krinta ant viso Seimo. Esą dauguma Seimo narių sąžiningai dirba per posėdžius ir balsuoja iš savo vietos.

Balsų, kad pašalintų, kol kas neužtektų

A.Sacharukas po balsavimų žurnalistus tikino, kad džiaugiasi kreipimusi į KT: „Turime vieną kartą išsiaiškinti, ar Seimo statuto pažeidimas yra šiurkštus Konstitucijos sulaužymas.“ Paklaustas, kokia jo paties pozicija, parlamentaras šį kartą nuo komentarų susilaikė, tik tvirtino gerbsiąs sprendimą, kurį priims KT. Paklaustas, ar tikisi pasibaigus visiems procesams likti Seime, A.Sacharukas atsakė: „Dar liksiu mėnesį tikrai, o toliau nežinau.“ Skaičiuojama, kad apie mėnesį truks Seimo kreipimosi nagrinėjimas KT.

Įvykus balsavimui K.Masiulis sakė, kad Seimo nutarimas dėl kreipimosi į KT jau parengtas, dėl jo parlamentas turėtų balsuoti artimiausiu metu, greičiausiai artėjantį antradienį. Apkaltų komisijų pirmininkas įsitikinęs, kad parlamentarai nebeturi kur trauktis: „Iš esmės manau, kad Seimas jau nusprendė kreiptis į KT, kadangi patvirtino išvadas, o išvadų paskutinis sakinys ir siūlo įvertinti įvykdytus pažeidimus kaip labai rimtus <...> ir reikia kreiptis į KT.“

Jeigu KT nuspręs, jog L.Karaliaus ir A.Sacharuko veiksmai verti apkaltos, dėl to, ar atimti iš jų mandatus, dar kartą balsuos Seimas. Minimi parlamentarai bus pašalinti iš Seimo, jeigu už tai balsuos 85 Seimo bariai. K.Masiulis pripažino, kad jam nerimą kelia dabar už komisijų išvadas balsuojančių parlamentarų skaičius, kuris tesiekia apie 70.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min