Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 10d. 14:39

Seimas atmetė V.Adamkaus veto dėl ministerijų pertvarkos

Valdas Adamkus
Sauliaus Žiūros/BFL nuotr. / Valdas Adamkus

Seimas antradienį atmetė prezidento Valdo Adamkaus veto Vyriausybės įstatymo straipsnių pakeitimams, kuriais numatoma ministerijų valdymo pertvarka.

Po balsavimo socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis pareiškė ketinąs kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis išaiškintų, ar šis Seimo spendimas neprieštarauja Konstitucijai.

Šiais pakeitimais numatoma naikinti ministerijų valstybės sekretorių ir ministerijų sekretorių pareigybes, keičiant juos politinio pasitikėjimo pagrindu skiriamais vicemerais, bei įkurti ministerijos kanclerio pareigybę.

Keičiantis Vyriausybei mėginama susodinti savo pakraipos žmones. Dabar matome, kad pasikeitus daugumai vėl mėginama pakeisti šituos pareigūnus, į kuriuos investuotos didelės lėšos, – pastebėjo Zigmantas Balčytis.Prieš balsavimą Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Vytautas Kurpuvecas pranešė, kad komitetas siūlo priimti įstatymą be pakeitimų. Tokiam sprendimui, anot jo, pritarė 6 komiteto nariai, prieš buvo 2.

Keičiasi valdžia – keičiasi valdininkai

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) parlamentarai agitavo atmesti prezidento veto, teigdami, jog pasikeitus valdžiai būna sunku daryti permainas, ministerijose esą neturint pakankamos politinės paramos. Esą socialdemokratų valdymo laikotarpiu, ypač baigiantis kadencijai, į sekretorių postus tuomet valdžioje buvę socialdemokratai paskyrė sau ištikimus, partinius žmones.

Tuo metu socialdemokratai teigė, jog pakeisti ilgametę praktiką turinčius pareigūnus gali būti ne tik brangu, bet ir neprotinga. Jiems kilo abejonių, ar tikrai kiekvienąkart keičiantis ministerijų vadovams atsiras pakankamai kompetentingų pareigūnų, kurie galėtų eiti atsakingas pareigas.

„Keičiantis Vyriausybei mėginama susodinti savo pakraipos žmones. Dabar matome, kad pasikeitus daugumai vėl mėginama pakeisti šituos pareigūnus, į kuriuos investuotos didelės lėšos“, – pastebėjo socialdemokratų frakcijos seniūnas Zigmantas Balčytis.

Anot jo, jei matoma, kad sekretorius pareigas atlieka netinkamai, visuomet galima jį pakeisti ir tam nebūtina priimti įstatymų.

Nukentės veiklos perimamumas

Balsuojant dėl įstatymo priėmimo be pakeitimų registravosi 111 Seimo narys, „už“ balsavo 76, „prieš“ – 34. Vienas susilaikė. Prezidento veto Seimas gali atmesti už tai balsuojant ne mažiau kaip 71 parlamentarui.

Vasarį vetuodamas įstatymą, prezidentas pabrėžė, kad valstybės tarnautojų korpusą sudarančių asmenų profesinė veikla yra susijusi su viešojo intereso garantavimu.

„Todėl veiksmingam šių funkcijų vykdymui būtinas valstybės tarnybos stabilumas, funkcijų tęstinumas ir perimamumas. Vienas iš svarbiausių valstybės tarnybos principų yra politinis neutralumas, užtikrinamas karjera paremto valstybės tarnybos sistemos modelio teisiniu įtvirtinimu“, – tuomet pastebėjo V.Adamkus.

Anot jo, numatyti pakeitimai gali turėti neigiamos įtakos ministerijų veiklos perimamumui bei tęstinumui ir gali didinti valstybės tarnybos politizacijos lygį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:03
02:14
18:06

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min