TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas grąžino Vyriausybei taisyti projektus dėl lyties keitimo, partnerystės

Posėdis dėl generalinio prokuroro Dariaus Valio nušalinimo
BFL/Vyginto Skaraičio nuotr. / Posėdis Seime
Šaltinis: BNS
0
A A

Seimas antradienį nusprendė grąžinti Vyriausybei tobulinti įstatymų pataisų projektų paketą, kuriame, be kita ko, buvo numatytas lyties pakeitimo registravimas.

Už projektų grąžinimą buvo 62 parlamentarai, devyni balsavo prieš, 19 susilaikė.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narė konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė sakė, kad projektų paketą siūlomą grąžinti tobulinti, nes Teisingumo ministerijos pataisos prieštarauja kitiems jau galiojantiems teisės aktams.

Seimui pateiktame Civilinės būklės aktų registravimo įstatymo projekte, be kitų dalykų, buvo numatytas lyties keitimo registravimas. Pagal projektą, lyties pakeitimą civilinės metrikacijos įstaiga turėtų registruoti gavusi asmens prašymą ir Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka sveikatos priežiūros įstaigos išduotą pažymą apie lyties pakeitimą. Būtų pakeičiami duomenys asmens gimimo įraše.

Praėjusį mėnesį Europos Taryba sukritikavo Lietuvą dėl nesugebėjimo priimti įstatymų, kurie įteisintų lyties keitimo operacijas.

Šiuo metu Civilinis kodeksas numato, kad nesusituokęs pilnametis veiksnus asmuo turi teisę medicininiu būdu pakeisti savo lytį, jeigu tai mediciniškai įmanoma. Realiai ši nuostata neveikia, nes nėra priimtų reikiamų įstatymų. Lietuva dėl šios situacijos yra pralaimėjusi bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme.

Praėjusį mėnesį Europos Taryba sukritikavo Lietuvą dėl nesugebėjimo priimti įstatymų, kurie įteisintų lyties keitimo operacijas. Strasbūro teismo sprendimų įgyvendinimą prižiūrintis Europos Tarybos Ministrų komitetas pritaikė Lietuvai vadinamąją sustiprintos priežiūros procedūrą.

Įstatymų projektų paketą parengusi Teisingumo ministerija juo taip pat siūlė supaprastinti civilinės būklės aktų registravimą. Iš Civilinio kodekso siūlyta išbraukti reikalavimą, kad valstybė privalomai registruoja partnerystę. Šį pasiūlymą kritikavusi socialdemokratė Giedrė Purvaneckienė teigė, kad partnerystę palikus registruoti notarams, būtų įteisinta paleistuvystė, nes tokių sutarčių būtų galima sudaryti ne vieną tuo pačiu metu.

Partnerystę palikus registruoti notarams, būtų įteisinta paleistuvystė, nes tokių sutarčių būtų galima sudaryti ne vieną tuo pačiu metu.

Civilinio kodekso pataisomis taip pat siūlyta įpareigoti bažnyčią, religines bendruomenes per dešimt dienų po santuokos registravimo apie ją pranešti vietos civilinės metrikacijos įstaigai.

Be to, pataisomis siūlyta reglamentuoti asmens vardo ir pavardės pakeitimo pagrindus ir tvarką, taip pat atvejus, kai vardui ar pavardei pakeisti reikia Vyriausybės įgaliotos institucijos leidimo. Šiuo metu vardo ir pavardės pakeitimo pagrindus ir tvarką yra patvirtinęs teisingumo ministras, o išduoti leidimus pakeisti vardą ir pavardę Civilinis kodeksas įgalioja būtent Teisingumo ministeriją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min