Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Net po siūlymų užsišaldyti patiems Seimas neatmetė prezidentės veto dėl pagalbinio apvaisinimo

Prie Seimo - piketas dėl pagalbinio apvaisinimo
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Prie Seimo - piketas dėl pagalbinio apvaisinimo
Šaltinis: 15min
2
A A

Seimas trečiadienį neatmetė prezidentės Dalios Grybauskaitės veto dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo. Už tai, kad liktų galioti Seimo priimtas konservatyvus įstatymo variantas balsavo 47, o prieš buvo 46 parlamentarai, susilaikė 4 Seimo nariai. Tuomet antruoju balsavimu Seimas nutarė priimti visas prezidentės teiktas pataisas.

Už tai, kad įstatymas būtų priimtas su visomis prezidentės siūlomomis pataisomis balsavo 53 Seimo nariai, prieš buvo 40, susilaikė 8 parlamentarai. Paskelbus balsavimo rezultatus salėje nuaidėjo plojimai.

Įdomu tai, kad tik dvi Seimo frakcijos turėjo vieningą nuomonę dėl šio įstatymo. Tai vieningai už prezidentės pataisas balsavę liberalai ir visi prieš nubalsavę Lenkų rinkimų akcijos atstovai Seime.

Visų kitų frakcijų narių nuomonės buvo įvairios. Absoliuti dauguma socialdemokratų balsavo už prezidentės pataisas, tik vienintelis Vidas Mikalauskas susilaikė.

Dauguma konservatorių balsavo prieš prezidentės siūlytas pataisas arba susilaikė, tačiau Kęstutis Masiulis, Antanas Matulas ir Pranas Žeimys nubalsavo „už“. Panašiai elgėsi ir „tvarkiečiai“. Čia „už“ nekonservatyviąją įstatymo versiją nubalsavo tik Ona Valiukevičiūtė.

Darbo partijos frakcijos narių balsai pasidalijo beveik perpus.

Visus balsavimo rezultatus galite rasti ČIA.

Gąsdino embrionų eksportu

Seimui svarstant prezidentės veto, už visų prezidentės siūlomų pataisų atmetimą pasisakantis Seimo narys Povilas Urbšys tikino, kad prezidentė į pagalbinį apvaisinimą žiūri kaip į verslą, nors realiai jokių duomenų apie tokio gydymo efektyvumą Lietuvoje nėra.

Mes tapsime embrionus eksportuojančia valstybe, – pareiškė P.Urbšys.

„Pataisose nerasite jokios užuominos apie draudimą šaldytus embrionus išvežti į užsienį. Mes tapsime embrionus eksportuojančia valstybe“, – teigė jis.

Konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė taip pat tvirtino, kad šis įstatymas įteisins prekybą žmonėmis.

Tuo tarpu parlamentarė Vida Marija Čigriejienė bandė Seimo narius įtikinti, kad embrionas dar nėra žmogus, o parlamento kol kas siūlomas įstatymas atima iš Lietuvos piliečių teisę į modernų gydymą.

„Likome viena plika dėmė Europos Sąjungoje, turinti tokį žmogaus teises varžantį įstatymą“, – sakė parlamentarė.

Ji tikino, kad P.Urbšio samprotavimai ją glumina ir verčia tik apgailestauti dėl tokio nemokšiškumo. V.M.Čigriejienės teigimu, prezidentės pateiktos pataisos net nėra moderniausios, jos esą labai nuosaikios.

Palaikyti prezidentės veto stojo šįkart stojo net nuolatinis D.Grybauskaitės kritikas, Žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys. Jis kreipėsi į tuos Seimo narius, kurie badė pirštu į jo priesaiką su žodžiais „Tepadeda man Dievas“. „Mano priesaika yra tik mano ir Dievo reikalas. Paskutinę valandą mane teis Dievas, o ne jūs“, – teigė Seimo narys.

Klausė, kodėl neužsišaldo Seimo nariai

Konservatorius Rimantas Jonas Dagys tikino, kad embrionas jau yra gyvybė, nors dar ir negali kalbėti, o tik sovietmečiu buvo teigiama neva žmogus išsivysto iš žuvytės.

„Motinos puikiai supranta, kad tai yra žmogus ir su juo kalbasi. Tai ką mes svarstome – perteklinių embrionų gamybą? Perteklinių žmonių gamybą“, – teigė R.J.Dagys. ​

Kodėl mes nepasisiūlome užsišaldyti ir ant mūsų eksperimentuoti? – klausė R.J.Dagys.

Pasak jo, Seimo nariai, priimdami prezidentės siūlomas pataisas, atvers Pandoros skrynią ir vėliau esą gal ir vaikai bus laikomi nepakankamai vertais gyventi, jei dar nepasako kitaip.

„Kas mes, Dievai, kad galėtume nuspręsti kam gyventi? Kodėl mes nepasisiūlome užsišaldyti ir ant mūsų eksperimentuoti?“ – klausė R.J.Dagys.

„Tvarkietis“ Petras Gražulis taip pat svarstė, kodėl reikia šaldyti embrionus ir ragino užsišaldyti Seimo narėms „dviem Marijoms“ – Vidai Marijai Čigriejienei ir Marijai Aušrinei Pavilionienei.

Atsakydama kolegai socialdemokratė Birutė Vėsaitė tikino, kad po šio pareiškimo ištirpo paskutiniai pagarbos jam likučiai.

„Jūs pagalvokite apie tas šeimas, kurios neturėdamos pakankamai lėšų, yra pasmerktos bevaikystei. Tai yra socialinė problema. Ne tik politinė, demografinė, bet ir socialinė. (...) Tie, kurie verkia dėl embrionų, pagailėkite moterų, kurios kenčia vartodamos steroidus“, – ragino palaikyti prezidentės siūlymus B.Vėsaitė.

Seimas pasijautė gydytoju?

Buvusi sveikatos apsaugos ministrė socialdemokratė Rimantė Šalaševičiūtė tikino, kad Seimas, spręsdamas dėl pagalbinio apvaisinimo tvarkos prisiėmė gydytojo vaidmenį, nors to daryti neturi jokios teisės.

Pasak jos, Maltoje, kurioje vienintelėje Europoje dar draudžiama šaldyti embrionus, pagalbinio apvaisinimo rezultatai yra labai prasti – apie 40 proc. – todėl tai joks pavyzdys.

Mes kalbame apie demografijos problemas, bet 50 tūkst. šeimų atimame teisę būti laimingoms, – sakė D.Kuodytė.

Liberalė Dalia Kuodytė, kalbėdama visos frakcijos vardu, tikino, kad Lietuva lipa ant grėblio, kurio smūgį į kaktą jau patyrė Italija, priėmusi tokį pat konservatyvų projektą.

„:Ar mes šito norime, šito linkime Lietuvos šeimoms, kurios nori susilaukti vaikų? Mes kalbame apie demografijos problemas, bet 50 tūkst. šeimų atimame teisę būti laimingoms“, – sakė ji.

D.Kuodytė priminė, kad šeimos pačios spręs, kaip gydytis ir galės rinktis konservatyvųjį variantą, jei kitas jiems nepriimtinas dėl moralinių ar religinių įsitikinimų.

„Tai vertybinė, žmogaus teisių problema, ne tik medicininė. Neabejotinai turime priimti prezidentės pasiūlymus ir Lietuvoje leisti žmonėms pasirinkti“, – sakė ji.

Priminė kibernetinį incidentą

Socialdemokratė Giedrė Purvaneckienė priminė kolegoms šią savaitę parlamente įvykdytą kibernetinę ataką, kai iš jų pačių elektroninio pašto pradėtos siųsti žinutės apie pagalbinį apvaisinimą, kurių Seimo nariai nesiuntė.

Anot jos, neabejotina, kad prie šios atakos bus prisidėję patys prezidentės veto priešininkai.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė reikalavo Seimo narės liautis kaltinus kolegas, mat tyrimas dėl incidento dar nėra baigtas.

Vetavusi Seimo vasarą priimtą įstatymą šalies vadovė siūlo atsisakyti dalies parlamento numatytų griežtų apribojimų – neriboti sukuriamų embrionų skaičiaus, leisti lytinių ląstelių donorystę ir embriono diagnostiką prieš perkeliant jį į moters gimdą.

Seimo priimtą įstatymą vetavusi šalies vadovė sako, kad parlamentarų numatyti draudimai dėl apvaisinimo mėgintuvėlyje užkirstų kelią nevaisingoms poroms užtikrinti šiuolaikinį gydymą.

Konservatyvaus įstatymo projekto šalininkai ir Katalikų bažnyčia prezidentės siūlomoms nuostatoms nepritaria – jie ragina garantuoti vaiko teisę žinoti savo tėvų vardus ir sako ginantys negimusią gyvybę.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min