Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas keičia VSD vadovą: G.Grina išlydėtas pagyromis, D.Jauniškiui dalinti nurodymai

Darius Jauniškis
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Naujasis VSD generalinis direktorius Darius Jauniškis
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimas ketvirtadienį pritarė 47 metų karininko Dariaus Jauniškio skyrimui Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovu. Tuo pačiu Seimas atleido iš pareigų visą kadenciją šiose pareigose išdirbusį Gediminą Griną.

Už tai, kad D.Jauniškis būtų skiriamas VSD vadovu, balsavo 107 Seimo nariai, tik Naglis Puteikis susilaikė. 

„Toks pasitikėjimas įpareigoja dideliam darbui. Labai tikiuosi, kad nenuvilsiu jūsų lūkesčių. Tikrai dirbsiu Lietuvos valstybės labui, kaip tai dariau visą laiką iki šiol. Tikrai stengsiuosi būti sąžiningas iki galo“, – priimdamas gėles iš Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės rankų sakė D.Jauniškis.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Seimas pakeitė VSD vadovą
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Seimas pakeitė VSD vadovą

Iškart po pritarimo D.Jauniškio skyrimui Seime prašneko Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir Lietuvos rusų sąjungos atstovai.

Parlamentaras Jaroslavas Narkevičius pareiškė besitikintis, kad D.Jauniškio vadovaujamas VSD nustatys tikras grėsmes Lietuvai, nenuves departamento į „raganų medžioklę“ ir užtikrins, kad Lietuvoje pagaliau baigtųsi liustracija ir visi žmonės Lietuvoje pasijaustų saugūs sakyti, ką galvoja.

Rusų sąjungos vadovė Larisa Dmitrijeva pridūrė linkinti D.Jauniškiui suvokti, kad Lietuvoje gyvenantys rusai nėra valstybės priešai.

Anksčiau VSD savo ataskaitose yra nurodžiusi, kad Lietuvoje gyvenančios tautinės mažumos ir jų sukurtos partijos neretai tampa užsienio žvalgybų taikiniu.

Gyrė už tvirtą stuburą

Prieš balsavimą Seime D.Jauniškis ketvirtadienį susitiko su Seimo frakcijomis, trečiadienį lankėsi Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete.

Šio komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas ketvirtadienį Seime tvirtino, kad D.Jauniškis yra tvirtas karys, todėl tikrai nesileis į jokius kompromisus su sąžine ir dirbs Lietuvai.

Konservatorių vardu kalbėjęs Arvydas Anušauskas pridėjo, kad VSD vadovui karinė patirtis padės ir jam pavyks VSD direktoriumi dirbti taip, kad išvengtų skandalų.

Liberalų frakcijos vardu paramą D.Jauniškiui išsakė Andrius Mazuronis. Jis gyrė D.Jauniškio darbą Specialiųjų operacijų pajėgose ir linkėjo jam sėkmės sunkiuose, rimtuose darbuose, kurie laukia.

Socialdemokratų vardu Seime D.Jauniškį gyrė Juozas Olekas. Jis pripažino pats 2006 m. paskyręs būsimą VSD vadovą Specialiųjų operacijų pajėgų vadu.

„Tai tikrai geras ateinančios kartos piliečio pavyzdys“, – sakė J.Olekas.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Seimas pakeitė VSD vadovą
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Seimas pakeitė VSD vadovą

Jis pabrėžė, kad D.Jauniškis sugebės užtikrinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą, nes dabartinio hibridinio karo metu tai ypač svarbu.

„Tikimės, kad Lietuva bus saugesnė ir balsuosime už“, – „darbiečių“ vardu pridūrė Kęstutis Daukšys.

P.Gražulis ir V.Matulevičius davė nurodymų

Tik „tvarkietis“ Petras Gražulis piktinosi, kad Seimas tampa tik rankyčių kilnotoju, kuriam nė nepaliekama pakankamai laiko su kandidatu pasikalbėti. Tačiau, nepaisant to, P.Gražulis tvirtino, kad D.Jauniškio kandidatūra tvirta, ir laimino būsimo VSD vadovo ryžtą teikti siūlymus politikams.

Gerbiamasis, turėkit principus, laikykitės įstatymų ir nesinaudokite telefonine teise, – ragino P.Gražulis.

„Nė karto aš nesu gavęs, kaip Seimo narys, pasakymo, kad toks įstatymas, už kurį balsuosime, kenkia Lietuvos interesams. Tokia informacija teikiama tik Seimo pirmininkei, premjerui ir prezidentei ir tai dažniausiai tik pažymos pagal laikraščių iškarpas. To neturėtų būti. Mes turėtume gauti informaciją iš VSD, kad nepadarytume klaidų“, – pažymėjo P.Gražulis.

Jis ragino būsimą VSD vadovą pirmiausia baigti aiškintis CŽV kalėjimo Lietuvoje istoriją, o ne imtis tokių „smulkmenų“, kaip Eglės Kusaitės ar Mildos Bartašiūnaitės veikla: „Nejaugi dabar didžiausią pavojų kelia Lekštutis ar Bartašiūnaitė mūsų valstybėje, kur dabar daromos kratos? Ar šitokia veikla VSD tikrai nedaro gėdos mūsų valstybei tarptautiniame lygmenyje?“.

„Gerbiamasis, turėkit principus, laikykitės įstatymų ir nesinaudokite telefonine teise“, – D.Jauniškiui linkėjo P.Gražulis.

Nurodymų VSD vadovui pažėrė ir mišriai Seimo narių grupei atstovavęs Vytautas Matulevičius. Jis ragino D.Jauniškį atsakyti Lietuvai, dėl ko žuvo  Vytautas Pociūnas, ir iš VSD iškrapštyti ten dar užsilikusius „valstybininkus“.

„Tai bus didelis darbas, nes jis rodys, kad VSD įvyko didelis lūžis“, – sakė V.Matulevičius.

R.Juknevičienė: „Kaip jam jaustis?“

Konservatorė tokių kolegų kalbų neapsikentė. Ji rėžė, kad tokios šnekos Seime rodo, kiek daug darbo VSD dar laukia.

Kaip turi jaustis VSD vadovas, kai iš tribūnos Seimo nario lūpomis ginami Kremliaus agentai Lietuvoje? – klausė R.Juknevičienė.

„Jam nebus lengva. Reikės labai stipraus charakterio. Reikės suprasti ne tik žvalgybinius, bet ir ne visai švarius Lietuvos politikos reikalus. Neleiskime niekam manipuliuoti VSD“, – kalbėjo Seimo narė.

Ji tikino, kad dėl politinės sistemos silpnumo VSD 2006-2008 m. buvo tapęs įrankiu politikų rankose ir už tai iki šiol niekas neatsiprašė.

„Mūsų tarnybos kartais ir negali turėti tokio pasitikėjimo, nes jomis, išėję į tribūną, vis kažkas pradeda manipuliuoti. Kaip ir dabar. Na, kaip turi jaustis VSD vadovas, kai iš tribūnos Seimo nario lūpomis ginami Kremliaus agentai Lietuvoje?“ – klausė R.Juknevičienė.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Seimas pakeitė VSD vadovą
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Seimas pakeitė VSD vadovą

Pasiūlė prieš dvi dienas

Pagal Konstituciją, VSD vadovą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Prezidentė D.Jauniškį į VSD generalinius direktorius pasiūlė prieš dvi dienas.

D.Jauniškis Lietuvos kariuomenės Specialiosioms operacijų pajėgoms vadovauja nuo 2008 metų, kariuomenės sistemoje dirba nuos jos atkūrimo atgavus nepriklausomybę.

D.Jauniškis viliasi, kad jo vadovaujamas VSD ne tik fiksuos Lietuvai kylančias grėsmes, bet ir patars politikams, kaip su jomis kovoti. Taip pat D.Jauniškis žada daugiau bendrauti su visuomene ir labiau rūpintis personalo atranka.

Išgyrė, bet atleido

Ligšiolinio VSD vadovo G.Grinos kadencija baigiasi balandžio 12 dieną. Antrai kadencijai jo nesiūlyti nutarė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Seimas tokiam pasirinkimui pritarė: už G.Grinos atleidimą balsavo 98 Seimo nariai, vienas susilaikė.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Seimas pakeitė VSD vadovą
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Seimas pakeitė VSD vadovą

Atleisdami G.Griną Seimo nariai jam dėkojo, kad VSD per jo valdymo laikotarpį dirbo gerai, kad išvengė skandalų ir apsivalė. Pasak konservatorės Rasos Juknevičienės vadovaujamas G.Grinos, VSD įtvirtino tarptautinį pasitikėjimą.

„O klaidos tegu lieka klaidomis, iš kurių mokysis kiti“, – dėkodama G.Grinai kalbėjo R.Juknevičienė.

Tikrai gaila, kad šis vadovas išeina. Labai nenorėčiau, kad jis būtų atleistas, bet, matyt, toks yra politinis sprendimas, – teigė R.Ačas.

Tuo tarpu „tvarkietis“ P.Gražulis pasisakė prieš G.Grinos atleidimą. Anot jo, VSD tebekrečia skandalai dėl CŽV kalėjimo, dėl E.Kusaitės. Tuo tarpu G.Grina esą buvo nurodymų vykdytojas, visai nesavarankiškas.

Remigijus Ačas tvirtino su širdies skausmu balsuosiantis už G.Grinos atleidimą, nes pats mano, kad jis dirbo gerai ir turėtų pasilikti dar vienai kadencijai.

„Tikrai gaila, kad šis vadovas išeina. Labai nenorėčiau, kad jis būtų atleistas, bet, matyt, toks yra politinis sprendimas“, – sakė R.Ačas.

Priimdamas Seimo pirmininkės teikiamas gėles, G.Grina dėkojo Seimo nariams už paramą, kuri padėjo jam dirbti, ir linkėjo būsimam VSD vadovui taip pat išdirbti visą kadenciją, nes tai – valstybės stabilumo įrodymas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min