Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas kol kas netirs Vilniaus šilumos tinklų sutarties pratęsimo peripetijų

IMG_0969
Vilniaus miesto savivaldybė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Parlamentarai nusprendė nesvarstyti siūlymo sudaryti laikiną tyrimo komisiją, kuri būtų analizavusi galimai neteisėtus ir neskaidrius Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutarties prancūzų bendrovei „Dalkia“ pratęsimo procesus. Tačiau pati idėja nepalaidota – grąžinta iniciatoriams tobulinti.

Sostinės savivaldybės valdžia ketina miesto šilumos ūkį dar 20 metų patikėti „Dalkiai“. Tai sukėlė ne tik dalies visuomenės, bet ir 50 parlamentarų nepasitenkinimą. Jie pasiūlė sudaryti laikinąją komisiją, kuri per 45 dienas ištirtų, ar šie ketinimai skaidrūs ir teisėti, taip pat aiškintųsi aplinkybes, kaip buvo parengtos prezidentės vetuotos Šilumos ūkio įstatymo pataisos.  

Už rezoliuciją, pagal kurią būtų sudaryta komisija, po pateikimo balsavo 44 Seimo nariai, prieš – 11, susilaikė 38 parlamentarai. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos seniūno Valentino Mazuronio pristatytą rezoliuciją vieningai balsavo 18 „tvarkiečių“, 13 iš 15 posėdyje dalyvavusių socialdemokratų, 6 iš 7 „krikščionių“, 4 „darbiečiai“. Balsavo prieš arba susilaikė beveik visi valdančiųjų partijų atstovai ir Mišrios Seimo narių grupės nariai.  

Tai amžiaus apiplėšimas arba bandymas padaryti amžiaus apiplėšimą.Komentuodamas, kodėl reikia kurti komisiją, V.Mazuronis sakė, jog Vilniuje planuojami procesai „yra amžiaus apiplėšimas arba bandymas padaryti amžiaus apiplėšimą.“ Esą iniciatyva kurti komisiją kilo „iš nevilties matant, kas vyksta mūsų valstybėje, ypač savivaldybių lygmenyje, kai savivaldybių tarybos prisidengdamos tariamu nepriklausomumu arba savivalda, kaip atskiru valstybės valdymo lygmeniu, atvirai ima tarnauti verslo grupėms“. 
 

„Deja, lyderis šioje vietoje yra Vilniaus miesto savivaldybė vadovaujama Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos nario Viliaus Navicko. Visi žinome, apie jų planus pratęsti sutartį su „Rubikonu“ dėl šilumos tinklų dar dvidešimčiai metų“,  – kalbėjo V.Mazuronis.

Beje, Konservatorių-krikdemų partijos Vilniaus skyrius yra uždraudęs sostinės tarybos valdančiojoje koalicijoje daugumą sudarantiems partiečiams balsuoti už sutarties su „Dalkia“ pratęsimą. V.Navickas taip pat nebebus partijos sąrašo lyderis artėjančiuose savivaldos rinkimuose.

„Dalkia“ jos valdomoje bendrovėje „Vilniaus energija“, kuri nuomojasi Vilniaus šilumos tinklus, ketina įrengti biokuro katilus. Tačiau „Dalkia“ sako investuosianti tik tuo atveju, jeigu miestas dar 20 metų pratęs 2016 metais besibaigiančią nuomos sutartį. Sostinės savivaldybės opozicija, kurioje žymią dalį sudaro „tvarkiečių“ atstovai, skelbia, jog sutartis būtų naudinga koncernui „Icor“, kuris atsirado akcininkams performavus „Rubicon Group“. Teigiama, kad būtent šis koncernas turėjo naudos iš „Dalkia“ atvedimo į Lietuvą.   

Suabejojo komisijos reikalingumu

Kai kurie parlamentarai sutiko, jog situacija sudėtinga, bet siūlė Seimui neužsikrauti visų darbų.

„Jeigu kiekvieno miesto savivaldybė kreiptis arba savivaldybės opozicija kreipsis į Seimą dėl komisijos sudarymo, ar nebus tai per didelis krūvis Seimui nagrinėti kiekvienos savivaldybės problemas, susijusias su šilumos ūkiu, nes tų problemų turi kiekviena savivaldybė ir jūs, kaip šiaulietis, žinote, kad ir Šiauliuose yra ta pati problema“,  – į V.Mazuronį kreipėsi socialdemokratas Andrius Šedžius.

„Tvarkietis“ aiškino, jog Vilniuje rengimasis „apiplėšti ketvirtadalį Lietuvos gyventojų yra galimybė peržiūrėti įstatymus, peržiūrėti visą sistemą ir sudėti saugiklius visiems, visoms savivaldybėms.“

Nors siekiai yra geri, bet rezultatas greičiausiai būtų nykus.„Tai, kad savivaldybių tarybų nariai, kurie šiandien balsuoja, bet neatsako nė vienas už savo balso pasekmes, o jeigu labai diplomatiškai pasakyti, dažnai yra įtakojami, agituojami ir suagituojami verslo grupių ir priiminėja sprendimus už kuriuos neatsako, o valstybei padaroma didžiulė žala, tai sisteminis klausimas, kurį reikia spręsti ir per Vilniaus konkretų atvejį neabejotinai turėtų būti ir pagrindinis tikslas, peržiūrima įstatyminė bazė ir sudedami saugikliai, kad čia ir kituose miestuose būtų užkirsta galimybė tokiems dalykams. Kol kas, deja, tai įmanoma ir vyksta labai daug kur, kartais ir Seime“, – kalbėjo V.Mazuronis.

„Tokiomis komisijomis mes negalime padaryti sandėrių skaidresnių ir ne komisijomis tobulinami ir kuriami geresni įstatymai, jeigu jų reikia. Nors siekiai yra geri, bet rezultatas greičiausiai būtų nykus“, – sakė konservatorius-krikdemas Kęstutis Masiulis. Jis ragino visoms partijoms, kurios rūpinasi skaidrumu, uždrausti saviems partijų atstovams, savivaldybėse, balsuoti už tokius nutarimus. Taip pat esą reikia įstatymais efektyvinti viešojo turto valdymą.

Socialdemokratas Vytenis Andriukaitis pasiūlė komisijai analizuoti, kaip Vilniuje susidarė dabartinė šilumos tinklų valdymo situacija. Jis kalbėjo apie 2001–2002 metus, kai „Rubicon“, „Dalkia“ ir Vilniaus miesto sutartis buvo pasirašoma“. Tuomet sostinės meru buvo liberalcentristas Artūras Zuokas.

Galiausiai parlamentarai po pateikimo atmetė rezoliucijos projektą, bet,  49 parlamentarams pasisakius už, 43 - prieš, siūlymas buvo grąžintas tobulinti.

Komentarai
Temos Icor, UAB, Seimas
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min