Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas linkęs pradėti apkaltas A.Sacharukui ir L.Karaliui (papildyta 16 val.)

Linas Karalius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Linas Karalius
Šaltinis: 15min
0
A A

Parlamentarai po pateikimo pritarė vadinamųjų apkaltos komisijų sprendimui dėl apkaltos Seimo Krikščionių partijos frakcijų nariams Aleksandrui Sacharukui ir Linui Karaliui.

Už pritarimą komisijos sprendimui dėl A.Sacharuko po pateikimo pritarė 81, prieš buvo 12, susilaikė 23 parlamentarai. Už sprendimą dėl L.Karaliaus pasisakė 73, prieš 9, susilaikė 18 politikų. Tarp nepritarusiųjų – daugiausia Krikščionių frakcijos ir „tvarkiečių“ balsai.

Parlamentarų klausimai – dėl kitų politikų pažeidimų (papildyta 13.46 val.)

Apkaltos prielaidas tyrusios komisijos nustatė, jog A.Sacharukas per sausio mėnesio plenarinius posėdžius sąmoningai balsavo naudodamasis bendražygio L.Karaliaus Seimo nario pažymėjimu, taip šį dangstydamas. Tai jis atliko 11 kartų, žinodamas, jog daro pažeidimą. Komisija konstatavo, kad A.Sacharuko veiksmuose galima įžvelgti nusikalstamos veikos  požymių, todėl nutarta siūlyti Seimui kreiptis į prokurorus, kad  parlamentaras galėjo klastoti ir naudoti suklastotus dokumentus. Komisijos išvadose teigiama, kad L.Karalius tuo metu atostogavo Pietryčių Azijoje ir nedėjo jokių pastangų, kad apsaugotų savo parlamentaro kortelę, jog niekas ja nepasinaudotų. Be to, L.Karalius savo kelionėje galimai neteisėtai naudojo jam, kaip Seimo nariui, skirtą diplomatinį pasą ir melagingai informavo parlamentą, kur tuo metu yra. Tiesa, komisijos nenustatė, kad abu Krikščionių frakcijos nariai veikė susitarę.

Pabarimas Etikos procedūrų komisijoje – kaip po pirties „čerkutę“ padaryti.„Tokio įžūlaus svetimo mandato naudojimo dar neteko matyti“,  – apžvelgdamas 20 metų dirbančio Seimo darbą kalbėjo konservatorius-krikdemas Saulius Pečeliūnas. 

Tuo tarpu kai kuriems parlamentarams kilo klausimų, kodėl reikia tirti tik A.Sacharuko nusižengimus, jei neretai už kitus kolegas jų kortelėmis balsuoja ir kiti parlamentarai. Be to, ar A.Sacharukas nebuvo jau pakankamai nubaustas Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje ir ar gali būti baudžiamas už tą patį dukart.

„Svarstymas Seimo Etikos komisijoje nesuponuoja draudimo bausti ir konstitucine atsakomybe“, – atsakinėjo apkaltų komisijų pirmininkas Kęstutis Masiulis, pristatęs komisijų išvadas.

„Pabarimas Etikos procedūrų komisijoje – kaip po pirties „čerkutę“ padaryti“, – pakomentavo „darbietis“ Kęstutis Daukšys.   

„Komisija negali tirti to, kas jai nepavesta, – į klausimą apie kitų Seimo narių balsavimą už kolegas atsakė K.Masiulis. Tačiau pridūrė, kad, jo asmenine nuomone, ateityje reikėtų tirti visus už kolegas balsuojančius parlamentarus: – Jeigu mes pradėsime vienas už kitą spaudyti mygtukus, tai gali valstybė griūti.“

„Japonijoje paspaudęs svetimą mygtuką vienintelį kartą vienas parlamentaras iš karto atsistatydino. Tiesą sakant, Japonijoje – geros tradicijos. Ten paprastai dar žarnas pasileisdavo“,  – užbaigė K.Masiulis. 

Tiesa, jis turėjo pripažinti, kad A.Sacharuko balsavimas už L.Karalių nė karto nebuvo lemiantis ar itin svarbus: „Nebuvo esminių, lemiančių, persveriančių balsavimų, todėl sunku paaiškinti, kodėl jis balsavo svetima kortele. Nebent tai, ką nurodė teikėjai, – kad bandyta pateisinti nebuvimą.“

„Diplomatas su šortais“

Kalbėdamas apie L.Karaliaus nusižengimus, K.Masiulis pabrėžė, jog jis sausio viduryje gaudavo naujas vizas į įvairias Pietryčių Azijos šalis, kai Lietuvoje jau buvo kilęs skandalas, kur šis politikas dingo.

Seimo nariai klausinėjo, ar didelis nusikaltimas yra naudoti diplomatinį pasą. „Kaip atrodo toks diplomatas su šortais?“ – atkirto K.Masiulis, aiškindamas, jog tai kenkia valstybės prestižui.  

Jūs suraskite bent vieną darbą, kur jūs galėtumėte išvažiuoti daugiau nei mėnesiui, o po to grįžęs sakyti: aš neimsiu mėnesio atlyginimo.„Jūs suraskite bent vieną darbą, kur jūs galėtume išvažiuoti daugiau nei mėnesiui, o po to grįžęs sakyti: aš neimsiu mėnesio atlyginimo,“  – komentavo parlamentaras.

Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis pareiškė, jog apkaltos procesas yra neteisėtas, politiškai angažuotas ir pritemptas. Anksčiau jis tvirtino, kad valdantieji nori pašalinti du krikščionis, nes jie buvo išrinkti pagal koalicijai priklausančios Tautos prisikėlimo partijos sąrašą. Atėmus iš L.Karaliaus ir A.Sacharuko mandatus, juos esą būtų galima atiduoti kitiems „prisikėlėlių“ nariams. 

Jeigu apkaltų komisijos išvados Seime bus patvirtintos, jis gali kreiptis į Konstitucinį Teismą, kuris turės išaiškinti, ar L.Karalius ir A.Sacharukas nusipelnė būti pašalinti iš Seimo. Jei atsakymas bus nepalankus šiems politikams, sprendimas vėl grįš į parlamento posėdžio salę. Seimo nariai neteks mandatų, jeigu tam pritars ne mažiau nei 85 parlamentarai.

Papildyta 16 val. Po komisijų išvadų svarstymo Seimas Krikščionių partijos frakcijos prašymu balsavo dėl galutinio sprendimo priėmimo. Po balsavimo jis atidėtas kitam posėdžiui.
 

 

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min