Dabar populiaru
Publikuota: 2014 liepos 15d. 14:24

Rudenį Seimo lauks diskusija dėl asmenvardžių dokumentuose rašybos

Lietuvos Respublikos pasas
Migracijos valdybos nuotr. / Lietuvos Respublikos pasas

Seimas antradienį nusprendė pradėti svarstyti abu Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo variantus. Socialdemokratų projektas, pagal kurį vardus ir pavardes orignalo kalba lotyniškais rašmenimis būtų leidžiama rašyti pirmame dokumento puslapyje po pateikimo sulaukė 57 Seimo narių palaikymo. Ne ką menkiau Seimo nariai palaikė ir konservatorių siūlymą - įrašus originalo kalba numatyti tik kituose dokumento puslapiuose. Už šį projektą po pateikimo balsavo 49 parlamentarai.

Toliau abu projektus svarstys Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, savo pastabas projektams turės išsakyti Valstybinės lieuvių kalbos komisija.

Sutaikys su sąjungininke Lenkija?

Džiaugdamasis, kad įstatymas pagaliau pradedamas svarstyti ir reikšdamas palaikymą socialdemokratų projektui Seimo narys Libas Balsys tvirtino, kad Lietuva pagaliau žengia žingsnį suartėjimo su Lenkija link.

„Šis įstatymas yra pirmas žingsnis baigti kiršinti lietuvių ir lenkų tautas, kuris naudingas tik vienai užsienio valstybei“, – kalbėjo L.Balsys.

„Šis įstatymas yra pirmas žingsnis baigti kiršinti lietuvių ir lenkų tautas, kuris naudingas tik vienai užsienio valstybei“, – kalbėjo L.Balsys.

Reaguodama į L.Balsio repliką, liberalė Dalia Teišerskytė teigė, kad, jei visi nesutarimai tik dėl kalbos, tai  tokiu atveju Lietuva turėtų priimti kiriliką. 

Reikia ir lietuvėms – užsieniečių žmonoms

Socialdemokratė Irena Šiaulienė sakė, kad įstatymas, kuriuo būtų leidžiama pase rašyti pavardę originalo kalba lotyniškais rašmenimis, palengvins ne tik Lietuvos lenkų, bet ir už užsieniečių ištekėjusių lietuvių gyvenimą. Šiuo metu jos turi problemų atsidarydamos banko sąskaitas, keliaudamos po arabų šalis.

„Jūs bandote maskuotis ištekėjusiomis už užsieniečių moterimis, bet iš tiesų siūlote Lietuvos gyventojams savo pavardes pasikeisti“, – piktinosi konservatorius Valentinas Stundys.

Pageidautų ir rusai?

Konservatorius skaičiavo, kad leidusi tik lotyniškus rašmenis Lietuva diskriminuotų kitus kitataučius ir siūlė pagalvoti, ar tai neiššauktų naujų problemų visoms Baltijos šalims. Jis pabrėžė, kad socialdmeokratai įstatymo projektą paruošė ko gero dėl to, kad tai daryti juos spaudė koalicijos partnerė Lietuvos lenkų rinkimų akcija ir pati Lenkija. 

„Jokio sukurstymo nėra. Yra aktualija ir mes turime spręsti“, – atsakė I.Šiaulienė.

Pasak jos, šalininkai to, kad originali pavardė būtų rašoma tik antrame puslapyje bando žmonių tapatybę dalinti į dvi dalis, o tam nepritaria ir Europos Žmogaus teisių teismas.

Kreipsis į kalbos komisiją

Liberalas R.Šimašius tikino, kad visi argumentai prieš šį įstatymą yra nerimti. „Jis vienintelis gali išspręsti tas praktines problemas, kurios kyla piliečiams. Išteki už vokiečio, tai ką daryti? Važiuoji kur nors su vaiku? Problemos. Nueini į banką? Problemos. Yra labai daug pavyzdžių, kad žmonės dėl šių problemų atsisako Lietuvos pilietybės“, – ragindamas palaikyti įstatymo projektą R.Šimašius.

Opozicijos lyderis A.Kubilius siūlė kartu su įstatymo pateikimu iškart kreiptis išvados į Valstybinės lietuvių kalbos komisiją, nes antraip, pasak jo, Konstitucija tikrai bus pažeista. Jo siūlymui Seimas pritarė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min