Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas linksta leisti šaldyti embrionus

Šiaurės Dakota tapo pirmąja Amerikos valstija, pradėjusia įstatymo, kuriuo nustatoma, kad žmogaus „asmenybė“ prasideda nuo apvaisinimo momento, priėmimo procesą.
Photos.com / Šiaurės Dakota tapo pirmąja Amerikos valstija, pradėjusia įstatymo, kuriuo nustatoma, kad žmogaus „asmenybė“ prasideda nuo apvaisinimo momento, priėmimo procesą.
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimui liko vienas balsavimas, kad būtų galutinai priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas. Antradienį Seimas šiam įstatymui pritarė po svarstymo ir toliau linkdamas liberaliosios įstatymo versijos pusėn.

Už projektą po svarstymo balsavo 61 Seimo narys, prieš buvo 37, susilaikė 15. Seimas dar turės balsuoti dėl įstatymo projekto priėmimo.

Parlamentas antradienį pritarė Seimo Sveikatos reikalų komiteto siūlymams leisti sukurti iki dešimties embrionų ir juos šaldyti.

Tuo tarpu konservatyvusis reglamentavimas būtų leidęs sukurti tik tiek embrionų, kiek vienu metu būtų perkeliama į moters gimdą, ne daugiau trijų, ir draudęs jų šaldymą.

Aštriausios diskusijos Seime vyko filosofiniu klausimu – ar embrionas yra gyvybė, ar ne. Konservatyvaus dirbtinio apvaisinimo įstatymo šalininkai teigė, kad šaldant embrionus bus pažeidžiama teisė į gyvybę.

„Tai yra pirminė teisė žmogui gyventi. Jei mes peržengsime šią ribą, tai jokių barjerų daugiau nebus – eksperimentai su žmogumi – ką norim, tą darykime“, – piktinosi konservatorius Rimantas Jonas Dagys.

Tuo tarpu liberaliojo pagalbinio apvaisinimo reglamentavimo šalininkai teigė, kad dėl embrionų šaldymo turi apsispręsti pati šeima.

„Jūs pagalvokite, embrionas atšildant 87 proc. lieka gyvas. Tai čia ir siela turbūt yra. Organai formuojasi nuo 4 nėštumo savaitės. Juk čia mes kalbame apie mėgintuvėlį ir natūralaus ciklo metu apvaisintos kiaušialąstės pasišalina, tai mes tada juk nedejuojame, negaudome jų kažkaip. O jeigu tas įvyksta petri lėkštelėje, jau mes kalbame fantazijas. Taip, ar yra gyvybė, ar yra siela – čia filosofinis klausimas, bet paaiškinkite, kodėl embrionas atgyja?“ – ragino pasisakyti už liberalią įstatymo versiją Seimo narė konservatorė Vida Marija Čigriejienė.

Ji ragino sekti estų pavyzdžiu, kuri „investavusi į dirbtinį apvaisinimą 3 milijonus, dabar turi 500 vaikų“.

Tuo tarpu Darbo partijos atstovai tikino, kad besigilindamas į dirbtinio apvaisinimo subtilybes Seimas pamirš, kaip vaikai atsiranda natūraliai.

„Tuo šitoj salėj pamiršime kaip natūraliai daryti vaikus, o išmoksime tik tą dirbtinį apvaisinimą“, – replikavo „darbietis“ Kęstutis Daukšys.

Savo ruožtu Darbo partijos atstovė Danutė Mikutienė teigė, kad įteisinęs liberalų dirbtinio apvaisinimo įstatymo variantą Seimas leis iš nevaisingų šeimų pelnytis privačioms medicinos klinikoms.

Parlamentarė tvirtino 2009 metų pabaigoje surinkusi duomenis iš medicinos įstaigų ir paviešino, kad: „vienos iš klinikų kaštai (už pagalbinį apvaisinimą – red.past.) yra 300 tūkst. litų, o pajamos – 3,5 mln. litų“.

„Jūs įteisinote finansavimą be jokių medicininių pažymų, jūs įteisinote 10 embrionų sukūrimą ir šaldymą, jūs taip pat įteisinote ir abortą be specialaus įstatymo“, – pyko ji. Be to, D.Mikutienės teigimu, šaldytus embrionus perkeliant į gimdą, labai maža dalis tokių nėštumų baigiasi gimdymu.

Antradienį Seimas po svarstymo pritarė Pagalbinio įstatymo nuostatoms, pagal kurias bus leidžiama sukurti ir šaldyti iki 10 embrionų,  bus draudžiama lytinių ląstelių donorystė, pagalbinis apvaisinimas bus leidžiamas tik tarp sutuoktinių ar registruotų sugyventinių, bus leidžiama redukcija, jei kils pavojus moters gyvybei.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min