Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gruodžio 6d. 10:36 , atnaujinta: 2011 gruodžio 6d. 10:50

Seimas nusileido prezidentei: verslas partijų nebešelps

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai

Seimas antradienį priėmė politinių partijų finansavimą iš esmės keičiančias įstatymo pataisas. Nuo šiol partijos negalės gauti pinigų iš juridinių asmenų, o fiziniai asmenys jas paremti ne didesne nei 20 tūkst. litų suma galės tik per rinkimines kampanijas.

Pats politikas per savo rinkimų kampaniją galės naudoti ne daugiau nei 40 tūkst. asmeninių lėšų. Be to, priėmus įstatymą, piliečiai galėtų pervesti 1 proc. gyventojų pajamų mokesčio.

Teigiama, kad toks įstatymas pareikalaus didesnio biudžetinio finansavimo politinėms partijoms.

Už įstatymą po svarstymo antradienį pasisakė 82 parlamentarai, prieš buvo 7 Seimo nariai, 17 parlamentarų susilaikė. Už įstatymą pasisakė dauguma konservatorių, socialdemokratų, liberalcentristų bei Mišrios Seimo narių grupės narių.

Daugiausia priekaištų įstatymas susilaukė dėl to, kad jo įgyvendinimas kainuos brangiau pačiai valstybei.

Pasak parlamentarų, atimta galimybė verslui remti partijas bei nustatyta valstybės skiriamo finansavimo tvarka daliai Lietuvos partijų reikš mirties nuosprendį.

„Įstatymas veda į dvipartinę, vienpartinę ar apskritai bepartinę politinę santvarką. Ar tai bus kam nors naudinga? Vargu“, – teigė „tvarkietis“ Andrius Mazuronis.

Be to, Seimo nariai iki šiol mato būdų, kaip įstatymą apeinant juridiniai asmenys vis tiek galės slapta paremti partijas. Pasak įstatymo neremiančių Seimo narių, tokia parama galės būti skirstoma per įmonės darbuotojus.

Tačiau kitų parlamentarų nuomone, tokios galimybės bus gana ribotos, nes fizinių asmenų aukos bus siejamos su jų gaunamomis pajamomis ir neviršys 20 tūkst. litų.

„Šio įstatymo priėmimas bus reikšmingas mūsų indėlis į skaidrumą, bet suprantu, kad gyvename tokioje politinėje realybėje, kurs verslo pinigai buvo nepaprastai įprasti ir jų nenorima atsisakyti“, – aiškino A.Anušauskas.

Primename, kad Prezidentūros inicijuotu projektu buvo siūloma uždrausti juridiniams asmenims aukoti partijoms. Seimas svarstydamas pataisas įrašė, kad partijas remti būtų draudžiama ir fiziniams asmenims. Tokiu atveju partijų veiklą praktiškai turėtų finansuoti tik valstybė.

Galiausiai rastas kompromisas, leidžiantis fiziniams asmenims aukoti partijoms rinkimų kampanijų metu.

Prezidentės vyriausioji patarėja Solveiga Cirtautienė teigia, kad šis įstatymo variantas yra geras ir prezidentė yra pasiryžusi jį pasirašyti, vos tik Seimas galutinai apsispręs dėl įstatymo priėmimo. Pasak S.Cirtautienės, D.Grybauskaitė yra pasiryžusi didinti ir biudžetinį finansavimą partijoms.

Premjeras Andrius Kubilius sakė, kad uždraudus juridinių asmenų aukas teks didinti partijų finansavimą iš biudžeto. Jo teigimu, partijoms finansuoti iš biudžeto prireiks iki 15 mln. litų. Partijoms kitų metų biudžete, kaip ir šiemet, numatyta beveik 5,5 mln. litų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:44
00:10
24:14

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min