Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 25d. 12:59 , Atnaujinta: 2018 spalio 25d. 13:36

Seimas padarė pertrauką LRT komisijos išvadų svarstyme

Agnė Širinskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Agnė Širinskienė

Ketvirtadienį Seimas turėjo balsuoti, ar pritarti laikinosios komisijos išvadoms dėl Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) veiklos. Opozicija valdančiuosius kaltina šiuo tyrimu ir jo išvadomis siekiant nacionalinio transliuotojo užvaldymo. Tačiau Liberalų sąjūdžiui kreipusis į Etikos ir procedūrų komisiją, šį klausimą nuspręsta atidėti.

Etikos ir procedūrų komisija gavo liberalų kreipimąsi, kad šį klausimą Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstė pažeisdamas statutą.

„Jei buvo akivaizdžiai pažeistas statutas, frakcija turi teisę reikalauti, kad klausimas būtų atidėtas“, – posėdyje paaiškino liberalė Aušrinė Armonaitė. Jos teigimu, Žmogaus teisių komitetas tinkamai neapsvarstė LRT komisijos išvadų, o be šio papildomo komiteto išvados sprendimo negalėjo priimti TTK, tad išvados negalėjo būti teikiamos Seimui.

Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė teigė, kad komitetas gavo visų papildomų šį klausimą nagrinėjusių komitetų išvadas.

Balsavęs Seimas pritarė, kad šiuo klausimu būtų daroma pertrauka, kol savo nuomonės dėl išvadų nepateiks etikos sargai.

„Kyla grėsmė LRT nepriklausomumui“

Seimo nariams sprendžiant, ką daryti su išvadomis, LRT išplatino pranešimą, kuriame cituojamas Tarptautinio spaudos instituto, vienijančio redaktorius, žiniasklaidos priemonių vadovus ir žinomus žurnalistus visame pasaulyje, direktoriaus pavaduotojas Scottas Griffenas.

Kreipimęsi į Seimo narius jis teigia, kad institutas nepaprastai susirūpinęs dėl mėginimų sustiprinti LRT politinę kontrolę ir riboti jo redakcinę nepriklausomybę.

„Tokie veiksmai pakenktų esminėms spaudos laisvės ir žurnalistinio nepriklausomumo vertybėms. Remiantis mūsų turima informacija, ad hoc parlamentinė komisija LRT finansinei ir ekonominei veiklai tirti, pateikė jums tyrimo išvadas. Mes įsitikinę, kad komisijos siūlymas keisti LRT valdymo struktūrą kelia tiesioginę grėsmę visuomeninio transliuotojo nepriklausomumui“, – teigiama laiške.

Anot jo, šis siūlymas padidintų politikų įtaką ir susilpnintų LRT nepriklausomumą: „Mes laikomės nuomonės, kad bet kokie LRT valdymo pokyčiai, jeigu tokių reikia, būtų kuo plačiau išdiskutuoti ir atspindėtų geriausią tarptautinę visuomeninių transliuotojų valdymo praktiką. Komisija siūlo sukurti papildomą priežiūros organą, nenumatydama aiškaus mechanizmo, užtikrinančio, kad šios institucijos nariai būtų apsaugoti nuo politikų įtakos ir kišimosi. Mums kelia nerimą tai, kad naujosios Valdybos nariais taps politiškai šališkos Atrankos komisijos parinkti žmonės ir dėl to LRT valdymas taps tiesiogiai priklausomas nuo politikų valios.“

Laiške pažymima, kad šiuo metu pagrindinis LRT valdymo organas yra Taryba, o dabar galiojantis Tarybos narių skyrimo modelis neleidžia Seimui jų skirti savo kadencijos laikotarpiui, tokiu būdu užtikrinant LRT nepriklausomumą, kuriam naujoji tvarka keltų tiesioginę grėsmę.

„Siūloma keisti Tarybos narių skyrimo tvarką taip, kad jų darbo kadencija sutaptų su juos skiriančios institucijos kadencija. Mūsų turima informacija, šis siūlymas teikiamas nepaisant to, kad nėra pagrįstas jokiomis Seimo komisijos atlikto tyrimo išvadomis ir nepaisant to, kad Komisijai nepavyko rasti jokių pažeidimų ar grėsmių, susijusių su Tarybos narių skyrimo modeliu“, – rašoma laiške.

Anot jo, siūloma daugiau įgaliojimų kontroliuoti LRT suteikti Lietuvos radijo ir televizijos komisijai (LRTK) ir Žurnalistų etikos inspektoriui. Abiejų šių institucijų vadovus skiria Seimas ir jiems gali būti daroma politinė įtaka: „Mes primygtinai siūlome, kad LRT finansinės ir ūkinės veiklos tyrimas, jeigu toks yra tikrai būtinas, būtų patikėtas atlikti kompetentingoms institucijoms, tokioms kaip Valstybės kontrolė, Viešųjų pirkimų tarnyba ar Specialiųjų tyrimų tarnyba ir kt., bet jokiu būdu ne politikams“.

„Šiandien kreipiamės į jus primygtinai ragindami užkirsti kelią LRT politizavimui, išsaugoti visuomeninio transliuotojo nepriklausomumą, žodžio laisvę ir demokratišką valdyseną. Nuoširdžiai tikimės, kad šiam svarbiam klausimui bus skirtas deramas dėmesys“, – laišką Seimo nariams baigia instituto vadovo pavaduotojas.

Audito komitetas neseniai paragino išvadų svarstyme daryti pertrauką, kol tyrimo komisijos sudarymą įvertins Konstitucinis Teismas, tačiau Agnės Širinskienės vadovaujamas Teisės ir teisėtvarkos komitetas tam nepritarė.

Išvadose siūloma keisti LRT valdymo struktūrą, steigti naują LRT valdymo organą – valdybą, koreguoti LRT tarybos narių skyrimo tvarką, susiejant su skiriančiosios institucijos kadencija, trumpinti tarybos narių kadenciją.

LRT vadovybė nuogąstauja, kad tokie pakeitimai kelia grėsmę LRT nepriklausomumui.

Seimas gruodžio pabaigoje sudarė komisiją LRT finansams tirti. Jai pavesta nustatyti, ar LRT iš prodiuserių perkamos paslaugos atitinka rinkos kainas, išnagrinėti LRT pirkimus, vadovybės struktūrą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min