Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2020 12 10, 18:28

Seimas po pateikimo atmetė įstatymo projektą dėl originalios pavardžių rašybos

Seimas ketvirtadienį po pateikimo atmetė opozicinių socialdemokratų įstatymo projektą dėl originalios pavardžių rašybos asmens dokumentuose, naudojant ir nelietuviškus lotyniško pagrindo rašmenis. Kaip pranešė Lietuvos socialdemokratų partija, už šį projektą balsavo 43 Seimo nariai, prieš buvo 41, o 26 parlamentarai susilaikė.
Rytinis Seimo posėdis
Seimas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Gaila, kad Seimas nesiima spręsti įsisenėjusių problemų, su kuriomis susiduria tūkstančiai žmonių. Jie dokumentuose lig šiol negali rašyti savo vardo ir pavardės lotyniškais rašmenimis. Tai – ir Lietuvoje gyvenantys tautinių bendrijų atstovai, ir žmonės, susituokę su užsieniečiais“, – pranešime cituojamas vienas iš projekto autorių socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

Jo teigimu, filologinė ar techninė problema yra įgavusi politinį ir net tarptautinį skambesį.

„Apmaudu, kad Seimas neranda valios tai išspręsti, kad vis dar surandama visokiausių priežasčių aiškinti, kas gi būtų blogo, jei George Bush ar Adam Mickiewicz pase būtų rašoma originaliai. Taigi, teismai ir toliau bus užversti bylomis “, – teigė jis.

Įstatymo projektą pirmadienį įregistravo socialdemokratų frakcijos nariai Gintautas Paluckas, Algirdas Sysas, Julius Sabatauskas, Linas Jonauskas, Orinta Leiputė ir Tomas Bičiūnas.

Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektas numatė, kad tautinei mažumai priklausančio Lietuvos piliečio prašymu jo vardas ir pavardė rašomi lotyniško pagrindo rašmenimis ir pagal atitinkamos tautinės mažumos kalbos taisykles. Tokia tvarka būtų taikytina ir tokio asmens sutuoktiniui bei vaikams.

Užsieniečių pavardės, pagal projektą, dokumento šaltinyje įrašytos lotyniško pagrindo rašmenimis į asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus būtų nurašomos paraidžiui.

Apmaudu, kad Seimas neranda valios tai išspręsti.

Nelotyniško pagrindo rašmenimis dokumento šaltinyje įrašyti asmenvardžiai į asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus būtų perrašomi (transliteruojami) lietuviškais rašmenimis pagal Vyriausybės patvirtintas taisykles.

Asmens vardas ir pavardė jo prašymu galėtų būti rašomi ir lietuviškais rašmenimis arba lietuviška forma.

Diskusija dėl originalios asmenvardžių rašybos dokumentuose įteisinimo Lietuvoje vyksta jau kelis dešimtmečius, parlamente ne kartą dėl to teikti įstatymų projektai, tačiau nepakakdavo balsų jiems priimti.

Iki šiol užsieniečiai ir jų sutuoktiniai, norintys originalių pavardžių pasuose ir asmens tapatybės kortelėse, privalo kaskart šią poziciją ginti teismuose, teismai iki šiol priėmė jiems palankius sprendimus.

Naujoji centro-dešinės koalicija savo sutartyje taip pat pažadėjo priimti įstatymų pakeitimus, įteisinančius asmenvardžių rašybą pagrindiniame dokumentų puslapyje visomis lotyniškos abėcėlės raidėmis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min