Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas priėmė prezidentės teiktas pataisas dėl griežtesnių bausmių už balsų pirkimą

Akcijos akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Akcijos akimirka
Šaltinis: BNS
0
A A

Seimas ketvirtadienį ypatingos skubos tvarka priėmė pataisas dėl griežtesnių bausmių už rinkėjų balsų pirkimą.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlomas bausmes šiek tiek sušvelnino – vietoje šalies vadovės maksimalios siūlomos šešerių metų laisvės atėmimo bausmės nustatė penkerių metų laisvės atėmimo bausmę. Šiuo metu maksimali bausmė už trukdymą pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise yra treji metai nelaisvės.

Priimtos Baudžiamojo kodekso pataisos numato, kad tas, kas naudodamas psichinę prievartą arba papirkdamas, arba apgaulės būdu trukdė asmeniui realizuoti savo teisę rinkti, būti išrinktam arba dalyvauti referendume arba organizavo trukdymą asmeniui realizuoti savo teisę rinkti, būti išrinktam arba dalyvauti referendume, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

Tas, kas padarė tokią veiką, jeigu dėl to rinkimai ar referendumas buvo pripažinti negaliojančiais, bus baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

Taip pat analogiškos bausmės sieks už rinkimų dokumentų klastojimą, neteisingą balsų skaičiavimą, rinkimų dokumentų sunaikinimą, sugadinimą, pagrobimą arba paslėpimą.

Atsakomybė už rinkėjų papirkinėjimą bus taikoma ne tik fiziniams, bet ir juridiniams asmenims – tai yra ir politinėms partijoms. Dabar politinės partijos neatsako už sukčiaujančius savo narius.

Taip pat priimta Kriminalinės žvalgybos įstatymo pataisa turint duomenų apie galimą balsų pirkimo organizavimą leis taikyti operatyvines priemones.

Seimas priėmė dar vieną šalies vadovės inicijuotą pataisą – politinės partijos deleguotas Vyriausiosios rinkimų komisijos narys negalės dalyvauti rengiant, svarstant ir priimant sprendimus dėl šios politinės partijos rinkimuose keliamo kandidato registravimo, registravimo panaikinimo, dėl šiurkštaus įstatymų pažeidimo, galinčio turėti įtakos valstybės biudžeto asignavimų skyrimui politinei partijai.

Tuo tarpu šalies vadovės pasiūlytų Seimo rinkimų įstatymo pataisos, kurios leistų kandidatus šalinti iš rinkimų iškart, kai tik nustatomi padaryti pažeidimai, ypatingos skubos tvarka nesvarstė. Šis pakete buvęs projektas neįtrauktas į posėdžio darbotvarkę, nes Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas dėl jo nėra priėmęs savo išvados.

Šiuo metu Seimo rinkimams galioja išskirtinė sąlyga, kai likus 15 dienų iki balsavimo net ir užfiksavus pažeidimus negalima pašalinti kandidatų ir partijos iš rinkimų.

D.Grybauskaitė bausmių sugriežtinimą dėl rinkėjų balsų pirkimo pasiūlė reaguodama į teisėsaugos institucijų pastabas dėl įstatymų spragų, neleidžiančių užkirsti kelio balsų pirkimui, taip pat pastarąją Konstitucinio Teismo išvadą dėl Seimo rinkimų.

Dėl šiurkščių pažeidimų per pirmąjį Seimo rinkimų turą anuliuoti rinkimų rezultatai Zarasų-Visagino vienmandatėje apygardoje. Po antrojo turo kreiptasi į Konstitucinį Teismą dėl rinkimų įstatymo pažeidimų daugiamandatėje apygardoje ir keliose vienmandatėse.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min