Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tėvai galės pasirinkti motinystės pašalpų mokėjimo trukmę

Kūdikis
Photos.com / Kūdikis
Šaltinis: 15min
0
A A

Penktadienį po ilgų diskusijų Seimas nusprendė leisti tėvams pasirinkti, kiek metų nori auginti savo vaikus – vienus ar dvejus – ir gauti motinystės (tėvystės) pašalpą.

Šeimų, nusprendusių motinystės (tėvystės) atostogų išeiti dvejiems metams, pirmaisiais vaiko auginimo metais išmoka sudarytų 70 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio, antraisiais – 40 proc. Tėvai, nusprendę atostogų išeiti metams, ištisus metus kas mėnesį gautų 100 proc. kompensuojamo atlyginimo dydžio išmoką.

Už šį sprendimą balsavo 57 parlamentarai, prieš – 33, 15 parlamentarų susilaikė. Šiam įstatymui dar turės pritarti šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. 

Pritarta ir pasiūlymui, kad antraisiais vaiko priežiūros metais tėvai galės dirbti. Pagal šiuo metu galiojančias nuostatas tėvų, gaunančių pašalpą ir darbo pajamų, pašalpa mažėja.

Vyriausybė Seimui siūlė sumažinti vadinamąsias išmokų lubas. Jei Seimas būtų pritaręs šiam pasiūlymui, mama ar tėtis kas mėnesį negalėtų gauti didesnės nei 2 500 Lt išmokos, kuri sudaro 2,5 draudžiamųjų pajamų dydžius. Šiuos dydžius kasmet nustato Vyriausybė.
 

Vis dėlto parlamentarai penktadienį nusprendė, kad didžiausia išmoka liks 4 draudžiamųjų pajamų dydžių. Šiuo metu tai sudaro 4 680 Lt neatskaičius mokesčių.

Ši nauja motinystės (tėvystės) išmokų tvarka įsigalios nuo kitų metų liepos 1 d., pakeitimai galios tik naujai skiriamoms pašalpoms.

Įstatymo pataisose taip pat numatyta, kad šeimoje gimus keliems vaikams vienu metu, pašalpa sieks ne daugiau kaip 100 proc. buvusio atlyginimo. Šiuo metu gimus dvynukams išmoka dvigubėja, trynukams – trigubėja.

Skaičiuos dvejų metų atlyginimą

Šiuo metu motinystės (tėvystės) išmoka apskaičiuojama remiantis būsimos mamos (tėčio) vienų metų pajamų dydžiu. Penktadienį Seimo patvirtintos įstatymo pataisos numato, kad išmoka nuo 2010 m. liepos mėnesio bus apskaičiuojama remiantis dvejų metų atlyginimu iki gimdymo atostogų pradžios.

Šiam pasiūlymui nepritarė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Dagys. Jo įsitikinimu, toks sprendimas yra nukreiptas prieš jaunas mamas. „Jeigu jūs šiandien planuojate, kad kitais metais turėsite vaiką, jūs planuojate, kad jums skaičiuos metų laiko darbo stažą. Sakykime, esate jauna mama, neturite daugiau darbo stažo ir sužinote, kad skaičiuos iš dvejų metų. Vadinasi, toje vietoje, kur stažo nebus, bus paprasčiausiai nuliukai. Taigi gausite pusę išmokos. Socialinio draudimo prasme tai reikėtų didinti palaipsniui“, – žurnalistams sakė R.Dagys.

Parlamentaras taip pat pabrėžė manąs, kad privalo būti numatytas mechanizmas, kaip iš valstybės biudžeto remti jaunas mamas, neturinčias reikiamo darbo stažo.

„Bet čia ne problema. Spalio mėnesį galima drąsiai pataisyti įstatymus, čia yra mokesčių įstatymai ir mes grįšime prie tos temos“, – sakė R.Dagys.

Motinos: lieka tik emigruoti arba laukti šviesaus rytojaus

Seime per įstatymo pataisų priėmimą dalyvavusi Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Paulavičienė akcentavo, kad Seimo patvirtintos įstatymo pakeitimo nuostatos yra motinystės išmokų trumpinimas iki metų ir Tarptautinio valiutos fondo prašymų bei rekomendacijų patenkinimas net nesiderėjus su visuomene. Anot R.Paulavičienės, tokiu savo žingsniu politikai nusiuntė signalą, kad jiems visiškai nerūpi šalies gyventojai ir valstybės demografinė padėtis.

„Šiandienos veiksmais yra akivaizdus gestas, kad naikinama tai, kas dar liko. Tuo tarpu žadamas šviesus rytojus, kaip kad komunistų ir socialistų laikais, ir sakoma: „Mes jums viską ateityje sukursime.“ Tai mes jums atvirai sakome: mes tada ateityje ir gimdysime. Kol kas telieka arba emigruoti, arba laukti šviesaus rytojaus“, – žurnalistams sakė R.Paulavičienė.

Paklausta, kaip vertina per Seimo posėdį premjero Andriaus Kubiliaus išsakytus argumentus, kad, pavyzdžiui, Liuksemburge motinystės išmoka yra mokama tik šešis mėnesius, o šiuo metu dar siūloma šią išmoką mažinti iki keturių mėnesių, R.Paulavičienė teigė, kad „konservatorių argumentacija visuomet pagrįsta išimant iš konteksto vieną socialinį reiškinį“.

„Šiuo atveju išimama motinystė ir pradedama sakyti, kaip yra gerai. Tuo tarpu mes neturime, kaip Liuksemburge, ikimokyklinio ugdymo įstaigų sistemos, patenkinančios kiekvieno vaiko poreikius, neturime mokesčių lengvatų, susietų su vaikais, kai iki tam tikro pajamų dydžio mokesčiai yra apskritai nemokami. Mes neturime daugelio kitų taikomų socialinės paramos ir šeimos skatinimo priemonių. Kita vertus, turime tik motinystės išmokas, kurios lyg ir turėtų kompensuoti visa tai, ko neturime. Pagal dabar sukurtą sistemą motinystės išmokos kompensuoja visa tai, ko nėra“, – pabrėžė R.Paulavičienė.

Kitiems tėvams, auginantiems vaikus iki vienų metų, nuo 2010-ųjų vidurio bus mokama tik 90 proc., o nuo vienų iki dvejų metų – 75 proc. gauto darbo užmokesčio.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min