Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gruodžio 22d. 19:05

Seimas reorganizuos Lietuvos radijo ir televizijos komisiją, kuri „už įstatymų rengimą“ mokėjo premijas valytojai

Valytoja
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Valytoja

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė Visuomenės informavimo įstatymo pataisos projektui, kuriuo numatoma sumažinti transliuotojų ir retransliuotojų mokestį Lietuvos radijo ir televizijos komisijai (LRTK), keisti komisijos sudarymo tvarką, veiklos reglamentavimą.

Už atitinkamas darbo grupės, kuriai vadovavo Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas Arūnas Valinskas, pataisas balsavo 71 Seimo narys, 10 susilaikė. Pataisos toliau bus svarstomos pavasario sesijoje.

Pataisas Seimo darbo grupė parengė po to, kai Valstybės kontrolė LRTK aptiko daugybę pažeidimų, tarp jų paaiškėjo ir tai, kad komisija valytojai mokėjo premijas „už įstatymų rengimą“.

Šiuo metu komisijos veiklai finansuoti transliuotojai bei retransliuotojai, išskyrus Lietuvos radiją ir televiziją, kas mėnesį moka 0,8 proc. pajamų, gautų iš reklamos, abonentinio mokesčio ar kitos su transliavimu ar retransliavimu susijusios veiklos, siūloma mokestį mažinti iki 0,6 procento.

Taip pat numatyta įpareigoti LRTK kasmet rengti detalią planuojamų pajamų ir išlaidų sąmatą, kurią turėtų derinti su rinkos dalyvių asociacijomis, atlikti nepriklausomą finansinį bei veiklos auditą.

Ataskaitas LRTK turėtų teikti svarstyti Seimo Audito, Informacinės visuomenės plėtros bei Švietimo, mokslo ir kultūros komitetams. Bent dviem iš šių komitetų nepritarus ataskaitoms, jos būtų svarstomos Seimo plenariniame posėdyje, ir jei nebūtų patvirtinamos, Seimas siūlytų delegavusioms institucijoms priimti sprendimus dėl savo deleguotų narių veiklos tęstinumo. Nepatvirtinus daugiau nei pusės LRTK narių, ji būtų formuojama iš  naujo.

Komisijoje pasiekta tokių kuriozų, kad valytoja gavo premiją už įstatymų rengimą.

Taip pat siūloma, kad šiuo metu savo pačios priimtais nuostatais besivadovaujančiai komisijai juos tvirtintų Seimas. Būtų keičiama ir komisijos sudarymo tvarka – visi nariai būtų skiriami 4 metų kadencijai, iš deleguojančių institucijų braukiama Lietuvos katalikų bažnyčios vyskupų konferencija.

LRTK narius deleguotų prezidentas, Seimas, Vyriausybė, Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Lietuvos žurnalistų draugija bendru teikimu, Lietuvos radijo ir televizijos asociacija ir Regioninių televizijų asociacija bendru teikimu, Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra, Lietuvos gretutinių teisių asociacija ir Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija bendru teikimu, tris narius deleguotų Lietuvos meno kūrėjų asociacija.

Šiuo metu į komisiją narius deleguoja prezidentas, Seimas, Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Lietuvos kompozitorių sąjunga, Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos teatro sąjunga, Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Lietuvos katalikų bažnyčios Vyskupų konferencija, Lietuvos periodinės spaudos leidėjų asociacija.

Komisijos nariams būtų nustatomas aukštojo išsilavinimo reikalavimas ir ne mažiau kaip 3 metų patirtis audiovizualinės politikos, viešosios informacijos rengėjo ar skleidėjo veikloje. Šiuo metu reikalaujama tik nepriekaištingos reputacijos.

Radijo ir televizijos komisijos išlaidos pradėtos tirti, didiesiems Lietuvos komerciniams radijo ir televizijos kanalams birželį apkaltinus Radijo ir televizijos komisiją neskaidria veikla.

Pataisas darbo grupė parengė po to, kai Valstybės kontrolė, atlikusi LRTK finansinį auditą, nustatė, kad komisija gautas lėšas naudojo pažeisdama teisės aktus, vengė prievolių, būtinų biudžetinei įstaigai, t. y. surinktų įmokų neapskaitė per valstybės biudžetą, darbo užmokestis buvo apskaičiuojamas ne pagal biudžetinių įstaigų darbuotojų apmokėjimo tvarką, o komisijos nariai patys pasiskirdavo sau atlyginimą.

Kadangi komisija kasmet įmokų surinkdavo daugiau nei patirdavo išlaidų, todėl susidarydavo likutis, audito metu siekęs 2,3 mln. litų, kurio komisija nepervesdavo į biudžetą.

Komisijoje pasiekta tokių kuriozų, kad valytoja gavo premiją už įstatymų rengimą. Komisijos nariai tuo tarpu už vieną posėdį gaudavo nuo 880 litų – eiliniam komisijos nariui iki 1 760 litų – komisijos pirmininkui – atlygį, nešykštėjo sau premijoms.

VK ataskaitoje vertinat komisijos finansus 2006–2010 metais teigiama, kad „premijos valytojai buvo skirtos už darbus, kuriuos vykdė tik administracijos specialistai, pavyzdžiui: už Visuomenės informavimo įstatymo naujo redakcijos projekto bei Transliavimo ir retransliavimo veiklos licencijavimo taisyklių pakeitimų rengimą, vykdytą programų stebėseną“.

Valstybės kontrolė daro išvadą, kad iš viso 8,7 tūkst. litų premijų valytojai negalėjo būti skirta. Audito komitete anksčiau dėl VK išvados aiškinęsi komisijos atstovai tuomet tvirtino, kad valytoja už teisės aktų kūrimą premijuota, nes buvo „premijuojami visi darbuotojai bendru sąrašu“.

VK taip pat konstatavo, jog LRTK didžiąją dalį jos gaunamų pajamų – transliuotojų bei retransliuotojų mokamas kasmetines įmokas ir surinktus mokesčius už paraiškas gauti licenciją – pirmiausia turėtų pervesti į biudžetą, kas tiriamu laikotarpiu nebuvo daroma.

Radijo ir televizijos komisijos išlaidos pradėtos tirti, didiesiems Lietuvos komerciniams radijo ir televizijos kanalams birželį apkaltinus Radijo ir televizijos komisiją neskaidria veikla.

13 narių Lietuvos radijo ir televizijos komisija yra nepriklausoma Seimui atskaitinga institucija, kuri reguliuoja ir kontroliuoja Lietuvos radijo ir televizijos transliuotojų bei retransliuotojų veiklą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

23:30
04:39
00:23

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min