Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 20d. 15:21 , atnaujinta: 2018 kovo 20d. 17:41

Artūro Skardžiaus apkaltos procesas pradėtas: jam vadovaus Agnė Širinskienė

Artūras Skardžius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Seime svarstomas A.Skardžiaus apkaltos klausimas

Seimas antradienį nutarė inicijuoti apkaltos procesą Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijos nariui Artūrui Skardžiui. Pats A.Skardžius Seimo narius paragino balsuoti už, o valdantieji komisijoje turės aiškią daugumą, įskaitant ir pirmininko kėdę.

Antradienį Seime registruotame nutarimo projekte pasiūlyta 12 narių komisiją formuoti iš visų frakcijų atstovų, aiškią daugumą atiduodant „valstiečių“ frakcijai. Jai tenka penkios iš dvylikos kėdžių. Ryškiausia pavardė „valstiečių“ sąraše – Ramūno Karbauskio dešinioji ranka Seime Agnė Širinskienė. Tokį pasiūlymą Seime įregistravo liberalas Vitalijus Gailius, kuris ir inicijavo parašų rinkimą. A.Širinskienė galop tapo ir apkaltos komisijos pirmininke.

Tris kėdes pasiūlyta patikėti konservatoriams – pastarieji į komisiją deleguoja Arvydą Anušauską, Stasį Šedbarą ir Andrių Kubilių. Liberalai komisijoje turės vieną atstovą. Pernai vykdytam parlamentiniam tyrimui dėl A.Skardžiaus veiklos vadovavęs V.Gailius pats į komisijos sudėtį nėra traukiamas.

Dar po vieną kėdę komisijoje tenka A.Skardžiaus atstovaujamai socdarbiečių frakcijai, Lietuvos lenkų rinkimų akcijai bei „tvarkiečiams“. Socdarbiečiai į komisiją deleguoja Rimantę Šalaševičiūtę, Lenkų rinkimų akcija – Zbignevą Jedinskį, „tvarkiečiai“ – Rimą Andrikį. Tiesa, Z.Jedinskiui teko pasitraukti. Paaiškėjo, kad jis neturi leidimo dirbti su slapta informacija.

Seimas beveik vienbalsiai pasisakė už apkaltos proceso pradžią. A.Skardžius po balsavimo pareiškė ir pats remiantis apkaltos procesą: esą tik taip bus išaiškinta menama „gauja“, kuri siekia jį sukompromituoti.

A.Skardžius žurnalistams teigė nematantis jokio pagrindo trauktis iš Seimo. Politikas tvirtina, jog būtų tai seniai padaręs, jei matytų tam nors menkiausią pagrindą.

V.Gailius: A.Skardžius sukompromitavo Seimą

Pradėjus siūlymo svarstymą, V.Gailius pabrėžė, esą A.Skardžiaus veiklą reikia vertinti „sistemiškai“. Anot politiko, A.Skardžius atsinaujinančios energetikos sektoriuje turi „tiesioginį, tęstinį ir asmeninį suinteresuotumą“, o jo veikla šios kadencijos Seime turi galimo vėjo energetikos verslininkų protegavimo požymių.

V.Gailius taip pat pabrėžė, kad A.Skardžius 2009-2017 m. veikė vėjo verslininkų naudai ir galimai maskavo tikrąją savo šeimos pinigų kilmę iš žemės nuomos Šilutės rajono Čiūtelių kaime. Liberalo įsitikinimu, dirbdamas Seimo Energetikos komisijoje ir Ekonomikos komitete gynė vėjo verslininkų interesus ir taip aiškiai pateko į nuolatinio interesų konflikto situaciją.

Žemės nuomos sandorį V.Gailius vadino galimai apsimestiniu – esą Skardžių šeimos pajamos maskuojamos per energetikos sektoriuj neveikiančią įmonę „Renovacijos partneriai“, kuri žemę subnuomoja vėjo elektrinėms, taip neparodant tikrosios pinigų kilmės.

V.Gailiaus vertinimu, A.Skardžius savo veikla sukompromitavo Seimo vardą tiek energetikos sektoriuje, tiek imdamasis parlamentinių ryšių su Baltarusija, kai jo sutuoktinė šioje šalyje turi verslą – saulės energetikos įmonę. Apkaltos iniciatorius taip pat priminė ir pinigus iš „Gazprom“ kontroliuojamo banko.

Anot V.Gailiaus, „Gazprom“ banko pinigai gali turėti įtakos A.Skardžiaus politinei veiklai. Be to, politikas pabrėžė, esą energetikos sektorius Baltarusijoje gali būti kontroliuojamas KGB.

A.Skardžius prabilo apie „Gailiaus akis“

Progos paklausti V.Gailiaus nepraleido ne tik Seimo opozicija, bet ir pats A.Skardžius. Tiesa, jo klausimas buvo daugiau pareiškimas – A.Skardžius teigė raginantis balsuoti už apkaltos komisijos sudarymą, mat tai esą įtikins Seimą, kad V.Gailius meluoja.

A.Skardžiaus vertinimu, ankstesnių tyrimų jo atžvilgiu rezultatai „neįtiko užsakovui“ ir dėl to dabar bandoma jo kėdę klibinti dar kartą.

„Tereikia turėti, turbūt, Gailiaus akis, kad skleisti tokį melą“, – bėrė A.Skardžius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seime svarstomas A.Skardžiaus apkaltos klausimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seime svarstomas A.Skardžiaus apkaltos klausimas

Jis nepraleido progos priminti, kad V.Gailiaus atstovaujamas Liberalų sąjūdis yra slegiamas įtarimų korupcijos byloje.

Svarstymas nutrauktas socdarbiečių prašymu

Po pateikimo apkaltos komisijos sudarymui pritarė 111 Seimo nariai, prieš balsavo 1, susilaikė 5. Pirmą stadiją A.Skardžiaus apkaltos procesas įveikė be kliūčių. Vienintelis balsavęs prieš Seimo narys – į apkaltos komisiją deleguojamas Lenkų rinkimų akcijos atstovas Zbignevas Jedinskis.

Tarp susilaikiusių – LVŽS atstovas apkaltos komisijoje Jonas Jarutis, tos pačios frakcijos nariai Dainius Kepenis ir Stasys Jakeliūnas. Taip pat susilaikė LSDD frakcijos nariai Juozas Bernatonis ir Gediminas Kirkilas. Pats A.Skardžius balsavo už. Taip pat balsavo ir LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis bei premjeras Saulius Skvernelis. Tiesa, R.Karbauskis pats yra viešai sukritikavęs A.Skardžiaus apkaltos procesą kaip liberalų „dūmų uždangą“, o beveik visi LVŽS frakcijos nariai apkaltos iniciatyvos savo parašais neparėmė.

Svarstymo stadijoje konservatorė Rasa Juknevičienė A.Skardžių pavadino „Gazprom“ klientu“ ir „antra serija“ po Mindaugo Basčio apkaltos. Esą Seimui lieka tik išsiaiškinti „už kiek“ A.Skardžiaus paslaugas pirko Lietuvos ir užsienio verslininkai. Apkaltos procesą palaikyti ragino ir kitas konservatorius Žygimantas Pavilionis.

A.Skardžius savo galimybę pasisakyti pirmiausiai išnaudojo tam, jog V.Gailių apkaltintų girtumu. Esą jis arba kalbėjo girtas, arba turi „šeimininko“ nurodymus. Sykiu jis V.Gailių apkaltino priesaikos sulaužymu.

„Nesupranti, ar žmogus savaitę gėręs išėjo į tribūną kalbėti. (...) Tiek priveržtas pavadėlis, kad jis turi kalbėti melą, akivaizdų melą. Ir tai yra akivaizdus priesaikos sulaužymas“, – iš Seimo tribūnos sakė A.Skardžius.

Anot jo, V.Gailius jį „reketavo“, o liudytojų tam įrodyti esą pakanka.

Politikas pakartojo ir ne sykį kartotus postulatus apie Landsbergių šeimos ryšius su „Lietuvos energija“, o apkaltos iniciatyvą prilygino „š... ir tapšnojimui“.

VIDEO: A.Skardžiaus pasisakymas svarstant jo apkaltą Seime

Po svarstymo LSDD frakcijos seniūnas Andrius Palionis paprašė pertraukos – esą Seimo sistema stringa, ir A.Skardžiaus apkaltą pradėti siūlančio nutarimo projekto neįmanoma atidaryti. Posėdžiui pirmininkaujanti LSDD atstovė Irena Šiaulienė pritarė „techninei pertraukai“ savo frakcijos siūlymu.

Nenori tyrimo su 2009 metais

Po pertraukos LSDD frakcijos seniūnas A.Palionis pareiškė, esą nutarimo projekte atsižvelgta ne į visas Teisės departamento pastabas. Anot jo, dėl to reikia daryti pertrauką iki ketvirtadienio ir projektą persvarstyti komitetuose.

LSDD frakcija priešinasi 2009 metų įrašymui į Seimo nutarimą – esą nereikia minėti laikotarpio, neapimančio dabartinės Seimo kadencijos. V.Gailius su tokia kritika nesutiko paaiškindamas, jog A.Skardžiaus ryšys su vėjo energetikos verslu prasidėjo būtent nuo 2009 metų.

Po svarstymo už tolesnę apkaltos proceso eigą balsavo 116 Seimo narių, prieš – nė vieno, susilaikė 8.

Zbignevas Jedinskis išmestas iš komisijos

Perėjus į priėmimo stadiją, konservatorius Jurgis Razma iškėlė klausimą, ar visi į komisiją deleguojami parlamentarai turi leidimą dirbti su slapta informacija.

Paaiškėjo, kad vienas iš dvylikos delegatų – Lenkų rinkimų akcijos atstovas Z.Jedinskis – tokio leidimo neturi. Jis pats pakėlė ranką ir prisipažino tokio leidimo neturintis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Zbignevas Jedinskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Zbignevas Jedinskis

Lenkų rinkimų akcija nedelsdama pasiūlė kitą narį – Česlavą Olševskį.

Seimo salės centre susirinkusi būsima komisija ėmėsi diskutuoti, kas pirmininkaus. Po kelias minutes trukusio pasitarimo komisijos pirmininko kėdė teko Agnei Širinskienei. Komisijos pirmininkės pavaduotoju tapo Stasys Šedbaras.

Komisijai tyrimą atlikti pavesta iki birželio.

Už tokį apkaltos proceso A.Skardžiui startą balsavo 114 Seimo narių, prieš pasisakiusių nebuvo, susilaikė 2.

A.Skardžius pasiūlė balsuoti už

Pats A.Skardžius antradienį išplatino laišką visiems Seimo nariams, siūlydamas palaikyti apkaltos komisijos sudarymą. Politikas tvirtina galįs apsiginti nuo jam metamo šešėlio, o V.Gailiaus komisijos išvadas, kuriomis grindžiamas apkaltos procesas, vadina melu.

Parlamentinis tyrimas dėl A.Skardžiaus pernai pradėtas po 15min tyrimų apie šio politiko ryšius su rusišku kapitalu ir atsinaujinančios energetikos verslu. Parlamentinis tyrimas patvirtino 15min surinktą informaciją, rodančią, jog A.Skardžiaus šeimos kišenes pildo pinigai iš vėjo elektrinių, kurių savininkams naudingus sprendimus A.Skardžius gynė Seime.

Be to, parlamentinio tyrimo eigoje išaiškėjo, kad A.Skardžiaus sutuoktinės Snieguolės Skardžiuvienės ir jos partnerių verslas Baltarusijoje finansuojamas „Belgazprombank“ – Baltarusijos banko, kurį kontroliuoja Rusijos energetikos koncernas „Gazprom“. A.Skardžius yra pagarsėjęs kaip suskystintų gamtinių dujų terminalo kritikas – Seimo opozicija jam ne kartą prikišo, esą taip jis gynė „Gazprom“ interesus Lietuvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

VSD atsakymai pasiekė NSGK, bet ne M.Puidoką ir kitus besikreipusius

Aktualu

Ar taikydamasi į S.Skripalį Rusija tikrai siekė smogti vien jam?

Sportas

Čempionų lygos desertas: „Liverpool“ per pridėtą laiką nukovė PSG milijonierius

Vardai

Martinavičiai policijoje praleido 5 valandas: pareigūnus iškvietė konfliktą matę kolegos

Popiežiaus vizitas Interviu Kultūra

Meno ir bažnyčios istorikė Irena Vaišvilaitė: „Iššūkiai prilygsta krikščionybės pradžiai“

Aktualu

Pramuštą ratą keitęs neblaivus panevėžietis prisipažino vairavęs girtas

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Aktualu

Kauno medikų apmaudas: skubėdami į beprasmį iškvietimą sudaužė automobilį

Sportas

Čempionų lygos startas: trys nuostabūs L.Messi įvarčiai ir drama Milane

Aktualu

Donaldas Trumpas nori privatizuoti JAV pajėgas Afganistane

Gyvenimas

Meilės romanų autorė Indrė Vakarė: daugelio moterims svarbių dalykų vyrai net nepastebi

Aktualu

Šilutės rajone nukrito vienmotoris lėktuvas: žuvo lakūnas

Vardai

Stilingi svečiai Vilniuje domėjosi mados tendencijomis ir apžiūrėjo deimantus

Gyvenimas

Indų plovikliai: kokios medžiagos kelia didžiausią pavojų?

Vardai

Didžiausios „Emmy“ stiliaus nesėkmės: kam verkiant reikia stilisto pagalbos?

Gazas

BMW pristato ateities SUV – visiškai elektrinį, autonominį „Vision iNext“

Gyvenimas

Tėvų kova už Adomą: buvo likusios vos kelios dienos, ir berniukas būtų apakęs

Vardai

Nomeda Marčėnaitė susižadėjo su mylimuoju Vytu Palavinsku

Aktualu

Panevėžio rajone „Audi“ vairuotojo akistata su stirna vos nesibaigė tragiškai

Pasaulis kišenėje

Kvapą gniaužiančios panoramos, kurios atsiveria kylant lyniniais keltuvais

Naujienos

Aktualu

VSD atsakymai pasiekė NSGK, bet ne M.Puidoką ir kitus besikreipusius

Aktualu

Ar taikydamasi į S.Skripalį Rusija tikrai siekė smogti vien jam?

Sportas

Čempionų lygos desertas: „Liverpool“ per pridėtą laiką nukovė PSG milijonierius

Vardai

Martinavičiai policijoje praleido 5 valandas: pareigūnus iškvietė konfliktą matę kolegos

Aktualu

L.Balsys: reikia lopyti Miškų įstatymo spragas

Popiežiaus vizitas Interviu Kultūra

Meno ir bažnyčios istorikė Irena Vaišvilaitė: „Iššūkiai prilygsta krikščionybės pradžiai“

Aktualu

Pramuštą ratą keitęs neblaivus panevėžietis prisipažino vairavęs girtas

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Aktualu

Kauno medikų apmaudas: skubėdami į beprasmį iškvietimą sudaužė automobilį

Sportas

Čempionų lygos startas: trys nuostabūs L.Messi įvarčiai ir drama Milane

Aktualu

Donaldas Trumpas nori privatizuoti JAV pajėgas Afganistane

Gyvenimas

Meilės romanų autorė Indrė Vakarė: daugelio moterims svarbių dalykų vyrai net nepastebi

Aktualu

Šilutės rajone nukrito vienmotoris lėktuvas: žuvo lakūnas

Vardai

Stilingi svečiai Vilniuje domėjosi mados tendencijomis ir apžiūrėjo deimantus

Gyvenimas

Indų plovikliai: kokios medžiagos kelia didžiausią pavojų?

Vardai

Didžiausios „Emmy“ stiliaus nesėkmės: kam verkiant reikia stilisto pagalbos?

Gyvenimas

Tėvų kova už Adomą: buvo likusios vos kelios dienos, ir berniukas būtų apakęs

Gazas

BMW pristato ateities SUV – visiškai elektrinį, autonominį „Vision iNext“

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito R.Karbauskio nuomonė apie taupymą Seime

Vardai

Nomeda Marčėnaitė susižadėjo su mylimuoju Vytu Palavinsku

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min