Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 23d. 11:27

Seimas suveržė biudžetą (papildyta 12.05 val.)

Mokesčiai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai

Paskutinę pratęstos Seimo sesijos dieną parlamentarai pritarė apie 2,1 mlrd. Lt sumažinto biudžeto projektui.

Už tokį sprendimą balsavo 69 Seimo nariai, „prieš“ buvo 31, susilaikė 6.

Opozicijos lyderis, „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis dar sykį valdantiesiems priminė savo nuomonę, jog norint subalansuoti būtina sukurti prielaidų ekonomikai atsigauti. „Priėmus šį biudžetą pasmerkiama valstybė ir toliau riedėti tuo pačiu keliu į duobę, tik, manyčiau, šiek tiek greičiau nei iki šiol“, – sakė parlamentaras, ragindamas nekartoti „naktinių klaidų“. Jo nuomone, priėmę biudžetą, valdantieji nieko nepasieks ir rudenį grįš su dar vienu „karpymo planu“.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė taip pat pasigedo įplaukų didinimo strategijos, o mokytojų, valdininkų, teisėjų bei kitų valstybės tarnautojų atlyginimų mažinimas „sukelia depresinę nuotaiką“.

Tuo metu Liberalų sąjūdžio atstovas Kęstutis Glaveckas tikino, jog „einama tuo keliu, kuris veda nuo bedugnės“, ir priminė, kad nekarpant Lietuva gali atsidurti panašioje situacijoje, kaip Latvija, Islandija ir kitos valstybės.

Premjeras Andrius Kubilius tikino, kad balsuojama dėl „paprasto techninio sprendimo“, mat mokesčių įstatymai jau priimti trečiadienį, o biudžeto tvirtinimas tiesiog įtvirtina skaičius. Jis kaltino socdemus padidinus valstybės išlaidas ir ragino „suvokti atsakomybę“ bei „nestovėti šalia žiūrint, kaip mes bandome gelbėti“ Lietuvą.

Agituodamas balsuoti už biudžetą, konservatorius Vitas Matuzas situaciją lygino su rungtynėmis, kur prie starto linijos pastatomas „pypkės nerūkantis Andrius“, tačiau socdemai jam įteikia kelis maišus. „Palengvinkime dalią, balsuokime už biudžetą“, – ragino parlamentaras.

Patvirtino be TPP balsų

Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcija ignoravo balsavimą – jame dalyvavo vos vienas frakcijos narys –  Saulius Stoma. Jis balsuodamas susilaikė. Tiesa, Seimo narys naujienų portalui 15min.lt užsiminė per balsavimą suklydęs – bendra frakcijos pozicija buvo balsavime nedalyvauti.

TPP frakcijos seniūnas Laimontas Dinius teigė, kad nedalyvaudama balsavime frakcija „nuosekliai laikėsi linijos“.

„Buvo priimta keletas mokesčių įstatymų, padidinti mokesčiai, kuriems mes nepritariame. Jei premjeras sako, kad tai yra indikatorius... Tai jei jis sako „a“, turėtų pasakyti ir „b“. Bet tai tikrai nėra griežtas bendradarbiavimo nutraukimas – mes tiesiog sėsime prie derybų stalo ir galbūt atvirkščiai, kaip premjeras buvo ir numatęs, rudeniop išeisime su naujos kokybės susitarimais“, – vylėsi L.Dinius.

Premjeras Andrius Kubilius po balsavimo žurnalistams tikino, kad koalicija yra tvirta. „Kaip matote, priėmėme biudžetą, vadinasi, tvirta. Nesiimčiau vertinti... Jie tiek daug per pastarąsias dienas rodė emocijų ir tiek buvo daug įvairių pareiškimų, kartais prieštaraujančių vieni kitiems.

Be abejo, tai ir jų pačių tam tikro įvaizdžio reikalai. Kiek suprantu, jie stebėjo situaciją ir elgėsi taip, kad nepakenktų priėmimui. Be abejo, svarstant tolesnę perspektyvą bus vertinamas toks elgesys per svarbius balsavimus“, – žurnalistams po balsavimo sakė A.Kubilius. Premjeras pridūrė, kad TPP šalinti iš koalicijos neketinama.

Karpymai – 2 mlrd. Lt

Į valstybės biudžetą planuojama gauti 20,814 mlrd. Lt pajamų (apie 2 mlrd. Lt mažiau nei planuota gegužę) ir patirti 25,635 mlrd. litų išlaidų (tiek pat, kiek planuota gegužę). Taigi bendras biudžeto deficitas sieks beveik 5 mlrd. Lt.

Grynojo skolinimosi limitas didinamas nuo 5,85 mlrd. litų iki 9,56 mlrd. litų. Lietuva vidaus ir užsienio rinkose jau yra pasiskolinusi apie 7 mlrd. litų. Iki metų pabaigos dar reikės pasiskolinti 3–4 mlrd. litrų.

Vakar Seimas padidino pridėtinės vertės mokestį (PVM) nuo 19 proc. iki 21 proc., be to, apie šimtu litų sumažintas mokinio krepšelis. Taip pat ketinama mažinti dyzelino akcizą, o PVM lengvatą šildymui padidinti nuo 5 proc. iki 9 proc.

Biudžeto išlaidos mažinamos, nes Seimas anksčiau sumažino atlyginimus valstybės politikams, teisėjams, valstybės pareigūnams, valstybės ir statutiniams tarnautojams bei biudžetinių įstaigų darbuotojams.

Pirmą kartą šiais metais biudžetas buvo tikslinamas gegužę – išlaidos tuomet sumažintos daugiau nei 3 mlrd. litų. 

Temos: 2 Biudžetas Seimas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

26:48
01:44
23:52

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min