Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 18d. 15:29

Seimas svarsto į darbo stažą įtraukti neįgaliojo priežiūros laikotarpį

Sekmadienį balsavusiems neįgaliesiems teko įveikti tikrą kliūčių ruožą
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Asociatyvi nuotrauka: neįgalieji

Seimas svarsto galimybę į pensijos ir darbo draudimo stažą įtrauktai neįgaliojo priežiūros laikotarpį. Neįgaliesiems atstovaujančios organizacijos tokią iniciatyvą sveikina, bet sako, kad dabartiniai įstatymo pakeitimai nesprendžia problemos tų žmonių, kurie jau dabar yra senjorai ir nesukaupė pensijos, nes didesnę gyvenimo dalį slaugė neįgalųjį.

Muzikos mokytojas Romas Brūzga kasdien dirba su specialių poreikių turinčiais vaikais. Muzikos pamokos – labiau terapinės, nes dauguma vaikų nepajėgūs atsiminti natų ar akordų. Iki tol dirbęs bendrojo lavinimo mokykloje muzikos mokytojas paliko šį darbą, kad daugiau laiko praleistų su sūnumi, kuriam reikėjo specialios priežiūros.

„Mano vaikas prieš pusmetį numirė. Jis buvo 30 metų. Man pasisekė, kad esu muzikantas, sugebėjau visada derinti slaugą ir darbą“, – pasakoja mokytojas.

R.Brūzga sako, kad žino daugiau tėvų, kurie, neturėdami galimybės derinti darbo ir neįgalaus vaiko priežiūros, aukoja karjerą ir lieka namuose.

Seimas šiuo metu svarsto galimybę neįgaliojo priežiūros laikotarpį įskaičiuotas į pensijos ir nedarbo draudimo stažą, kai jo prižiūrėtasis mirtų.

„Tai suvienodinamos sąlygos, socialinės garantijos nepriklausomai nuo to, kokia slaugymo forma teikiama. Mums tai atrodo teisinga. Valstybė šiandien gali sau leisti“, – teigia Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Neįgaliųjų forumo direktorė Henrika Varnienė, kuri derina neįgalios 19 metų dukros priežiūrą su darbu, Seimo narių iniciatyvą sveikina, bet apgailestauja, kad ši esą pavėluota.

„Dabar atsiranda mamos, kurios jau išeina į pensiją ir jos išėjusios pamato, kad neturi visai pensijos ir ta situacija yra tragiška. Žmonės visą gyvenimą slaugę savo sunkiai sirgusius šeimos narius ir darbo negalėjo suderinti su slaugymu, todėl buvo priversti išeiti iš darbo“, – pasakoja H.Varnienė

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Henrika Varnienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Henrika Varnienė

Tiek neįgaliųjų forumo direktorė, tiek Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas svarsto, kad tokioms pataisoms įgyvendinti reikiamas lėšas geriau būtų skirti dienos centrams kruti, o ne slaugantiesiems.

„Paslaugų poreikis vis didėja ir reikėtų, kad valstybė suteiktų galimybę pasinaudoti paslaugomis: ar tai būtų nuolatinė slauga, ar priežiūra, ar globa. O ne palikti tai vienam žmogui su tuo kovoti, nes žmogus galbūt kur kas geriau galėtų pasireikšti kitose sferose“, – pastebi A.Sysas.

Seimui pritarus, nauja tvarka įsigaliotų nuo 2020 metų, tam reikėtų apie 10,5 milijono eurų.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min