Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas svarstys, ar uždrausti nepilnamečiams parduoti energinius gėrimus

Energiniai gėrimai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Energiniai gėrimai
Šaltinis: 15min
0
A A

Antradienį Seime po pateikimo pritarta Darbo partijos frakcijos narės, Sveikatos reikalų komiteto narės Dangutės Mikutienės inicijuotiems Maisto įstatymo ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimams, kurie numato energinių gėrimų pardavimo asmenims iki 18 metų apribojimus.

Remdamasi publikuotų mokslinių tyrimų išvadomis, parlamentarė teigia, kad dėl energinių gėrimų neigiamo poveikio vaikų sveikatai ir elgesiui, keliamo didelio pavojaus smegenų, širdies ir kitų organų funkcijoms ir netgi gyvybei, jų vartojimas vertintinas kaip pavojingas sveikatai, teigiama pranešime spaudai.

Energiniuose gėrimuose esančios stimuliuojančios medžiagos ne tik padidina ir taip didesnį vaikų bei paauglių aktyvumą, bet gali sukelti nerimą, nervingumą, agresiją ar net smurto protrūkius. Be to, mokslininkai teigia, kad energinių gėrimų vartojimas didina vaikų toleranciją kofeinui, skatina priklausomybę nuo jo ir paruošia kelią priklausomybei nuo kitų psichoaktyvių medžiagų.

D. Mikutienė žiniomis, Islandijoje ir Urugvajuje yra uždrausta parduoti energinius gėrimus, kuriuose yra daug kofeino ir/ar taurino. Švedijoje leista tokius gėrimus pardavinėti tik vaistinėse kaip vaistinius preparatus. Kanadoje ant tokių gėrimų skardinių turi būti įspėjamieji užrašai vaikams, nėščiosioms ir kofeinui jautriems žmonėms bei įspėjimai dėl rizikos vartojant šiuos gėrimus kartu su alkoholiu. Prancūzijoje, Danijoje, Airijoje, Turkijoje, JAV ir Australijoje viešai reiškiamas susirūpinimas dėl daug kofeino turinčių energinių gėrimų saugumo. Mokslininkai, gydytojai ir politikai nuolat kelia klausimą dėl šių gėrimų poveikio jaunų žmonių sveikatai, dėl jų vartojimo ir prieinamumo ribojimo, atitinkamo ženklinimo ir sudėties.

Pagal D. Mikutienės siūlomas įstatymų projektų nuostatas bus apribotas energinių gėrimų prieinamumas asmenims iki 18 m. Taip pat bus numatyta administracinė atsakomybė už nustatytos energinių gėrimų pardavimo tvarkos pažeidimus, o įstatymo vykdymo priežiūros kontrolę atliks Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnyba. Numatoma, kad įgyvendinant siūlomas teisinio reguliavimo nuostatas bus apsaugota vaikų sveikata nuo žalingo energinių gėrimų poveikio.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min