2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2009 12 22

Seimas uždraudė viešojoje erdvėje skatinti bet kokius lytinius santykius (atnaujinta 11.17 val.)

Seimas nusprendė, kad viešojoje erdvėje bus draudžiama skatinti bet kokius lytinius santykius.
Penktadienio vidurdienį šalia Prezidentūros keliasdešimt jaunuolių su Lietuvos ir gėjų vėliavomis piketavo prieš Seimo priimtą naują Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymą.
Jaunuolių protestas prieš „cenzūros“ įstatymą / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Tokia nuostata įrašyta antradienio ryte priimtame Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatyme. Už jį balsavo 58 Seimo nariai, prieš buvo 4, o susilaikė 25 parlamentarai.

Šį įstatymą jau buvo bandoma ypatingos skubos tvarka priimti ketvirdienį, tačiau „tvarkiečiams“ nepritarus naujoms nuostatoms ir nedalyvavus balsavime, pataisų priėmimas žlugo.

„Tvarkiečiams” užkliuvo, kad iš šio įstatymo Seimo Švietimo ir mokslo komitetas pašalino homofobiškomis vadintą nuostatą: nepilnamečiams žalą darančia informacija laikoma tokia, kuria skatinami homoseksualūs, biseksualūs ar poligaminiai santykiai.

Prezidentūros kritika dėl homofobijos

Šios nuostatos yra dabar galiojančio įstatymo redakcijoje ir sulaukė daug kritikos iš Lietuvosbei tarptautinių žmogaus teises ginančių organizacijų bei Europos Parlamento.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės sudaryta darbo grupė stengėsi iš įstatymo pašalinti šią nuostatą. Ji buvo pakeista siūlymu drausti nepilnamečių lytinių santykių skatinimą. Tačiau Seimas gruodžio pradžioje per svarstymus vėl nubalsavo ir į įstatymą grąžino prezidentūros nepasitenkinimą kėlusias nuostatas dėl homoseksualių, poligaminių ir biseksualių lytinių santykių.

Draus teigiamai vertinti nusikaltėlius

Neigiamą poveikį nepilnamečiams turinčia informacija taip pat pripažįstama smurtinio pobūdžio informacija, taip pat skatinimas naikinti ar gadinti turtą. Jei D.Grybauskaitė pasirašys šį įstatymą, taip pat bus draudžiama stambiu planu rodyti mirusio, mirštančio ar žiauriai sužaloto žmogaus kūną (išskyrus tuos atvejus, kai rodymas reikalingas aukos tapatybei nustatyti); skleisti erotinio pobūdžio informaciją, lošti ar azartiniuose žaidimuose dalyvauti siūlanti informacija (kai sudaromas lengvo laimėjimo įspūdis).

Taip pat bus draudžiama palankiai vertinti priklausomybę nuo tabako, alkoholio, narkotikų ar kitų psichotropinių medžiagų, skatinti savižudybes detalizuojant savižudybės priemones bei aplinkybes, teigiamai vertinti nusikalstamo pasaulio atstovus, skatinti žmogaus orumą žeminantį elgesį, tyčiotis iš žmogaus dėl jo rasės, religijos, lyties, seksualinės orientacijos, įsitikimų ir panašių pagrindų.

Susirūpino mityba ir fiziniu pasyvumu

Nepilnamečiams kenkiančia informacija įvardintas ir paranormalių reiškinių vaizdavimas, sudarant jų tikrumo įspūdįį. Draudžiama skatinti nepilnamečių seksualinę prievartą ir išnaudojimą, niekinti šeimos vertybes, vartoti nešvankius posakius ar nepadorius gestus.

Nepilnamečiams bus draudžiama patarti, kaip pasigaminti sprogmenis ar narkotines medžiagas. Taip pat susirūpinta ir asmens higiena – bus draudžiama informacija, kuria skatinami blogi mitybos, higienos ir fizinio pasyvumo įpročiai. Paskutinis draudimų sąraše – masinės hipnozės seansų demonstravimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min