Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas žengė pirmą žingsnį link draudimo verslui finansuoti partijas

Socialdemokratų partijos suvažiavimo akimirka
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Socialdemokratų partijos suvažiavimo akimirka
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Seimas po pateikimo pritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės teikiamoms Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma uždrausti partijas finansuoti juridiniams asmenims.

Taip pat įstatymo pataisomis sumažinti maksimalią fizinių asmenų aukos sumą iki 10 proc. metinių pajamų ir supaprastinti smulkių aukų partijoms priėmimo tvarką.

Už prezidentės teikiamas pataisas balsavo 68 parlamentarai, prieš buvo 2, susilaikė 16 Seimo narių. Dabar pataisas svarstys komitetai, o viso Seimo vėl svarstomas įstatymas bus lapkritį.

„Rinkėjų finansuojamos partijos bus nepriklausomos ir galės sąžiningai dirbti žmonių labui. Tai šansas visiems šalies politikams pradėti kurti vertybėmis, o ne pinigais grįstą politinę sistemą", – teigia prezidentė.

Tuo tarpu Seimo nariai tokias prezidentės frazes vadino populistinėmis. Prezidentės patarėjos Solveigos Cirtautienės, ketvirtadienį pristačiusios teikiamas pataisas Seimui, buvo prašoma pateikti konkrečius atvejus, kai partijos „atidirbinėjo“ verslui už finansinę paramą.

„Prašyčiau įvardinti bent keletą konkrečių pavyzdžių kas, kam už kiek. Kitu atveju, prezidentės ištarta frazė „tegul tik pabando nebalsuoti, žinosim, kas atidirbinėja“ gali būti palaikyta banaliu šantažu, kas iš tiesų negerina politinės kultūros lauko Lietuvoje, o ir vargu ar gali būti pavyzdžiu valdžių bendradarbiavime“, – piktinosi prezidentės aiškinimais, kodėl reikia drausti verslui finansuoti partijas, liberalė Dalia Kuodytė. 

Prezidentės patarėja atsakė, kad konkrečių pavyzdžių įvardinti negali dėl laiko stokos. „Ne tai yra svarbiausia. Šiandien svarbiausias žmonių pasitikėjimas. Ir svarbi ne tik realybė, bet ir tai, kuo tiki žmonės“, – pridūrė ji.

D.Kuodytės toks atsakymas netenkino. Pasak jos, nepasitikėjimą politinėmis partijomis ir politine sistema sukelia būtent tokie neapibrėžti pasisakymai.

„Neatsakingi, apibendrinti teiginiai, kur viskas sumetama į vieną puodą: kažkokie politikai, kažkokios partijos kažkam „atidirbinėja“, ir tuo pagrindu mes keičiame įstatymus? Nepasitikėjimas žmonių ateina būtent iš tokių teiginių“, – prezidentės patarėjai rėžė D.Kuodytė. Jos žodžius Seime palydėjo plojimai.

Rado būdų apeiti draudimą

Seimo nariams nerimą kėlė ir tai, kad teikiamose pataisose Prezidentė nenumatė saugiklių, sustabdančių verslininkus nuo bandymų apeiti draudimą finansuoti partijas.

Parlamentarai tikino, kad uždraudus tiesiogiai ir skaidriai deklaruojant paramą partijoms verslas imsis pogrindinių finansavimo būdų: dalins pinigus įmonių darbuotojams, kad šie asmeniškai paremtų partijas, dovanos partijoms namus, žemę, automobilius.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė numatė, kad atėmus galimybė būti remiamoms verslo, partijos suaktyvins veiklą per politikų labdaros ir paramos fondus ir partijoms paramą susirinks per tokią veiklą.

Būtų labai džiugu, jei prezidentūroje gimusios idėjos šiuo klausimu būtų brandesnės ir mažiau populistiškos, – sakė M.Varaška. Savo ruožtu prezidentės patarėja tvirtino, kad verslas finansuoti partijų apskritai nenori, bet yra dabar esąs verčiamas tai daryti.

„Verslas, kiek mes kalbame, yra už atsisakymą finansuoti partijas, nes verslininkai, kaip ir partijos, yra pavargę nuo to, kad jie labai dažnai yra priversti finansuoti partijas, nes kitaip negali laimėti viešųjų pirkimų ar net apskritai vykdyti sąžiningo verslo Lietuvoje“, – kalbėjo ji.

Tuo tarpu nuo neteisėto verslininkų partijų finansavimo esą apsaugos ir dabar galiojantys, bet „miegantys“ saugikliai, mano S.Cirtautienė. Jos nuomone, ir partijos viena kitą labiau prižiūrės, kai nei viena negalės gyventi iš verslo pinigų.

Po tokių S.Cirtautienės pareiškimų Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai priklausantis nepartinis parlamentaras Mantas Varaška palinkėjo prezidentei nežiūrėti į verslą kaip į potencialius nusikaltėlius ir kenksmingus politikams, nes būtent jis gimdo šalies BVP ir kuria idėjas.

„Būtų labai džiugu, jei prezidentūroje gimusios idėjos šiuo klausimu būtų brandesnės ir mažiau populistiškos“, – kalbėjo M.Varaška.

Prezidentė tikisi skaidrumo

Siekdama skaidresnio partijų finansavimo, prezidentė siūlo, kaip ir kaimyninėse šalyse – Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje, visai atsisakyti juridinių asmenų finansavimo partijoms, o fiziniams asmenims perpus sumažinti maksimalios aukos sumą bei neleisti partijoms paaukoti daugiau nei 10 proc. metinių pajamų.

Valstybės vadovė siūlo supaprastinti nedidelės paramos partijoms skyrimo tvarką, kad šalies gyventojams būtų paprasčiau patiems paremti jų pasitikėjimo vertas partijas. Siūloma, kad fiziniams asmenims, aukojantiems nedidelę, iki 50 litų sumą, nereikėtų deklaruoti metinių pajamų ir nurodyti asmens kodo pildant aukų lapus.

Prezidentės teigimu, užtikrinus griežtesnę partijų finansavimo tvarką, skaidresnė taps ne tik partinė, bet ir viešųjų pirkimų sistema, taip pat sumažės ir užsienio valstybių įtaka Lietuvos politiniam gyvenimui.

Politinės korupcijos užkardymą šalies vadovė įvardijo trečiųjų savo kadencijos metų prioritetu.

Prezidentės patarėja S.Cirtautienė teigia, kad uždraudus verslui finansuoti partijas bus padidintas žmonių pasitikėjimas partijomis.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min