Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 30d. 10:00

Seime atliekant tyrimą dėl galimo CŽV kalėjimo ketinama apklausti kadenciją baigusius prezidentus

A.Brazauskas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / A.Brazauskas

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), tirsiantis, ar Lietuvoje tikrai galėjo būti slapta kalinami įtariami teroristai, ketina kviesti į apklausas buvusius valstybės vadovus. Dabartinės prezidentės Dalios Grybauskaitės apklausti neketinama.

Kitą savaitę Seimas turėtų svarstyti nutarimą „Dėl pavedimo NSGK atlikti parlamentinį tyrimą dėl galimo Jungtinių Amerikos Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) sulaikytų asmenų pervežimo ir kalinimo Lietuvoje“, rašo „Vilniaus diena“.

Šiuo nutarimu komitetui suteikiamos laikinosios komisijos teisės ir pavedama iki šių metų gruodžio 22 dienos atlikti tyrimą dėl slapto amerikiečių kalėjimo buvimo Lietuvoje. Komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas tvirtina, kad NSGK suspės iki šios datos atlikti tyrimą ir Seimui perduos išvadas.

Seimo nutarimo projekte komitetui pavedama atsakyti, ar CŽV sulaikyti asmenys buvo pervežami ir kalinami Lietuvoje, ar Lietuvos valstybės institucijos (politikai, pareigūnai, valstybės tarnautojai) svarstė klausimus, susijusius su slaptųjų CŽV sulaikymo centrų veikla, sulaikytų asmenų pervežimu ir kalinimu Lietuvoje, ar Lietuvos teritorijoje veikė slaptieji CŽV sulaikymo centrai.

NSGK vadovas tvirtina, kad jau rengiamas planas, ką komitetas turėtų atlikti per šį tyrimą, kuriuos pareigūnus apklausti, kokioms institucijoms išsiųsti paklausimus.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, prieš pusantros savaitės pareiškusi, kad turi netiesioginių įtarimų, jog toks slaptas kalėjimas galėjo egzistuoti Lietuvoje, nėra tarp pareigūnų, kuriuos numatoma apklausti.

Anot A.Anušausko, klausinėti šalies vadovę nėra jokios būtinybės, nes ji nevadovavo valstybei 2004–2005 metais, kai Lietuva, kaip įtariama, galėjo prisidėti prie slaptos CŽV operacijos.

Tačiau NSGK tikriausiai pasikvies šia tema pasikalbėti kadenciją baigusius prezidentus Valdą Adamkų ir buvusį premjerą Algirdą Brazauską, taip pat buvusius užsienio reikalų ministrą Antaną Valionį, Valstybės saugumo departamento vadovus Mečį Laurinkų ir Arvydą Pocių.

Visi šie buvę aukšti pareigūnai griežtai neigia, kad Lietuvoje esą galėjo būti slaptas amerikiečių kalėjimas, kuriame galėjo būti laikomi įtariami teroristai, atvežti iš Afganistano ar kitų karštųjų vietų.

Informaciją, kad Lietuvoje galėjo būti slaptų kalėjimų, remdamasi neįvardytais buvusiais CŽV pareigūnais, šį rugpjūtį paskleidė amerikiečių televizijos bendrovė „ABC News“.

„ABC News“ tvirtina, kad slaptas CŽV centras, kuriame laikyti „Al Qaeda“ teroristai, netoli Vilniaus veikė iki 2005 metų lapkričio mėnesio. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:24
00:18

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min