15min be reklamos

Seimas ėmėsi Baudžiamojo kodekso pataisų: piktybiniams šiukšlintojams grėstų baudžiamoji atsakomybė

Po 15min tyrimo Prezidentūra nupūtė dulkes nuo seniai rengtų ir stalčiuje laikytų pataisų – ketvirtadienį Seimui pateikė Baudžiamojo kodekso pakeitimus, kurie apibrėžia didelės žalos aplinkai sąvoką. Parlamentarai bendru sutarimu pritarė, kad pataisos būtų svarstomos. Jei Seimas palaimintų siūlymus, didesnę nei 12,5 tūkst. eurų žalą aplinkai padarę piktybiniai šiukšlintojai būtų traukiami baudžiamojon atsakomybėn.
Bendras tarnybų reidas viename iš Vilniaus nelegalių sąvartynų
Bendras tarnybų reidas viename iš Vilniaus nelegalių sąvartynų / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

15min tyrimas „Šiukšlių bachūrai: klestintis juodųjų sąvartynų pogrindis“ atskleidė, kad atliekų vežėjai Lietuvoje kasmet nelegaliai atsikrato tūkstančiais tonų atliekų, kurios yra išverčiamos gamtoje, nelegaliai sudeginamos, užkasamos arba neapskaitytos atsiduria sąvartynuose.

Šiuo metu nelegalūs atliekų vežėjai dažniausiai išsisuka administracine atsakomybe. Nors Baudžiamasis kodeksas (BK) ir dabar numato atsakomybę už didelę žalą aplinkai, tačiau teismų atstovai yra ne kartą atkreipę dėmesį, jog, nesukonkretinus „didelės žalos“ apibrėžimo, taikyti tokią atsakomybę praktikoje yra sudėtinga.

„Tai yra labai sena problema – baudžiamoji atsakomybė yra apribojama dėl žalos dydžio. Norėčiau paprašyti, kad būtų palaikomas šis dalykas, nes jis prokuratūrai riša kojas“, – trečiadienį Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje teigė prokurorė Jūratė Radišauskienė.

VIDEO: Šiukšlių pogrindis: greitai, pigiai, nelegaliai

Apibrėžta „didelės žalos“ sąvoka

Prezidento Teisės grupės vadovas, vyriausiasis patarėjas Andrius Kabišaitis ketvirtadienį Seimui pristatė teikiamas Baudžiamojo kodekso 270, 2711 ir 2771 straipsnių pataisas, pagal kurias didele žala orui, žemei, dirvožemiui, vandeniui, gyvūnams, augalams, kitiems gyviems organizmams laikoma nustačius, kad padarytas reikšmingas neigiamas poveikis arba bendra žalos suma viršija 12,5 tūkst. eurų.

Prezidentūros teigimu, ikiteisminio tyrimo institucijos dėl šiuo metu galiojančio neapibrėžtumo laiku nepradeda tyrimų, praranda baudžiamajam procesui reikšmingus duomenis.

Be to, nagrinėjant baudžiamąsias bylas, žalos aplinkai masto vertinimas skirtingų instancijų teismuose neretai yra nenuoseklus.

Įstatymo projektui Seime po pateikimo buvo pritarta bendru sutarimu. Svarstymui projektas buvo perduotas Seimo Teisės ir teisėtvarkos bei Aplinkos apsaugos komitetams.

Į Seimo posėdžių salę projektas vėl turėtų grįžti birželį.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Andrius Kabišaitis
Lukas Balandis / BNS nuotr./Andrius Kabišaitis

Pokyčius žadėjo dar prieš kelerius metus

G.Nausėda dar 2021 metų spalį viešai konsultacijai pristatė Baudžiamojo kodekso pataisų projektą, kuriuo siekė, kad būtų apibrėžta „didelės žalos“ sąvoka.

Prezidentūros atstovai 15min teigė, kad projektas keletą metų gulėjo stalčiuje dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje, mat šis pakoregavo šalies vadovo politinę darbotvarkę.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gitanas Nausėda
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gitanas Nausėda

Daugelyje Europos šalių už nelegalias šiukšlių vežimo, tvarkymo, utilizavimo veikas numatyta kur kas griežtesnė atsakomybė – didesni ir baudų dydžiai, ne vienoje šalyje gresia ir laisvės atėmimas.

Pavyzdžiui, Anglijoje asmenys ar įmonės, kurios šiukšlių atsikrato norėdamos sutaupyti jų utilizavimo kaštus, gali būti baudžiami iki 50 tūkst. svarų bauda arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

Tai, kas netilpo į dokumentinį filmą: ką fiksavo slaptos kameros nelegaliame Juodžių sąvartyne
Šis video įrašas matomas
15min prenumeratoriams.

Prezidentūros teikiamos pataisos yra dalis teisės aktų keitimo iniciatyvų, siekiant griežtinti nelegalių sąvartynų bei šiukšlių vežėjų, kitų aplinkos teršėjų kontrolę bei atsakomybę už šias veikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kimčių ekspertas pasakoja viską, ko iki šiol nežinojote apie šį Azijos virtuvės stebuklą, ir dalinasi autentišku receptu
Reklama
„Švyturys-Utenos alus“ jungiasi prie „Stiprūs kartu“ ir „Blue/Yellow“ pagalbos Ukrainos našlaičiams
Reklama
„Mantingoje“ laimę atradę darbuotojai: „Čia siekiame geriausio rezultato“
Reklama
Testas: atsakykite į 10 klausimų apie „Apple Watch“ laikrodžius ir laimėkite 200 EUR dovanų kuponą!
Parašykite atsiliepimą apie 15min