Dabar populiaru
Publikuota: 2013 spalio 31d. 07:15

Seime bus aptarti projektai prieš fizines bausmes vaikams ir dėl paėmimo iš šeimos

Smurtas prieš vaikus
Sauliaus Žiūros/BFL nuotr. / Smurtas prieš vaikus

Seime ketvirtadienį bus aptarti projektai dėl fizinių bausmių vaikams uždraudimo, vaiko paėmimo iš šeimos reglamentavimas.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) rengia atitinkamų Vaiko teisių apsaugos pagrindų bei Civilinio kodekso pataisų projektų klausymus.

Vienas aptariamų projektų – „tvarkietės“ Onos Valiukevičiūtės inicijuotos pataisos, kuriomis bet koks smurtas prieš vaiką būtų draudžiamas, o vaiką, vengiantį atlikti savo pareigas, už drausmės pažeidimus tėvai galėtų drausminti savo nuožiūra, išskyrus fizines bausmes ir bet kokį kitą smurtą prieš vaiką. Taip pat parlamentarė pasiūlė keisti smurto apibrėžimą.

Pataisomis būtų nustatoma, kad smurtas prieš vaiką – visos seksualinės, fizinės, psichologinės ir emocinės prievartos, vaiko žeminimo ir išnaudojimo, vaiko priežiūros stokos arba aplaidumo formos, sukeliančios pavojų gyvybei, faktinę ar potencialią žalą vaiko sveikatai, išlikimui, vystymuisi ar orumui, taip pat fizinės bausmės.

Liberalų sąjūdžio atstovai Remigijus Šimašius ir Dalia Kuodytė yra pasiūlę kitą formuluotę, kad smurtas prieš vaiką – veikimu ar neveikimu vaikui daromas tyčinis fizinis, seksualinis, psichologinis, emocinis poveikis, dėl kurio kyla pavojus vaiko gyvybei ar sveikatai arba vaikas patiria fizinę, seksualinę, psichologinę ar emocinę žalą, taip pat fizinės bausmės.

Taip pat klausymuose bus aptartos socialdemokratės Rimantės Šalaševičiūtės pataisos, kuriomis siūloma apibrėžti vaiko paėmimo iš šeimos esant tam tikroms aplinkybėms tvarką.

Šiuo metu įstatymas numato, kad tuo atveju, kai tėvas ar motina smurtaudamas arba kitaip sukeldamas pavojų vaikui piktnaudžiauja tėvų valdžia ir dėl to kyla reali grėsmė vaiko sveikatai ar gyvybei, valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija nedelsdama paima vaiką iš tėvų arba kitų teisėtų vaiko atstovų ir perduoda jį globoti ar rūpintis Civilinio kodekso nustatyta tvarka.

Socialdemokratės siūlomomis pataisomis numatyta leisti vaikus paimti vien policijai, nedalyvaujant vaiko teisių apsaugos specialistams, taip pat plačiau nusakomos sąlygos, kurioms esant vaikai gali būti paimami.

Pagal pataisą, valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija arba policija, gavusi pranešimą apie būtinumą užtikrinti ir ginti vaiko teises ir interesus – kai tėvai vengia atlikti savo pareigas auklėti vaiką, piktnaudžiauja tėvų valdžia, žiauriai elgiasi su vaiku, daro žalingą įtaką vaikui savo amoraliu elgesiu arba nesirūpina vaiku – nedelsiant vyksta į vaiko gyvenamąją ar kitą jo buvimo vietą, ir, nustačiusi piktnaudžiavimo tėvų valdžia, nesirūpinimo vaiku, žiauraus elgesio ar kt. faktą, priima sprendimą dėl vaiko paėmimo iš tėvų ar kitų teisėtų vaiko atstovų.

Minėtos pataisos sulaukė kai kurių visuomeninių organizacijų, grupių, parlamentarų pasipriešinimo – argumentuojama, jog išplėtus smurto prieš vaikus sąvoką, pakeitus vaiko paėmimo iš šeimos tvarką gali susidaryti situacijos, kai vaikai nuo tėvų bus atskirti be pagrindo.

Pernai policijos pareigūnai iš šeimos buvo paėmę 195 vaikus, tais atvejais, kada vaikui reikėjo suteikti pagalbą dėl jo bejėgiškos būklės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min