Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gruodžio 3d. 20:43

Seime – pirmas žingsnis amnestijos skelbimo link

Kalėjimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kalėjimas

Baigiantis Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui, Seime žengė pirmą žingsnį, kad ta proga šalyje būtų paskelbta amnestija daliai nuteistųjų.

Už socialdemokratų Vytenio Andriukaičio ir Juliaus Sabatausko pateiktą Amnestijos įstatymo projektą ketvirtadienį po pateikimo balsavo 33 parlamentarai, nė vieno nebuvo prieš, 6 susilaikė.
Anot projekto autorių, šiuo įstatymu siekiama, kad daliai nuteistųjų būtų sumažintos teismo skirtos bausmės arba nuo bausmės jie būtų atleisti. Amnestija būtų taikoma moterims, vyresniems nei 65 metų amžiaus vyrams, bei asmenims, kurie nusikaltimo padarymo metu buvo nepilnamečiai.

Socialdemokratai siūlo visai nuo bausmės atleisti už baudžiamuosius nusižengimus nuteistus asmenis, jei bausmė yra susijusi su areštu, taip pat už nesunkius ir apysunkius tyčinius arba dėl neatsargumo padarytus nusikaltimus nuteistus asmenis, kuriems skirta ne daugiau kaip 4,6 metų laisvės atėmimo.

Projekte taip pat numatytas bausmės sutrumpinimas trečdaliu arba ketvirtadaliu.  Tuo metu amnestija nebūtų taikoma asmenims, kuriems teismas yra skyręs ilgesnę kaip 20 metų laisvės atėmimo bausmę, kurie neatlikę paskirtos bausmės arba buvo nuteisti lygtinai, bet padarė naują nusikaltimą, teismo pripažintiems recidyvistams.

Trumpesnio įkalinimo laiko negalėtų tikėtis ir teistieji už nužudymą, išžaginimą, seksualinį prievartavimą, sunkų sveikatos sutrikdymą, plėšimą, dalyvavimą nusikalstamame susivienijime, didelės vertės turto iššvaistymą, turto prievartavimą, narkotikų prekeiviai ir kt.  Iniciatoriai siūlo amnestiją taikyti, jeigu nusikalstama veika padaryta iki 2009 metų birželio 1 dienos imtinai.  Ji turėtų būti įvykdyta per 3 mėnesius nuo įstatymo įsigaliojimo dienos.

J.Sabatauskas ir V.Andriukaitis tvirtina amnestijos projektą teikiantys Lietuvos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose tūkstantmečio proga, atsižvelgdami į šios istorinės datos svarbą visai lietuvių tautai bei humanizmo principus.  „Šiuo įstatymu siekiama, kad nusikalstamas veikas padarę asmenys būtų kuo greičiau integruojami į visuomenę ir nebedarytų naujų nusikalstamų veikų“, – sakoma projekto aiškinamajame rašte.

Anot socialdemokratų, amnestija būtų taikoma tik nedidelei grupei asmenų.  Lietuvos tūkstantmečio proga amnestijos įstatymo projektas jau buvo parengtas ir įregistruotas praėjusių metų pabaigoje, tačiau Seimas jo net nesvarstė.

Pagal šį projektą į laisvę būtų galėję išeiti apie 7–10 proc. kalinių, tai yra apie 700 asmenų. Apie 2400 kalinčiųjų būtų sutrumpėjęs įkalinimo laikas.  Teisingumo ministras Remigijus Šimašius yra pareiškiąs, kad tokia didelė amnestija, kurią siūlė minėtą projektą įregistravęs socialliberalas Antanas Valionis, būtų žalinga.

Pastarąjį kartą amnestija skelbta 2002 metais minint Lietuvos Konstitucijos dešimties metų sukaktį.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min