Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 25d. 05:43

Alytaus gaisro pasekmės: Seime – pirmieji žingsniai dėl interpeliacijos R.Tamašunienei

Rita Tamašunienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Rita Tamašunienė

Opoziciniai konservatoriai pradėjo konsultacijas su kitomis Seimo frakcijomis dėl galimos interpeliacijos vidaus reikalų ministrei Ritai Tamašunienei, kuriai žeriami priekaištai nesusitvarkant su situacija dėl gaisro Alytuje. Nors kai kurie politikai reiškia pritarimą siekiui reikalauti, kad ministrė pasiaiškintų, interpeliacijos procesas gali nusikelti į kitą mėnesį, nes kelias savaites Seimas neposėdžiaus.

Konsultacijas dėl interpeliacijos R.Tamašunienei inicijavusios Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos (TS-LKD) seniūno pavaduotojas Jurgis Razma apie tai jau pasikalbėjo su kelių kitų parlamentinių jėgų atstovais.

Pavyzdžiui, su Seimo opozicijos lyderiu socialdemokratu Juliumi Sabatausku ir valdančiosios Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) frakcijos seniūnu Rimantu Sinkevičiumi. Taip pat bus teiraujamasi opozicinių liberalų nuomonės šiuo klausimu.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis, Kęstutis Mažeika, Jurgis Razma
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis, Kęstutis Mažeika, Jurgis Razma

Tarp R.Tamašunienei reiškiamų priekaištų dėl situacijos, susiklosčiusios kilus gaisrui padangų perdirbimo gamykloje Alytuje, J.Razmos teigimu, yra nusišalinimas nuo atsakomybės, vangokas reagavimas į situaciją, nepakankamas rūpestis žmonių sveikata.

„Dabar komentuojant Černobylio avarijos atvejį pabrėžiama, kad sovietiniais laikais žmonės nelabai rūpėjo, bet, panašu, kad kai kuria prasme galima tą pasakyti ir dabar. Nes žmonės, kuriuos pasiekė dūmų tarša, nebuvo tinkamai informuoti, nebuvo tinkamo perspėjimo apie žalą sveikatai, evakuacijos ir taip toliau“, – komentavo konservatorius.

Dabar komentuojant Černobylio avarijos atvejį kaip tik pabrėžiama, kad sovietiniais laikais žmonės nelabai rūpėjo, bet, panašu, kad kai kuria prasme galima tą pasakyti ir dabar.

Pasiuntė žinią ir valdantiesiems

Pasak J.Razmos, laikas organizuoti interpeliaciją šiuo metu yra nedėkingas.

„Visos frakcijos yra pabirusios. Nevyksta Seimo posėdžiai, tiesiog frakcijos nesirenka į posėdžius. Formalius sprendimus sudėtinga priimti. Net mūsų pačių frakcija vargu ar rinksis į posėdį be lapkričio pradžios, kai Seime vėl prasidės posėdžiai. Tai kažkokius formalius sutarimus apsunkina“, – sakė jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Seimo posėdis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Seimo posėdis

J.Razmos teigimu, kai kurių parlamento frakcijų seniūnai iš principo sutinka, kad yra pagrindo pradėti interpeliaciją R.Tamašunienei. Mintyje jis turėjo Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūną Julių Sabatauską.

„Dar perdaviau tą mintį vienos iš valdančiųjų frakcijų vadovui Rimantui Sinkevičiui. Žinoma, kokio nors pritarimo iš jo negavau, bet pasižadėjo, kad ir jie frakcijoje tai pasvarstys“, – pasakojo konservatorius.

Su Liberalų sąjūdžio atstovais J.Razma šio klausimo dar neaptarė. Tačiau iš jų atstovo parlamentaro Simono Gentvilo kalbų jis suprato, kad ir liberalai reiškia kaltinimus R.Tamašunienei.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rita Tamašunienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rita Tamašunienė

J.Razma svarstė, kad jeigu procesas dėl interpeliacijos ministrei būtų pradėtas, prie to galbūt prisijungtų ir pavieniai Mišrios Seimo narių grupės atstovai.

„Čia jau vėliau, matyt, reikėtų jų kiekvieno asmeniškai teirautis“, – komentavo jis.

Tiesa, J.Razma pripažino, kad galimos interpeliacijos R.Tamašunienei procesą gali apsunkinti tai, kad pastaruoju metu visus išvargino klausimas dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atstatydinimo.

Nuomonės išsiskiria

R.Sinkevičius sakė, kad Seimo socialdarbiečiai klausimą dėl galimos interpeliacijos R.Tamašunienei greičiausiai aptars pirmadienį. „Aptarsime pasiūlymą. Bet aš asmeniškai nematau pagrindo R.Tamašunienės interpeliacijai“, – pabrėžė jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Rimantas Sinkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Rimantas Sinkevičius

Anot R.Sinkevičiaus, priekaištus, kuriuos vidaus reikalų ministrei žeria opozicija, tarkime, kad ji „nesuvaldė viešosios erdvės“, visada galima pritempti.

„Na, nesuvaldė viešosios erdvės. Ką dabar padarysi? Patirties stoka, ką dabar? Ar ji išardė priešgaisrinės apsaugos sistemą, ar ji ką nors radikaliai pakeitė, ar nuėmė jų funkcijas gesinti gaisrą? Nieko to nenutiko“, – dėstė socialdarbietis.

R.Sinkevičius pakartojo nemanantis, kad R.Tamašunienė padarė ką nors blogo.

„O kad galėjo padaryti geriau, tai visada yra įmanoma. Už vieną muštą dešimt nemuštų duoda. Manau, kad ta patirtis jai pravers tobulėjant“, – komentavo jis.

Už vieną muštą dešimt nemuštų duoda. Manau, kad ta patirtis jai pravers tobulėjant.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija taip pat dar neaptarė klausimo dėl galimos interpeliacijos R.Tamašunienei. Frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen mato pagrindą išsamiau analizuoti situaciją dėl gaisro Alytuje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Jai akivaizdu, kad vietos valdžia šios nelaimės akivaizdoje atrodo labai nuoširdžiai besistengianti susitvarkyti. Tuo metu centrinė valdžia – mažų mažiausiai vangiai.

„Akivaizdu, kad tokiems dalykams, tokiems atvejams pas mus nėra pakankamai pasiruošta. Ateityje šitie dalykai turėtų keistis. Ar tai pagrindas kalbėti apie interpeliaciją ministrei? Vėlgi nenoriu kalbėti už visą Liberalų sąjūdžio frakciją. Mes tikrai šitą klausimą apsvarstysime ir artimiausiomis dienomis turėsime atsakymą“, – sakė V.Čmilytė-Nielsen.

Akivaizdu, kad tokiems dalykams, tokiems atvejams pas mus nėra pakankamai pasiruošta. Ateityje šitie dalykai turėtų keistis.

J.Sabatausko teigimu, socialdemokratai klausimą dėl interpeliacijos R.Tamašunienei svarstys artimiausiame frakcijos posėdyje. Jis pats pasisako už interpeliaciją.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Julius Sabatauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Julius Sabatauskas

Atsistatydinti reikalaujama peticija

Klausimas dėl interpeliacijos R.Tamašunienei, J.Razmos manymu, bus aktualus ir užgesinus gaisrą. Nes problema – ne tik dėl gaisro Alytaus padangų perdirbimo gamykloje gesinimo, bet ir pasekmių, atsiradusių Vyriausybei neefektyviai reagavus į šią nelaimę.

„Tos pasekmės – poveikis sveikatai, nuostoliai įmonėms, teritorijos užterštumas – jos dar ilgai bus skaudžios ir čia taip niekas nesibaigs su gaisro užgesinimu. Jeigu būtų tik užtrukęs gaisro gesinimas, čia būtų ne per didžiausia problema“, – akcentavo opozicijos atstovas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alytus po padangų perdirbimo gamyklos gaisro
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alytus po padangų perdirbimo gamyklos gaisro

Aiškindamas, kodėl norima reikalauti būtent R.Tamašunienės atsakomybės, J.Razma teigė, kad už ekstremalias situacijas valstybėje yra atsakingas vidaus reikalų ministras.

„Jis turi koordinuoti visų kitų struktūrų reagavimą. Dėl to jai šiuo atveju ir tenka esminė atsakomybė“, – pabrėžė jis.

Tai, kad R.Tamašunienė ministrės pareigas pradėjo eiti prieš du mėnesius, J.Razmos nuomone, nieko nereiškia.

Esą šiuo atveju nederėtų kalbėti apie jos atsakomybę už atsakingų struktūrų pasirengimą krizinėms situacijoms, apsirūpinimą priemonėmis ir panašiai, nes tai yra ilgesni procesai.

„Bet už reagavimą į situaciją, nepaisant kiek laiko žmogus eina ministro pareigas, vis tiek atsakomybė tenka. Į tas pareigas, manyčiau, vis tik turi ateiti labiau pasiruošę žmonės. Mes iš karto kėlėme klausimą, kad bus problemų su ministrais, kurie nebuvo ruošęsi tokioms pareigoms“, – sakė konservatorius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jurgis Razma
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jurgis Razma

Į tas pareigas, manyčiau, vis tik turi ateiti labiau pasiruošę žmonės.

Be to, kaip priminė J.Razma, ministrės atstatydinimo reikalauja ir dalis gyventojų. Internete sukurta peticija, raginanti R.Tamašunienę pasitraukti iš pareigų. Ketvirtadienio po pietų ją buvo pasirašę daugiau kaip 32 tūkstančiai žmonių.

„Mes, kaip politikai, privalome reaguoti ir į žmonių poziciją, kuri yra išreikšta elektroninėje peticijoje, kurią pasirašė gana daug žmonių. Nors formaliai įstatyminės pareigos nagrinėti tą peticiją, aišku, nėra, bet moralinė pareiga, matyt, tikrai yra“, – įsitikinęs J.Razma.

Nuotr. iš Alytaus miesto mero Nerijaus Cesiulio „Facebook“ paskyros/Gaisravietėje
Nuotr. iš Alytaus miesto mero Nerijaus Cesiulio „Facebook“ paskyros/Gaisravietėje

Su R.Tamašuniene telefonu susisiekti nepavyko. Tačiau vidaus reikalų ministrė anksčiau yra sakiusi, kad atsakomybės nesikratys. Klausimą dėl to, ar ji toliau gali eiti pareigas, esą turi spręsti vadovai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:46
01:42
00:37

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min