-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 04 20

Seime prasideda paskutinės diskusijos dėl pensijų reformos

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pradėjo svarstyti pluoštą įstatymų pataisų, susijusių su pensijų sistemos reforma ir paprašė įvairių institucijų per porą savaičių pateikti tikslius skaičiavimus, koks būtų finansinis efektas ir kiek reikėtų išlaidų, jeigu sistema būtų reformuojama vienu ar kitu būdu.
Pensininkė
Pensininkė / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Paprašėme paskaičiuoti visus variantus, taikant įvairius skaičiukus – koks efektas bus, jeigu bus finansuojama vienokiu ar kitokiu būdu, jeigu skatinsime primokant iš valstybės biudžeto, kiek tam reikės pinigų. Mus domina visi variantai“, – po komiteto posėdžio BNS sakė jo vadovas konservatorius Rimantas Jonas Dagys.

Jis pabrėžė, kad komitete yra aptariami visi siūlymai, kaip reformuoti pensijų sistemą.

„Pasiūlymų yra daug ir įvairių – nuo tokių, kurie siūlo iš viso nefinansuoti antros pakopos pensijų fondų  iki siūlymų padidinti  įmokas į juos“, – sakė R.J.Dagys.

Vieno siūlymų autorius socialdemokratas Algirdas Sysas norėtų, kad pensijų reforma būtų vykdoma neardant dabartinės sistemos, bet suteikiant galimybę žmonėms patiems kaupti pensijas privačiai ir už tai gauti gyventojų pajamų mokesčio lengvatą.

„Dabar mokestinė lengvata teikiama, kai draudiesi gyvybę, tai analogiška paskata gali būti ir už tai, kad kaupiesi pensiją“, – BNS sakė A.Sysas, pasak kurio, įmokos į pensijų fondus galėtų siekti iki 10 proc. uždarbio.

A.Syso siūlymą R.J.Dagys vadina svarstytinu. „Būtina, kad pensija ateityje būtų kaupiama derinant “Sodrą„ ir privačius fondus, o kokiu santykiu ir kaip, svarstymų objektas. Taip pat svarbu, kad po reformos gautume tam tikrą pensijos dydį. Ir apsisprendžiama, kaip to bus siekiama, svarbiausia nepadaryti klaidos. Ji gali brangiai kainuoti“, – teigė komiteto vadovas.

Pasak R.Dagio, kol kas pensijų apmokestinimas nesvarstomas: „Tai ne esminis klausimas. Tose valstybėse, kur mokamos pensijos yra apmokestinamos, jos ir mokamos didesnės, kad jas būtų galima apmokestinti“, – sakė parlamentaras.

Anot jo, Lietuvoje pensijų apmokestinimo klausimas galėtų būti keliamas tik tada, jeigu būtų nuspręsta peržiūrėti visą mokesčių politiką .„Bet tai dabar nėra svarstoma“, – sakė komiteto vadovas.

R.J.Dagio teigimu, po pensijų reformos, gyventojų gaunamos pensijos turėtų sudaryti 40 proc. jų buvusio uždarbio, ir tai atitiktų Europos Sąjungos vidurkį. Šį dydį planuojamas pasiekti per 15-20  metų.

Dabar pensijos siekia 38 proc. buvusios algos, tačiau šis dydis turi tendenciją mažėti dėl visuomenės senėjimo. „Dabar svarbiausias klausimas, kaip išlaikyti tą vidurkį ir padidinti šiek tiek“,  – teigia parlamentaras.

Pensijos reformai startą duosiančius įstatymus Seimas ketina priimti iki vasaros atostogų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius