Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seime prasidėjo milijardų skirstymas (papildyta 18.42 val.)

Pinigai
Gedimino Savickio/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: 15min
0
A A

Ketvirtadienį Seime prasidėjo naujojo šių metų biudžeto projekto svarstymas: išlaidas planuojama mažinti 3,3 mlrd. Lt. Tikimasi, kad jis bus patvirtintas gegužės pradžioje.

Tačiau parlamentarai nepatenkinti Vyriausybės pasiūlytu biudžeto projekto variantu – pasak premjero Andriaus Kubiliaus, sulaukta beveik 500 mln. Lt vertės parlamentarų siūlymų perskirstyti ar padidinti biudžeto asignavimus.

Liberalai išsikovojo investicijas ir kelius

Naująjį biudžeto projektą svarstę Seimo komitetai siūlo padidinti lėšas kai kurių ministerijų, pvz., Socialinės apsaugos ir darbo ar Vidaus reikalų, darbuotojų atlyginimams, skirti papildomų lėšų Kelių fondui, melioracijai, ligoninių renovavimui, nenutraukti jau vykdomų projektų, kuriems metų pradžioje skirtos lėšos jau išnaudotos.

Valdančiojoje koalicijoje daugiausia ginčų kėlė Kelių fondo bei investicinių projektų finansavimo mažinimas. Nors konservatorių daugumą turinti koalicija pirma šnekėjo, kad reikia koncentruotis tik į esminius valstybės poreikius, tokius kaip socialinės rimties išsaugojimas, abi liberalų partijos sugebėjo išsikovoti didesnį finansavimą investicijoms bei keliams. Pasak A.Šemetos, papildomas finansavimas bus skiriamas ne iš nacionalinio biudžeto, o iš ES struktūrinių fondų lėšų.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas pristatė patį prasčiausią biudžeto projektą savo gyvenime, – nuomonę apie naująjį biudžeto projektą išreiškė Z.Balčytis

Pinigų – tarptautinei parodai, Goro provincijai ir stadionui

Parlamentarai pateikė ir „egzotiškesnių“ siūlymų: pvz., socialdemokratas Česlovas Juršėnas prašo nemažinti lėšų, skirtų Lietuvos dalyvavimui pasaulio parodoje „Expo 2010“, vyksiančioje Kinijoje. Esą nubraukus, kaip planuojama, 4 mln. Lt, Lietuva neišgalėtų dalyvauti šioje parodoje, todėl turėtų sumokėti finansines kompensacijas organizatoriams bei pablogėtų tarpvalstybiniai Lietuvos ir Kinijos santykiai.

Konservatorė Vilija Abramikienė siūlo papildomai 1 mln. Lt skirti Afganistano Goro provincijai tvarkyti, o jos partiečių grupė paprašė 1,7 mln. Lt skirti Dariaus ir Girėno stadionui Kaune tvarkyti – trūkstamas lėšas siūloma nubraukti nuo šio miesto mokykloms renovuoti skirtų pinigų. Tiesa, Biudžeto ir finansų komitetas siūlymą Seimui teikia tik dėl 700 tūkst. Lt sumos.

Valdantieji: reikia gyventi pagal išgales

Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos vardu biudžeto projektą gynė Vitas Matuzas. Pasak jo, krizė kilo dėl žmonių gobšumo ir gyvenimo ne pagal išgales, o išbristi iš šios situacijos padės tik laiku parengtas ekonominių priemonių paketas. „Esame priklausomi nuo užsienio rinkų, ne tik Lietuva, bet ir kitos valstybės tikslina biudžetus. Reikia gyventi pagal galimybes – ne metas žaisti politinius žaidimus. Mokesčių reforma padėjo sustiprinti valstybės biudžetą – tuo metu nesiėmus reikalingų priemonių situacija būtų dar sudėtingesnė. Dabartinė šalies padėtis reikalauja ne visai populiarių sprendimų, tačiau išlaidos turi atitikti pajamas“, – parlamentarams kalbą rėžė konservatorius.

Opozicija: ekonominė krizė dar labiau gilės

Socialdemokratų frakcijos vardu Zigmantas Balčytis teigė, kad valdančiųjų siūlomas naujasis biudžeto projektas dar labiau pagilins ekonominę krizę Lietuvoje. „Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas pristatė patį prasčiausią biudžeto projektą savo gyvenime. Siūlomas modelis ateities neturi. Mažinimas sukurs dar didesnį poreikį jas didinti. Sumažindama darbo užmokesčio fondą, investicijų programas Vyriausybė smukdo ekonomiką“, – kalbėjo didžiausios opozicinės partijos atstovas.

Mišrios Seimo narių frakcijos vardu Rima Baškienė teigė, kad nuolatiniais gąsdinimais dėl vis prastėjančios padėties, nuolat eskaluojamos temos dėl pensijų mažinimo, pedagogų, kultūros darbuotojų ar statutinių pareigūnų neužtikrintumas dėl atlyginimų ar darbo vietų kuria sumaištį visuomenėje. „Vertiname valdančiųjų pastangas stabilizuoti situaciją, tačiau naujajam projektui nepritarsime“, – teigė R.Baškienė.

„Darbietis“ Vytautas Gabšys akcentavo, kad reikia sudaryti geresnes galimybes verslui dirbti ir užsidirbti. Pasak jo, reikia suteikti valstybei galimybę skolintis iš žmonių – t.y. į apyvartą išleisti valstybinius taupymo lakštus, taip pat užskaityti valstybės bei savivaldybių ir verslo tarpusavio skolas.

„Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovas Julius Veselka teigė, kad jų frakcija nepritars dabartiniam biudžetui. Jis pakartojo jau kitų opozicijos atstovų išsakytus motyvus – mažinamas finansavimas investicijoms ir neieškoma kitų įmanomų finansavimo šaltinių.

Vos patvirtins vieną, ruoš kitą

Prieš gerą mėnesį, vos pradėję rengti naująjį biudžeto projektą, valdantieji „ant kilimėlio“ kvietėsi opozicinių partijų narius ir prašė palaikymo dėl būsimo taupymo. A.Kubilius tada kalbėjo, kad Lietuvai sunkiu metu reikalingas visų partijų solidarumas – tam, kad kuo greičiau būtų galima išbristi iš dabartinės finansų situacijos.

Valdantieji tikisi, kad biudžetas bus patvirtintas jau gegužės pradžioje, o birželį, po prezidento bei Europos Parlamento rinkimų, Seimui jie planuoja pristatyti dar krūvą biudžeto pakeitimų – numatoma nukirpti dar 2 mlrd. Lt, tačiau tuomet jau galimi ir mokesčių pakeitimai.

Vyriausybė pritarė antram patikslinto biudžeto projektui

Papildyta 18.42 val. Po vakarinio ministrų kabineto posėdžio pranešta, kad Vyriausybė, atsižvelgusi į Seimo narių pasiūlymus, pritarė pakoreguoto 2009 m. valstybės ir savivaldybių biudžetų projektui, kuriuo siekiama įveikti artimiausio laikotarpio ekonomikos sunkumus, išlaikant valstybės finansinį stabilumą. Patobulintame biudžeto projekte siūloma padidinti asignavimus būtiniausioms reikmėms iš viso 84,4 mln. litų, tačiau bendras visų biudžetų (valstybės, savivaldybių, Sodros ir PSDF) išlaidų mažinimas vis tiek sudarys apie 3 milijardus litų.

Biudžeto išlaidos mažinamos daugiausia investicinių projektų, valstybės įstaigų ir institucijų išlaikymo išlaidų bei aukštų pareigūnų darbo užmokesčio mažinimo dėka. 
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min