Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seime – sumaištis dėl motinystės pašalpų

Mažieji protesto akcijos dalyviai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Protesto akcija prieš motinystės išmokų mažinimą
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimas po svarstymo pritarė mažinti motinystės (tėvystės) išmokas, tačiau kaip tai bus daroma, paaiškės tik priimant Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimus.

Parlamentarai antradienį svarstė kelis panašius siūlymus išmokų mažinimą atidėti iki kitų metų birželio ar liepos mėnesio. „Datą reikėtų atidėti, kad moterys nesijaudintų, gražiai išnešiotų būsimą vaikelį ir kad įstatymas įsigaliotų nuo kitų metų birželio 1 dienos“, – taip siūlymą pristatė socialdemokratas Jonas Juozapaitis. Tačiau po svarstymo Seimas šiems siūlymams nepritarė.

Svarstant pakeitimus netrūko ir nesusipratimų: „darbietis“ Mečislovas Zasčiurinska, paprašytas pristatyti savo pataisą dėl vadinamųjų lubų mažinimo, ėmė agituoti už kitą, vėliau pateiktą savo siūlymą.

Posėdį vedanti parlamento vicepirmininkė Irena Degutienė paaiškino, jog visi liepos 9 dieną ir vėliau pateikti siūlymai bus svarstomi priėmimo stadijoje. Visos kitos anksčiau Seimo narių pateiktos pataisos buvo atsiimtos.

Išmokų mažinimas stumiasi kelią

Prieš sprendžiant, ar pritarti pataisoms po svarstymo, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas priminė kolegoms, jog kur kas turtingesnėse šalyse motinystės (tėvystės) išmokos mokamos kur kas trumpiau. „Jei palygintume su ES valstybėmis ir su jų finansinėmis galiomis, mūsų įsipareigojimai yra vidutiniškai 2–3 kartus didesni nei šiose šalyse, – teigė K.Glaveckas. – Mes esame labai, labai toli priekyje. Moraline prasme gal tai ir yra teisinga, bet finansine prasme mūsų sąnaudos yra nepakeliamos.“

Moraline prasme gal tai ir yra teisinga, bet finansine prasme mūsų sąnaudos yra nepakeliamos, – sakė K.Glaveckas.Socialdemokratas Andrius Šedžius šiam paprieštaravo, jog Lietuva turėtų labiau rūpintis demografine situacija. „Užuot socialinės apsaugos ir darbo ministras siūlytų variantus, kaip kovoti su nesąžiningais piliečiais, kurie apgaudinėdami valstybę naudojasi įvairiomis lengvatomis arba ramia sąžine ima bedarbio pašalpą išvykdami uždarbiauti į kitas šalis, arba poilsiauja ir darbo nesiieško, einama lengviausiu keliu, įlendama į labiausiai pažeidžiamą sluoksnį, mamų ir vaikų kišenes. Šis įstatymas yra amoralus ir apskritai jis turėtų būti nesvarstomas“, – pareiškė A.Šedžius.

Tačiau parlamentarai po svarstymo balsų dauguma pritarė, jog motinystės (tėvystės) išmokos turėtų būti mažinamos. Pataisų priėmimas numatytas trečiadienį.

Pagal pradinį įstatymo pakeitimo projektą numatoma, kad nuo rugpjūčio mėnesio motinystės (tėvystės) išmokos turėtų mažėti 10 proc., o nuo kitų metų gegužės – dar daugiau.

Mamos nepritaria

Aktyvių mamų sambūris antradienį išplatino kreipimąsi į parlamentarus ir frakcijas, kuriame teigiama, kad jos pritaria tik 10 proc. mažinimo ribai „solidarizuojantis su valstybe krizės laikotarpiu ir tik tenkinant esmines sąlygas, dėl kurių iki šiol su Vyriausybe nesusitarta“.

Sambūrio pranešime raginama įrodyti išmokų mažinimo būtinybę, taip pat numatyti pereinamąjį laikotarpį – jas įvesti nuo kitų metų ir tik krizės laikotarpiu, nustatyti išmokų vadinamąsias grindis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min