Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 03 13, 15:17 Atnaujinta 2018 03 13, 17:06

Saulius Skvernelis: visi LVŽS frakcijos nariai, balsavę už Mindaugo Basčio pašalinimą iš Seimo, turi tvirtus to įrodymus

Antradienį Seimui nusprendus parlamente palikti Konstituciją pažeidusį ir priesaiką šiurkščiai sulaužiusį Mindaugą Bastį, politikai ėmė dairytis, kas kalbėjo vienaip, o padarė kitaip. Opozicijos atstovai teigia, kad dėl M.Basčio galėjo būti susitarta su socialdarbiečiais. Tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia, kad M.Bastys Seime lieka konservatorių partijos dėka. Premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad už apkaltą M.Basčiui balsavę „valstiečiai“ esą gali tai įrodyti. Neoficialiomis žiniomis, LVŽS atstovai fotografavo savo biuletenius.
Seimas balsuoja dėl M.Basčio mandato panaikinimo
Seimas balsuoja dėl M.Basčio mandato panaikinimo / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Antradienį sprendžiant M.Basčio likimą Seimo salėje palaikymą jam išreiškė vienintelis „tvarkietis“ Petras Gražulis. Konservatorių frakcijos atstovai pareiškė, kad visa frakcija palaikys apkaltą, o R.Karbauskis Seimo posėdyje moralizavo, jog už visą frakciją kalbėti nedera.

„Visi žmonės turi savo sąžinę, turi savo žinojimą, priima savo sprendimus. Kiekvienas mes esame Seimo nariai, atsakingi prieš savo sąžinę, prieš žmones, kurie mus rinko“, – Seimo posėdyje kalbėjo jis.

Per slaptą balsavimą dėl M.Basčio mandato panaikinimo už balsavo 72 parlamentarai, prieš buvo 21 Seimo narys, 24 susilaikė, 11 biuletenių buvo sugadinti. M.Basčio pašalinimui iš Seimo reikėjo 85 balsų.

Taigi, iš viso balsavime dalyvavo 128 parlamentarai, 13 nedalyvavo. 15min žiniomis, tai – pats M.Bastys, „valstiečiai“ Kęstutis Bacvinka, Dainius Gaižauskas, Valerijus Simulikas, Egidijus Vareikis, socialdarbietis Algirdas Butkevičius, liberalė Viktorija Čmilytė, „tvarkietis“ Petras Gražulis, ministrai Bronius Markauskas, Virginijus Sinkevičius, Linas Linkevičius. Balsavime nedalyvavo ir konservatoriai Žygimantas Pavilionis ir Emanuelis Zingeris, tačiau jie šiuo metu komandiruotėje.

Seimo „valstiečių“ frakcijoje dirba 56 parlamentarai, valdantiesiems taip pat priklauso 12 socialdarbiečių.

R.Karbauskis: prieš apkaltą balsavo konservatoriai

„Tai yra Seimo narių apsisprendimas, kaip jį vertinsi daugiau. Seimo nariai nusprendė taip, pritrūko balsų, galima apgailestauti“, – sakė R.Karbauskis.

Antradienį konservatorė Rasa Juknevičienė pareiškė, kad balsavimas rodo, jog Seimas yra užvaldytas. Apie tai paklaustas R.Karbauskis aiškino, kad kaltinti reikėtų pačius konservatorius.

„Ponia R.Juknevičienė šnekėjo per posėdį šnekėjo tai, kas man rodo, kad jie patys balsavo kitaip. Nes tas šnekėjimas per posėdį kad visi frakcijos nariai balsuos vieningai, jis įrodo tai, kad bandoma formuoti visuomenės nuomonę, jų balsai jau tikrai yra tokie, o ką padarys kiti, bus kitaip“, – aiškino jis.

R.Karbauskis aiškino žinantis tik vieną „valstietį“, kuris nebalsavo už mandato panaikinimą M.Basčiui. „Ir aš pats balsavau taip, ir žinau, kad partijos ir frakcijos vadovybė balsavo taip, ir Seimo nariai... Aš negirdėjau tokių pareiškimų“, – kalbėjo jis.

„Aš manau, kad konservatoriai (...) Būtent dėl to, kad deklaravo, tai buvo specialiai daroma, nes aš nesuprantu, kam reikėjo deklaruoti“, – paprašytas patikslinti, tai kas, jo nuomone, balsavo prieš apkaltą, sakė R.Karbauskis.

Politikas pridūrė, kad jam konservatorių pareiškimai atrodė įtartini ir įtarimai pasitvirtino. „Konservatoriai sąmoningai galvojo padaryti kažkokią provokaciją, kad dabar mus kaltintų“, – įsitikinęs jis.

Kad „valstiečiai“ galėjo prisidėti prie žlugusios apkaltos, neigė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, balsavimo rezultatus pavadinęs gėdingais, o taip pat – ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas, „valstietis“ Vytautas Bakas.

Jo teigimu, frakcijos posėdyje dauguma „valstiečių“ aiškino balsuosiantys už apkaltą, tačiau buvo keletas „valstiečių“, kurie išreiškė kitokią nuomonę.

„Bet tai nebuvo didžioji dalis. Didžioji dalis frakcijos, mano įsitikinimu balsavo už“, – sakė jis.

S.Skvernelis: „valstiečiai“ turi įrodymus, kad balsavo už M.Basčio pašalinimą

„Apgailėtina. Tik tokiu žodžiu galėčiau apibūdinti šiandienos Seimo balsavimo dėl Mindaugo Basčio rezultatus. M.Bastys negali būti Seimo nariu. Tą labai aiškiai indikavo specialiųjų tarnybų pateikta medžiaga, vėliau įrodė Seimo laikinoji komisija ir galiausiai patvirtino Konstitucinis Teismas. Šiandienos balsavimą laikau niekuo kitu, tik ciniškais politiniais žaidimais, kuriuose aktyviai dalyvavo kai kurie opozicinių frakcijų nariai. Žinau, kad visi LVŽS frakcijos nariai, balsavę už M.Basčio pašalinimą iš Seimo, turi tvirtus to įrodymus“, – tokiu įrašu socialiniame tinkle pasidalijo premjeras S.Skvernelis.

Apie tai, kad balsavo už, savo socialinio tinklo paskyroje „Facebook“ pranešė LVŽS frakcijos narys Justas Džiugelis.

Jis patalpino savo nufotografuotą biuletenį ir paragino kolegas padaryti tą patį: „Mūsų šalis yra tarp Rytų ir Vakarų. Bandome vaduotis iš didžiosios kaimynės įtakos, bet akivaizdu, kad tai nėra taip paprasta. Mano asmeninė pozicija ir apsisprendimas akivaizdus – Vakarų erdvė, kur gerbiamas žmogus. O ne diktatoriški Rytai. Tad ir dėl proKremliškojo Basčio pašalinimo iš Seimo nedvejodamas balsavau „UŽ“. Kviečiu ir kitus kolegas pasidalinti, kaip balsavo – atskirkime pelus nuo grūdų“.

Vyriausybės vadovas sako neatmetantis, kad gali būti siekiama perbalsavimo.

„Aš manau, kad galbūt tai yra vienas iš būdų – viena iš išeičių“, – BNS antradienį sakė S.Skvernelis, paklaustas, ar gali būti svarstoma perbalsavimo galimybė, jei būtų nustatyti slapto balsavimo pažeidimai.

G.Landsbergis: „Mes pasakėme, kaip balsuosime“

Konservatorių pirmininkas G.Landsbergis atkreipia dėmesį, kad S.Skvernelis formuluoja mintį taip, kad įrodymus turi tie „valstiečiai“, kurie balsavo „už“, bet nebūtinai esą visi „valstiečiai“ turi nusifotografavę balsavimo biuletenius.

„Kai kurie kalbinti LVŽS frakcijos nariai sako, kad nieko nefotografavo. Labai keista. Juo labiau po to, kai R.Karbauskis prieš balsavimą pasako, kad jokiu būdu negali būti griežto frakcijos nurodymo, kaip balsuoti. Laisva valia. Mes pasakėme, kaip balsuosime, bet nei tikrinome, nei ką. Mūsų aiški pozicija“, – teigė G.Landsbergis.

M.Bastys apie susitarimą dėl jo: aš nežinau

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mindaugas Bastys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mindaugas Bastys

Pats M.Bastys po balsavimo aiškino, kad jam pavyko išsaugoti savo ir artimųjų garbę.

„Aš neturėjau informacijos kas kaip balsuos, aš tai dariau sąmoningai palikdamas grynai kiekvienam Seimo nariui apsispręsti savarankiškai“, – aiškino M.Bastys. Jis aiškino, kad greičiausiai parlamentarai jį palaikė dėl to, kad jis yra privačiai Lenkijoje tikrinęsis poligrafu, ir šio rezultatai parodę, kad jis nemeluoja.

Paklaustas, ar socialdarbiečiai dėl jo tarėsi su „valstiečiais“, M.Bastys aiškino tikrai negalintis atsakyti į šį klausimą.

„Čia turėtumėte klausti tų partijų atstovų. Aš nežinau“, – pabrėžė parlamentaras.

Skilus socialdemokratams M.Bastys neprisidėjo nei prie vienos frakcijos – pasirinko Mišrią Seimo narių grupę, tačiau neatmetama, kad dabar jis galėtų įsilieti į valdančiąją daugumą. Jis pats antradienį to nei paneigė, nei patvirtino.

Paklaustas, ar ketina prisijungti prie valdančiųjų, M.Bastys siūlė neskubėti ir leisti jam po viso proceso atsigauti.

R.Juknevičienė: buvo susitarta

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė R.Juknevičienė sakė, kad R.Karbauskis antradienį paneigė visus NSGK sprendimus. „Jis prisiėmė atsakomybę parodydamas dar prieš balsavimą, kad frakcijai leista balsuoti kaip nori. O tai reiškia, kad turbūt buvo paskaičiuota, tiesiog sutarta su būtent tokiu skaičiumi žmonių, kurių kaip tik ir pritrūktų iki 85“, – įtarė ji.

Konservatorės teigimu, to negalima vertinti vien kaip sau lojalaus ir pažeidžiamo žmogaus išsaugojimą, norint bent šiek tiek sustiprinti valdančiųjų gretas.

„Aš vertinu, kaip dalies Seimo užvaldymą“, – pridūrė ji.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas

Opozicinio Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas neatmetė, kad „valstiečiai“ dėl M.Basčio galėjo susitarti su koalicijos partneriais socialdarbiečiais.

„Tekdavo girdėti, kad socialdemokratinė darbo partija (frakcija – aut.) paspausdavo „valstiečius“. Na, kad koalicija braškanti, tai M.Basčio klausimas yra toks, koks yra, ir rezultatas toks, kad koalicija nebraškėtų, ir mes tų dalykų matydavome ir kitose vietose“, – kalbėjo E.Gentvilas.

Jis pridūrė, kad „valstiečiams“ reikia kiekvieno balso – ne tik M.Basčio, bet ir Artūro Skardžiaus.

„Todėl lygiai tas pats scenarijus bus kalbant apie apkaltą A.Skardžiui, kurio nuodėmės, mano manymu, yra labiau išryškintos: ryškesnės ir didesnės“, – teigė jis.

„Aš manau, kad pagal sąžinę (įvyko balsavimas – aut.), arba iš valdančiųjų pagal politinį interesą. Ką ten jų sąžinė sako, aš nebuvau ten įlindęs, nežinau, ar ten yra kas nors, tačiau politiniai interesai jiems svarbiausi“, – sakė E.Gentvilas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min