Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 13d. 18:00

Seime svarstoma, kaip greičiau elektros oro linijas pakeisti požeminėmis

Elektros laidai prie nuosavų namų
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Elektros laidai prie nuosavų namų

Seimas linkęs sumažinti savivaldybių bei vartotojų finansinę naštą, keičiant elektros oro linijas kabelinėmis, taip pat sudaryti sąlygas plėsti skirstomąjį tinklą. Parlamentarai antradienį po svarstymo pritarė atitinkamoms prezidento Gitano Nausėdos parengtoms Elektros energetikos, Energetikos ir Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymų pataisoms.

Energetikos viceministras Egidijus Purlys sako, kad pakeitimais siekiama paskatinti nusidėvėjusių oro linijų pakeitimą kabelinėmis ar viešųjų erdvių sutvarkymui trukdančių linijų perkėlimą į kitą vietą.

Pasak jo, pakeitimai naudingi tiek investuotojų siekiančioms pritraukti savivaldybėms, tiek vystytojams, siekiantiems operatyviau įgyvendinti naujus projektus, kol dar nėra žinomi galutiniai elektros vartotojai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Egidijus Purlys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Egidijus Purlys

Pakeitimais siūloma nuo 100 iki 50 proc. sumažinti išlaidas vartotojams, norintiems rekonstruoti ar perkelti ESO valdomas prieš 20 metų ar dar anksčiau nutiestas elektros oro linijas, kliudančias, tarkime, statyboms.

Taip pat siekiama įteisinti skubaus linijų perkėlimo galimybę – to pageidaujantis vartotojas darbus vykdytų savo lėšomis.

Pataisomis siūloma, kad 50 proc. (vietoj 40 proc.) prijungimo prie skirstomųjų elektros sąnaudų padengtų nauji vartotojai bei gaminantys vartotojai, šiuo metu dengiantys visas išlaidas. Išimtis būtų taikoma socialiai remtiniems vartotojams, kurie ir toliau mokėtų tik 20 proc. prijungimo kainos.

Tai šioks toks kaip ir socialinis teisingumas, nes šiaip žmogus kai stato naują objektą, tai susimoka, o tas, kuris jau sakys, kad aš ir gaminsiu, tai nemokės ir už vartojimo junginių prijungimą.

Jei statytojo prašymu tinklai būtų įrengiami infrastruktūros plėtrai skirtoje teritorijoje, jis turėtų padengti 100 proc. įrengimo sąnaudų.

Nauja kainodara siekiama užtikrinti efektyvesnę skirstomųjų tinklų infrastruktūros plėtrą teritorijose, kur nėra elektros vartotojų.

Aplinkos apsaugos komiteto nario Pauliaus Saudargo teigimu, pataisomis „lengvinama gaminančių vartotojų dalia ir įvedama šiokia tokia teisybė“. Tačiau, pasak jo, didėja (nuo 20 proc. iki 40-50 proc.) prijungimas gaminančiam vartotojui.

„Tai šioks toks kaip ir socialinis teisingumas, nes šiaip žmogus kai stato naują objektą, tai susimoka, o tas, kuris jau sakys, kad aš ir gaminsiu, tai nemokės ir už vartojimo junginių prijungimą. Šiuo atveju sutinku su tuo padidinimu, kai kitu atveju, jeigu yra prijungti vartojimo įrenginiai, tai jau tada gaminančiam vartotojui gerokai apsimoka“, – tvirtino parlamentaras.

„Kalbant apie tinklų nukėlimą, jei elektros linija su 0,4 kilovatų, kurios senesnės negu 20 metų, tada žmogus, norėdamas jas nukelti, jeigu jam statant reikia tą daryti, mokės 50 proc., o jeigu jos naujesnės – 100 proc. Siūlyčiau pagalvoti apie tam tikrą gradaciją, nes nusidėvėjimas yra kažkoks ir tinklams apsimoka, jeigu jie naujus žmogaus sąskaita pasidaro“, – sakė P.Saudargas.

Tokias pataisas prezidentūra Seimui pasiūlė, nes dabar tik nedidelė elektros linijų dalis yra po žeme, dažniausiai kabeliai tiesiami miestuose, o vykstant statyboms, gerinant aplinką, požeminių kabelių poreikis didėja. Jie, pasak prezidentūros, leistų užtikrinti nepertraukiamą elektros tiekimą esant blogoms oro sąlygų.

Šiemet kovą, kai dėl praūžusio uragano „Laura“ elektros tiekimas buvo sutrikęs apie 250 tūkst. vartotojų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min