Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seime vėl sklandančios idėjos apie parlamentarų skaičiaus mažinimą – vaizduotės trūkumas

Anot iniciatyvos autorių, pakeitus Seimo rinkimų sistemą, būtų užkirstas kelias rinkėjų pasitikėjimo neturintiems politikams.
Anot iniciatyvos autorių, pakeitus Seimo rinkimų sistemą, būtų užkirstas kelias rinkėjų pasitikėjimo neturintiems politikams.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Artėjant naujiems rinkimams Seime svaidomasi seniai nunešiotomis idėjomis – mažinti parlamentarų skaičių arba rengti pirmalaikius rinkimus. Galima spėti, kad pagrindinės to priežastys dvi: noras pasireklamuoti ir vaizduotės trūkumas.

40 Seimo narių parašais parėmė praėjusią savaitę įregistruotą Petro Gražulio siūlymą inicijuoti balsavimą dėl Konstitucijos pataisos, pagal kurią Seimo narių skaičius būtų sumažintas iki 71 ir jie būtų renkami tik vienmandatėse apygardose. Vėliau dar įregistruotas ir siūlymas šiuo klausimu rengti referendumą, beje, tą pačią dieną kaip ir savivaldos rinkimus – vasario 27-ąją. Šiuo metu Seimą sudaro 141 parlamentaras: 71 renkamas vienmandatėse apygardose, 70 – pagal partijų sąrašus.

Inciatyvą parašais parėmė daugiausiai opozicijos ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai. Teigiama, kad pakeitus parlamento sudarymo tvarką būtų sutaupyta biudžeto lėšų, be to, rinkėjai galėtų rinktis geriau juos atstovaujančius parlamentarus. Šis naujas tikslas iškilo praėjus vos savaitei po to, kai per balsavimą žlugo siekis paleisti dabartinį parlamentą ir rengti pirmalaikius Seimo rinkimus.

Valdančiosios koalicijos partneriai idėją mažinti Seimo narių skaičių praėjusią pavadino populizmu. Anot Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno Jurgio Razmos, tokios iniciatyvos prisimenamos, kai „išsenka fantazija“. Tiesa, J.Razmos partietė Seimo pirmininkė Irena Degutienė sutiko, jog tai diskutuotinas klausimas, mat tuo metu, kai į Konstituciją buvo įrašyta, jog Seime turi būti 141 narys, Lietuvoje gyveno daugiau žmonių nei dabar. Ji taip pat užsiminė, jog visoje Europoje diskutuojama, kokia rinkimų sistema tobulesnė, bet pridūrė, jog kai kuriose šalyse  apskritai nėra vienmandačių apygardų – tautos atstovai renkami vien pagal partijų sąrašus.

Grėsmė partijoms

„Nesinori tikėti, kad tie žmonės nenori likti politikoje, tai greičiau viešųjų ryšių ėjimas“, – svarstė V.Dumbliauskas.P.Gražulio iniciatyvą parėmė ir Seimo narys Mantas Varaška, kol kas priklausantis opozicinei Krikščionių frakcijai, tačiau paskelbęs, jog po rudens sesijos ją paliks. Bet jis jau pateikė pataisą siūlymui – Seimo narių skaičių palikti tokį patį kaip dabar, tačiau nustatyti, kad jie visi būtų renkami vienmandatėse apygardose.

„Tokiu būdu politikai yra išrenkami parodant tiesioginį rinkėjų pasirinkimą ir absoliučia balsų dauguma. Kitas teigiamas bruožas – nebelieka sąrašinių kandidatų ir galimybės piktnaudžiauti rinkimų teise kaip dabar, kai išrenkami kai kurie Seimo nariai, kurie mandato atsisako, už jų ateina kiti kolegos, kurie gal išvis buvo sąrašo gale“, –  aiškino M.Varaška.

Politologas Vytautas Dubliauskas pabrėžė, jog partiniai rinkimų sąrašai stiprina partijas, kurios yra svarbus demokratinės sistemos ramstis. Anot jo, pastebėta, jog jeigu rinkimai vyksta vien vienmandatėse apygarose, ilgainiui šalyje lieka tik 2–3 stambios partijos, kurios turi daugiausiai rėmėjų, pinigų, populiarų politikų.

„Daugiau šansų laimėti turi didelės partijos, nebent misteleyje būtų labai populiarus vietinis mokytojas, gydytojas ar teatro režierius, kurį žmonės myli ir už jį balsuotų. Bet tai išimtis“, – kalbėjo mokslininkas. Jis pridūrė, jog iš partijų, kitaip nei pavienių kandidatų, rinkėjai bent gali reikalauti atsakomybės.

M.Varaška įsitikinęs, kad pakeitus rinkimų sistemą partijos kaip tik sustiprėtų. Esą jų skiriami kandidatai turėtų puikiai išmanyti partijos rinkimų programą, pritarti jos vertybėms, nes dabar ne visi sąrašų nariai net būna paskaitę programą.

Senka fantazija

V.Dumbliauskas priminė, jog Seimo narių skaičius Lietuvoje nėra laužtas iš piršto, bet apskaičiuotas nuo gyventojų skaičiaus pagal formulę. Be to, anot jo, per du dešimetmečius susiformavo tradicija, kurios nereikėtų griauti. Kaip argumentas, kodėl reikia mažinti parlamentarų skaičių, pateikiamas išlaidų mažinimimas. Polilotogo nuomone, „pigiai kainuojanti valdžia bus garantuotai prastesnė“.

Pašnekovas taip pat stebėjosi, kodėl politikai, ypač tie, kurie nepriklauso didžiosioms partijoms – TS-LKD arba socialdemokratams – nori perpus susimažinti sau galimybę dirbti parlamente. „Nesinori tikėti, kad tie žmonės nenori likti politikoje, tai greičiau viešųjų ryšių ėjimas“, – svarstė V.Dumbliauskas.

Ieškodamas priežasties, kodėl Seime vis gimsta radikalios idėjos, politologas minėjo, kad artėja savivaldos, ne už kalnų ir parlamento rinkimai, be to, politikams visada ne pro šalį pasireklamuoti. Tačiau jis sutiko, kad vaizduotės trūkumas – akivaizdus. „Kažkokia desperacija. Ir pirmalaikių rinkimų iniciatyva buvo blefas kvadratu, kubu“, – kalbėjo politologas.  

M.Varaška kvietė nesieti naujų iniciatyvų su artėjančiais savivaldos rinkimais, nes kalbama apie Seimo sudarymo pertvarką, tačiau pridūrė, jog „galima sutikti su tuo, kad iš tiesų Seimo narių fantazija senka“. „Vietoj kryptingų ir racionalių pasiūlymų, žaidžiame žaidimą patys su savimi“, – pripažino parlamentaras.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min