Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seime vėl ta pati dilema: ar suteikti dvibugą pilietybę ES ir NATO šalyse gyvenantiems lietuviams? (papildyta 16.38 val.)

 Prezidentas siūlo surengti referendumą dėl dvigubos pilietybės.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Pilietybės įstatymo pataisas parengė dar prezidento Valdo Adamkaus sudaryta darbo grupė.
Šaltinis: 15min
0
A A

Seime jau pusantrų metų svarstomas Pilietybės įstatymas antradienio posėdyje vėl įstrigo. Teisės ir teisėtvarkos komitetui (TTK) liepta išsiaiškinti, ar nuostata, leidžianti turėti dvigubą pilietybę lietuviams, gyvenantiems Europos Sąjungoje (ES) ir NATO, neprieštarauja Konstitucijai.

Rytiniame antradienio posėdyje parlamentarai pastraipsniui priėmė Pilietybės įstatymo nuostatas. Jie pritarė, kad  Lietuvos pilietis gali turėti ir kitos valstybės pilietybę, jeigu ją įgijo gimdamas. Taip pat Seimas sutarė, kad dviejų valstybių piliečiai gali būti ir žmonės, kurie buvo Lietuvos piliečiai iki šalies okupacijos 1940 metais, tačiau iki 1990 metų kovo 11 dienos buvo ištremti ar emigravo. Teisė turėti dvigubą pilietybę įtvirtina ir jų palikuonims.

Tačiau Seimas įstrigo ties įstatymo punktu, kuriuo siūloma leisti turėti dvigubą pilietybę ir išvykusiems iš Lietuvos po 1990–ųjų kovo 11–osios, kai Lietuva atkūrė Nepriklausomybę, jeigu jie tapo ES arba NATO piliečiais.

Pagrindiniu argumentu tapo Seimo Teisės departamento išvada, kad tai gali prieštarauti Konstitucijai, mat Konstitucinis Teismas dar 2006–aisiais išaiškino, jog pagrindiniame šalies įstatyme nurodyta, kad dvigubą pilietybę Lietuvos piliečiai gali turėti tik retais, išimtiniais atvejais, o minėta nuostata išimtį paverstų taisykle – paplitusiu reiškiniu. Be to, parlamento teisininkai įžvelgia grėsmę lygiateisiškumo principui, mat vienose valstybėse gyvenantiems tautiečiams būtų sudaryta papildoma privilegija, o kitose – ne. 

Vytenis Povilas Andriukaitis Socialdemokratų frakcijos vardu pasiūlė padaryti pertrauka, kol TKK pateiks aiškią poziciją, ar minėta nuostata gali prieštarauti Konstitucijai. Prie šio klausimo ketinama grįžti popietiniame antradienio posėdyje.  

Papildyta 16.38 val. Didėja tikimybė, kad Pilietybės įstatymo priėmimas bus perkeltas į ketvirtadienio Seimo posėdį, mat seimūnai nespėja paskui darbotvarkę. 

Parlamentarai nespėja darbuotis taip greitai, kaip reikaulauja antradienio posėdžių darbotvarkė. 15 val. prasidėjusiame vakariniame Seimo posėdyje vis dar svarstomi rytinio posėdžio klausimai, kurių nespėta pabaigti pirmoje dienos dalyje. Tačiau šiuos darbus pertraukė finansų ministrės Ingridos Šimonytės ir valstybės kontrolierės Giedrės Švedienės pristatoma 2009 metų valstybės biudžeto įvykdymo apyskaita, mat klausimai, kuriuos plenariniuose posėdžiuose pristato ne Seimo nariai, svarstomi iš anksto numatytu laiku, kad posėdžių svečiams nereiktų laukti. Po šios procedūros parlamentas vėl turėtų grįžti prie ryte nebaigtų darbų.   

TTK pirmininkas Stasys Šedbaras naujienų portalui 15min.lt sakė, jog turi mažai vilties, kad Pilietybės įstatymas bus priimtas antradienį. „Nežinia, ar šiandien spėsime iki jo prieiti, o jeigu ir spėsime, gali būti, kad salėje nebus 71 Seimo nario – tiek, kiek reikia balsavime dėl įstatymo priėmimo“,  – kalbėjo S.Šedbaras.

Anot pirmininko, komitetas antradienį dar kartą patvirtino, kad siūlomos įstatymo pataisos, kurios suteiktų galimybę turėti dvigubą pilietybę Lietuvos ir kurios nors kitos ES ar NATO valstybių piliečiams, neprieštarauja  Konstitucijai. „Tą patį jau anksčiau buvome pakartoję du kartus“, – pabrėžė politikas. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min