Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seime vėl užregistruotas įstatymo projektas dėl kompensuojamos pensijos dalies paveldimumo

Pensininkė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Pensininkė
Šaltinis: 15min
0
A A

2014 m. spalio 7 d. vėl užregistruotas patobulintas Valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymo pakeitimo projektas, kuriame numatyta, kad teisę gauti neišmokėtos kompensuojamos pensijos dalį, priklausiusią mirusiam jos gavėjui, turi asmenys, kuriems mirusio asmens turtas pereina paveldėjimo tvarka.

Pirminiam įstatymo projektui, kurio pateikimas vyko 2014 m. rugsėjo 25 d., nebuvo pritarta, todėl patobulintas projektas teikiamas pakartotinai.

Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo senatvės bei netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatyme nėra numatyta teisė už asmenis, kuriems pensijos buvo sumažintos 2010-2011 metais, jiems mirus, neišmokėtą pensijos dalį gauti jų turto paveldėtojams, o tai prieštarauja Europos Žmogaus Teisių Teismo ir Konstitucijos nuostatoms.

Kiekvienais metais šalyje miršta apie 28,5 tūkst. pensijų gavėjų, todėl pensijos kompensavimo dėl savo mirties 2010-2016 metais gali nesulaukti arba nesulaukė apie 171 tūkst. jų gavėjų.

Europos Žmogaus Teisių Teismas savo praktikoje teisę į senatvės pensiją sieja su teise į nuosavybę. Šia praktika rėmėsi ir Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas, konstatavęs, kad asmuo, kuris atitinka įstatymo nustatytas sąlygas senatvės pensijai gauti ir kuriam ši pensija yra paskirta ir mokama, turi teisę į atitinkamo dydžio piniginę išmoką, t. y. teisę į nuosavybę.

Sumažintų pensijų kompensavimui 2014-2016 metais numatyta apie 450 mln. litų. Kompensuoti pensijų dalį reikės apie 500 tūkst. senatvės pensijų gavėjų ir neįgaliųjų. Kiekvienais metais šalyje miršta apie 28,5 tūkst. pensijų gavėjų, todėl pensijos kompensavimo dėl savo mirties 2010-2016 metais (nuo sumažinimo laikotarpio pradžios iki kompensavimo pabaigos) gali nesulaukti arba nesulaukė apie 171 tūkst. jų gavėjų.

 2007 metais buvo numatytas sumažintų pensijų kompensavimas ir paveldėjimas gavėjams, kuriems pensijos buvo sumažintos 2001-2002 metais.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min