Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugpjūčio 28d. 11:54

Seimo komitetai pasmerkė Ukrainos lakūnės N.Savčenko kalinimą Rusijoje

Ukrainiečių karininkė Nadia Savčenko
Uainfo.org / Ukrainiečių karininkė Nadia Savčenko

Seimo Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetai jungtiniame posėdyje parengė ir patvirtino bendrą pareiškimą dėl Ukrainos karinių oro pajėgų lakūnės Nadeždos Savčenko neteisėto kalinimo Rusijos Federacijoje, kurį pasirašė komitetų pirmininkai Gediminas Kirkilas ir Benediktas Juodka.

Rusijos Federacijos teisėsaugos institucijų veiksmai Ukrainos pilietės atžvilgiu, neteisėtai ją kalinant ir neužtikrinant teisės į gynybą, pažeidžia pagrindinius tarptautinės teisės principus žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių užtikrinimo srityje.

Lietuvos Respublikos Seimo Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetai griežtai smerkia Ukrainos karinių oro pajėgų lakūnės Nadeždos Savčenko neteisėtą sulaikymą ir kalinimą Rusijos Federacijos teritorijoje, Voronežo mieste ir pažymi, kad Rusijos Federacijos teisėsaugos institucijų veiksmai Ukrainos pilietinės atžvilgiu, neteisėtai ją kalinant ir neužtikrinant teisės į gynybą, pažeidžia pagrindinius tarptautinės teisės principus žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių užtikrinimo srityje.

Komitetai pabrėžia, kad atsisakydama leisti susitikti su Ukrainos konsulu Rusijos Federacijoje ir tokiu būdu nesudarydama galimybių Nadeždai Savčenko naudotis nuolatine konsuline apsauga Rusijos pusė pažeidžia savo tarptautinius įsipareigojimus pagal 1963 m. Vienos konvenciją dėl konsulinių santykių ir 1994 m. Rusijos Federacijos ir Ukrainos konsulinės konvencijos nuostatas.

Lietuvos parlamentarai ragina Rusijos Federacijos valdžios ir teisėsaugos institucijas gerbti žmogaus teisės ir atsakingai vykdyti savo tarptautinius įsipareigojimus šioje srityje, objektyviai ištirti Nadeždos Savčenko neteisėto sulaikymo ir kalinimo aplinkybes ir nubausti asmenis, atsakingus už šiuos veiksmus, taip pat nedelsiant ir besąlygiškai išlaisvinti N.Savčenko ir kitus Rusijos Federacijoje teritorijoje neteisėtai laikomus Ukrainos piliečius ir sudaryti jiems sąlygas grįžti į Tėvynę.

reuters.com/Protestas prieš Nadios Savčenko įkalinimą Voroneže
reuters.com/Protestas prieš Nadios Savčenko įkalinimą Voroneže

Komitetai kreipėsi į Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinius parlamentus ir Europos Parlamentą, ragindami griežtai ir atsakingai įvertinti šį ir kitus Rusijos Federacijos valdžios institucijų vykdomus žmogaus teisių pažeidimus ir didinti spaudimą siekiant užtikrinti Rusijos Federacijos tarptautinių teisinių įsipareigojimų laikymąsi.

33 metų pilotė Nadežda Savčenko kovojo Rytų Ukrainoje kaip savanoriško bataliono „Aidar“ narė ir birželio mėnesį netoli Sčastjės miesto Luhansko srityje pateko į separatistų nelaisvę.

33 metų pilotė Nadežda Savčenko kovojo Rytų Ukrainoje kaip savanoriško bataliono „Aidar“ narė ir birželio mėnesį netoli Sčastjės miesto Luhansko srityje pateko į teroristų nelaisvę.

Liepos 8 dieną ji jau buvo Rusijoje, Voronežo tardymo izoliatoriuje. Kaip teigia Rusijos tyrimų komiteto pareigūnai, N.Savčenko be dokumentų, apsimetusi pabėgėle, kirto Rusijos sieną ir buvo sulaikyta vienoje gyvenviečių tapatybės nustatymui.

Vėliau paaiškėjo, kad ji yra įtariamoji byloje dėl Rusijos valstybinės televizijos ir radijo kompanijos žurnalistų Igorio Korneliuko ir Antono Vološino nužudymo netoli Luhansko. Liepos 9 dieną jai buvo oficialiai pareikšti kaltinimai padėjus nužudyti, nurodo Rusijos tyrimų komitetas. Voronežo srities teismo sprendimu ji yra areštuota iki rugpjūčio 30 dienos. Teismas nurodė, kad N.Savčenko įvykdė jai priskiriamus nusikaltimus Donecko ir Luhnsko „liaudies respublikose“, nors Rusijos valdžia oficialiai neskelbė, kad jas pripažino.

Nadežda Savčenko
Nadežda Savčenko

Liepos 19 dieną N.Savčenko advokatas Markas Feiginas pranešė, kad Rusijos tyrimų komitetas organizavo ikiteisminį patikrinimą dėl N. Savčenko pareiškimo apie jos pagrobimą Ukrainos teritorijoje. Advokato žiniomis N.Savčenko į nelaisvę pateko dar prieš Rusijos valstybinės televizijos ir radijo kompanijos žurnalistų nužudymą.

Ukrainos prezidentas P.Porošenka pavedė Generalinei prokuratūrai ir Saugumo tarnybai patikrinti N. Savčenko išvežimo iš Ukrainos į Rusijos teritoriją aplinkybes. Be to, P.Porošenka pavedė Užsienio reikalų ministerijai ir kitoms valstybės institucijoms imtis visų priemonių, kad Rusija be jokių sąlygų paleistų ukrainiečių pilotę ir kad ji grįžtų į Ukrainą.

2014 m. rugpjūčio 24 d. N. Savčenko Ukrainos prezidento Petro Porošenkos yra apdovanota ordinu „Už narsą“ („Za mužnistj“).

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grąžinti verta

Kuriu ir apsaugau

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min