Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 20d. 19:42

Seimo kontrolierei kelia įtarimų Alytaus pataisos namuose atliekami kalinių tikrinimai

Projektas „Susitikimų vieta“. Kalėjimo apsaugos bokštas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Projektas „Susitikimų vieta“. Kalėjimo apsaugos bokštas

Seimo kontrolierei Albinai Radzevičiūtei, atliekančiai tyrimą Alytaus pataisos namuose, kelia abejonių pataisos namų praktika, pagal kurią kaliniai, grįžtantys iš ilgalaikių pasimatymų, tikrinami ieškant narkotikų.

Kaip BNS sakė pati kontrolierė, kyla abejonių, ar pataisos namuose vykdomi analinių angų tikrinimai visada yra pagrįsti.

A.Radzevičiūtė teigė, kad buvo nuvykusi į Alytaus pataisos namus birželio pradžioje kartu su Seimo Žmogaus teisių komiteto atstovais ir jau tada į ją buvo kreiptasi dėl pataisos namuose vykdomo tikrinimo.

Seimo kontrolierė kreipėsi į pataisos namų administraciją, iš kurios gavo labai lakonišką atsakymą, kad patikras vykdo medikai ir jos yra vykdomos teisės aktuose numatyta tvarka.

"Tas atsakymas tikrai galėjo būti išsamesnis, nes jis reiškia, kad gali pasitvirtinti abejonė, kad praktikoje tie patikrinimai taikomi be išimties visiems, kas grįžta po ilgalaikių pasimatymų", - sakė A.Radzevičiūtė.

Anot Seimo kontrolierės, tai gali rodyti, kad kalėjimo administracija turi ne tik tikslą konfiskuoti narkotines medžiagas, bet ir spausti ar bausti kalinius.

Seimo kontrolierės teigimu, remiantis Europos Sąjungos ir Europos Žmogaus teisių teismo praktika, analinė anga gali būti tikrinama tik ypatingais atvejais, pavyzdžiui, kuomet asmuo yra nuteistas už nusikaltimus, susijusius su narkotikais, ar yra žinoma, kad jis vartoja narkotikus įkalinimo įstaigoje.

Visgi, pasak A.Radzevičiūtės, į ją nesikreipė nė vienas nuteistasis, kuriam jau buvo atlikta ginčų kelianti patikra.

Tyrimą Seimo kontrolierė pradėjo liepos 13 dieną ir jis dėl vasaros atostogų gali užtrukti iki 3 mėnesių.

Kaliniai į Seimo kontrolierę kreipėsi liepos pradžioje dėl neva pataisos namų administracijos vykdomų žmogaus teisių pažeidimų. Dėl to liepos 9-ąją apie 200 Alytaus pataisos namų nuteistųjų buvo pradėję bado akciją.

Anot nuteistųjų, pataisos namų administracija žemina jų orumą tikrindama atvykstančių iš pasimatymų asmenų išeinamąsias angas.

Alytaus pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Jono Muzikevičius pirmadienį BNS sakė, kad protestavę kaliniai vėl valgyti pradėjo liepos 12 dieną.

"Buvo jiems paaiškinta, kad įstatymai numato šitas priemones ir, kol įstatymai nepakeisti, tol kitaip ir būti negali (...) Jie išklausė visus argumentus, kad jų badavimas yra neteisėtas, o mūsų vykdomos priemonės yra teisėtos", - teigė J.Muzikevičius.

Nuo to laiko, pasak Alytaus pataisos namų direktoriaus pavaduotojo, kaliniai nebeprotestavo, o tikrinimai yra vykdomi ir toliau.
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min