TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Valdininkų žodžiu aklai pasitikėję šiauliečiai liko labai apgauti

Pinigai
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
A A

Seimo kontrolierius, išnagrinėjęs šiauliečių skundą dėl Naujojo Medelyno kvartalo žemės savininkų problemų, konstatavo, kad skundai yra pagrįsti ir Šiaulių miesto savivaldybė, suformavusi minėtus sklypus, neužtikrino savininkams galimybės savo nuosavybe naudotis. Iki šiol žemės savininkai, negalėdami naudotis sklypais, vis tiek privalėjo mokėti žemės mokesčius, kurie už apleistus sklypus buvo nustatyti patys didžiausi. Valdininkai tik neseniai ėmėsi šią problemą spręsti, nelaukdami kontrolieriaus išvadų.

Kaip dienraščiui „Šiaulių naujienos“ teigė Lietuvos žemės savininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Evaldas Danilovas, problemos apimtys yra labai didelės ir įsisenėjusios, nes apima net tris sudėtingas sritis: būtinos infrastruktūros įvedimą gyvenamosiose teritorijose, melioravimo darbus ir žemės mokestį. Skundo esmė buvo tokia: 1996 m.  – 2010 m. buvo patvirtintas „Naujojo Medelyno“ gyvenamasis kvartalas nuo Pabalių kvartalo Rėkyvos ežero link.

Teritoriją sudarė daugiau kaip 480 įvairios paskirties sklypų. Visi sklypai daugiausia buvo suteikti piliečiams už turėtą nuosavybę (vadinamieji kompensaciniai sklypai), tik keli sklypai grąžinti savininkams kaip natūra turėtoje vietoje. Šioje teritorijoje sklypus valdo daugiausia pagyvenę, garbaus amžiaus žmonės.

Žmonės nuo seno buvo įpratę klausyti valdininkų, kad ką jie sako, taip ir bus. Tačiau liko labai apgauti.

„Buvo sakoma, kad sklypai yra perspektyviame ir prestižiniame kvartale, netoli Rėkyvos ežero. Greitai bus nutiestos gatvės ir atvesta elektra. Žmonės nuo seno buvo įpratę klausyti valdininkų, kad ką jie sako, taip ir bus. Tačiau liko labai apgauti. Valdininkai, piktnaudžiaudami šių savininkų senyvu amžiumi ir patiklumu, savininkams sklypus dalijo dažniausiai žiemą, kai visur ledas ir sniegas. Tik vasaros pradžioje visi pamatė, kad sklypai pamatuoti vos ne pelkėje“, – pasakojo E. Danilovas.

Problemos nesprendė

Žmonės pradėjo kreiptis į Savivaldybę, kad ši nutiestų gatves. Pasak E. Danilovo, valdininkai žemės savininkams pasakė, kad būtinos infrastruktūros niekas neatves ir tai yra pačių savininkų problema. Net stebėjosi, kodėl žmonės ėmė tokius sklypus. Savininkams beliko mokėti mokesčius už sklypus, kuriais negalėjo naudotis.

„Buvo pasityčiota eilinį kartą iš žemės savininkų. Panaši problema ir Jakštaičių gatvėje, Rėkyvos gyvenvietėje. Teritorijos prie Garažų g. ir Paitaičių g. apjuostos giliais, pilnais vandens melioracijos grioviais. Nėra nei privažiavimų, nei elektros. Bet žemės mokestį mokėti turi visi. Žvyruotas gatveles įsirengti irgi turi patys. Kiek savininkai mynė savivaldybės slenksčius, niekas minėtų problemų nesiteikė net išklausyti“, – tikino E. Danilovas.

Išnagrinėjo skundą

Nusivylę savininkai raštu kreipėsi į Lietuvos žemės savininkų sąjungos (LŽSS) Šiaulių skyrių dėl pagalbos sprendžiant minėtas problemas. LŽSS Šiaulių skyrius įvairiais raštais kreipėsi į Šiaulių m. savivaldybę dėl lėšų skyrimo problemoms spręsti. Tačiau veltui. LŽSS Šiaulių skyriaus atstovai susitiko su Europos parlamento Lietuvos nariais, supažindino su problemomis bei pateikė įrodančius dokumentus ir piliečių prašymus. Dokumentai buvo perduoti LR Seimo kontrolieriui Raimondui Šukiui, o jo atliktas tyrimas užtruko per pusę metų.

Dėl žemės mokesčio kontrolierius pasisakė labai kategoriškai: žemės savininkai, dėl vienokių ar kitokių skunde paminėtų problemų, turi būti atleisti nuo žemės mokesčių.

„Skundas, mano manymu, išnagrinėtas labai profesionaliai. Išanalizuotos labai smulkiai įvairios situacijos. Skundo dalis dėl būtinos infrastruktūros pripažinta pagrįsta. Būtiną infrastruktūrą įrengti privalo pati savivaldybė. Apie tai, kad savininkai turi tuos darbus atlikti, nėra net kalbos. Seimo kontrolierius minėtas problemas pateikia respublikiniu lygiu, apie tai raštu informuodamas premjerą Algirdą Butkevičių, kad premjeras įpareigotų atsakingas institucijas padėti išspręsti šias dideles Šiaulių miesto žemės savininkų problemas“, – pastebi E. Danilovas.

Pažeidžiamos teisės į nuosavybę

Seimo kontrolierius taip pat nurodė, kad dėl melioravimo darbų yra atsakingas Valstybės žemės fondas. Tai fondo kompetencija. „Aš manau, kad šioje situacijoje ypač didelę iniciatyvą turi parodyti Šiaulių miesto savivaldybės administracija, iniciatyvą pirmiausiai parodant pačiai miesto Tarybai“, – mano E. Danilovas.

„Dėl žemės mokesčio kontrolierius pasisakė labai kategoriškai: žemės savininkai, dėl vienokių ar kitokių skunde paminėtų problemų, turi būti atleisti nuo žemės mokesčių.

Žemės savininkai, kurie kreiptųsi į teismą dėl sumokėtų žemės mokesčių, tikrai laimėtų teisminius procesus susigrąžinant žemės mokesčio sumokėtas sumas.

Darytina išvada, kad nesant galimybės naudoti sklypą pagal paskirtį, yra ribojama ir kartu pažeidžiama žemės sklypų savininkų konstitucinė teisė į nuosavybę ir kyla klausimas dėl reikalavimo mokėti žemės mokestį pagrįstumo. Aš manau, kad žemės savininkai, kurie kreiptųsi į teismą dėl sumokėtų žemės mokesčių, tikrai laimėtų teisminius procesus susigrąžinant žemės mokesčio sumokėtas sumas“, – mano E. Danilovas.

Atleido nuo mokesčio

Seimo kontrolierius rekomendavo premjerui A. Butkevičiui pavesti atsakingoms institucijoms pateikti, kaip reikia išspręsti šias problemas. VĮ Valstybės žemės fondui rekomenduota išsiaiškinti situaciją dėl melioracijos darbų. Šiaulių miesto merui Justinui Sartauskui rekomenduota žemės savininkus visiškai atleisti nuo žemės mokesčio, o Savivaldybės administracijos direktorius turėtų užtikrinti, kad problema būtų sprendžiama – gatvės nutiestos, išsiaiškinta, kieno lėšomis bus įrengti įvažiavimai į minėto kvartalo žemės sklypus.

Tiesa, valdininkai kiek anksčiau buvo pradėję šią problemą spręsti, nelaukdami Seimo kontrolieriaus išvadų – praėjusių metų pabaigoje pagal gautus prašymus Tarybos sprendimu žemės savininkai buvo atleisti nuo žemės mokesčio.

„Šiaulių naujienos“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min