TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo narė Dangutė Mikutienė siūlo baudžiamąją atsakomybę už prekybą žmogaus organais, audiniais, ląstelėmis arba embrionais

„The Human Body Exhibition“ – plaučiai
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / „The Human Body Exhibition“ – plaučiai
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimo narė, parlamentinio Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė užregistravo patobulintą Baudžiamojo kodekso papildymo įstatymo projektą, kuriuo siūlo kriminalizuoti tokias nusikalstamas veikas kaip neteisėtą transplantaciją ar dirbtinį apvaisinimą bei prekybą žmogaus organais, audiniais, ląstelėmis arba embrionais.

Tai pačios pavojingiausios veikos, kai neteisėtai perkant ar kitaip už atlygį įgyjant žmogaus organus, audinius ar ląsteles transplantacijai ir lytines ląsteles ar embrioną dirbtiniam apvaisinimui, komercializuojamas žmogaus kūnas.

Civilinio kodekso 2.25 straipsnis nustato, kad komerciniai sandoriai, kurių dalykas yra žmogaus kūnas, jo dalys ar organai ir audiniai, yra niekiniai. Tačiau tokia norma, įvertinus prekybos žmogaus organais, audiniais bei ląstelėmis pavojingumą visuomenei, esą nėra pakankama.

Baudžiamajame kodekse numatyta atsakomybė tik už veikas, padarytas žmogaus gyvybei ir sveikatai, siekiant įgyti nukentėjusiojo asmens organą ar audinį, bei už veikas, padarytas vykdant prekybą žmonėmis, siekiant įgyti nukentėjusiojo asmens organą, audinį arba ląstelių.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Dangutė Mikutienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Dangutė Mikutienė

Į šių nusikalstamų veikų sritį nepatenka nemaža dalis galimų prekybos organais, audiniais ir ląstelėmis atvejų, kurie nors ir pažeidžia neliečiamumo žmogaus kūnu ir žmogaus kūno nekomercializavimo principus, tačiau neturi prekybos žmonėmis požymių ir nesukelia pavojaus žmogaus sveikatai ar gyvybei. Taip pat, nepatenka ir prekyba lytinėmis ląstelėmis, skirtomis dirbtiniam apvaisinimui, arba embrionu.

Tikėtina, kad nustačius baudžiamąją atsakomybę už minėtas veikas, bus didinamas visuomenės pasitikėjimas organų donoryste ir transplantacija. Prekybos embrionu kriminalizavimas bus reikšmingas ir embriono apsaugai.

Pirminiai šio įstatymo projekto siūlytojai – Nacionalinė donorų asociacija ir Lietuvos nefrologinių ligonių asociacija „Gyvastis“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Ląstelė Audinys
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min