Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo nariams posėdžių salėje uždraus plepėti?

Seimas
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Seimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimas ketvirtadienį nusprendė svarstyti darbo grupės ilgai rengtas Seimo statuto pataisas, kurios iš esmės keistų Seimo darbo tvarką. Po pateikimo už pataisas pasisakė 63 parlamentarai, prieš buvo du, 27 susilaikė.

Pagal siūlomas Statuto pataisas, būtų sustiprinama Seimo Etikos ir procedūrų galia. Seimui paprieštarauti jos priimtam sprendimui reikėtų bent pusės Seimo narių palaikymo.

Taip pat Statuto pataisomis būtų siūloma, kad svarstant Seimo rezoliucijas salėje turi būti ne mažiau nei pusė Seimo narių, kad Seimo valia būtų tinkamai išreikšta.

Be to, Statuto pataisose numatoma, kad šiek tiek kitaip bus sudaromi komitetai. Statuto pataisose nebelieka įpareigojimo Audito komiteto pirmininko postą būtinai palikti opozicijai. Jei pataisoms būtų pritarta, tai Seimas galės rinktis Audito komitete bei Biudžeto ir finansų komitete opozicijai skirti arba pirmininko, arba pirmininko pavaduotojo pareigas.

Seimo narių toks siūlymas netenkino. Pasak jų, Biudžeto ir finansų komitetas turi būti vadovaujamas valdančiosios daugumos atstovo, nes šiame komitete priimami svarbūs politiniai klausimai.

„Verta Šnobelio premijos mintis, kad opozicijos atstovas gali būti Biudžeto komiteto pirmininkas“, – sakė dabartinis šio komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas.

Taip pat nepasitenkinimo sulaukė siūlymas, kad ministrai komitetuose negalėtų balsuoti tais klausimais, kurie liečia parlamentinės jo vadovaujamos ministerijos kontrolės reikalus.

Nenori kalbėti mažiau

Tačiau daugiausia nepasitenkinimo Seimo salėje kilo tuomet, kai buvo išdėstytas siūlymas riboti diskusijas Seimo salėje. Darbo grupės siūlymu laikas diskusijoms turėtų būti proporcingai skirstomas frakcijoms pagal jų dydį, o pačios partijų frakcijos iš anksto turėtų susitarti, kas ir kiek laiko tuo klausimu pasisakys.

„Tai būtų tam tikra prasme ir sudrausminimas, kad nebūtų taip, jog vienos frakcijos nuolat kalba, o kai kurios negauna žodžio“, – aiškino pataisas pristatęs Česlovas Juršėnas.

Tačiau Seimo nariai nenori, kad jiems dėl pasisakymų posėdžių salėje reiktų iš anksto tartis su frakcija. Jie tokiame darbo grupės siūlyme įžvelgia demokratijos ribojimą.

Štai „tvarkietis“ Julius Veselka pareiškė, kad tokios pataisos gali prieštarauti Konstitucijai, nes bus apribojamos Seimo narių teisės, jei frakcija vis neleis jiems pasisakyti norimomis temomis.

„Ištisi Seimo nariai neturės galimybės išreikšti savo nuomonės“, – sakė J.Veselka.

Kitas „tvarkietis“ Andrius Mazuronis pritardamas tvirtino, kad frakcijoje gali būti net kelios nuomonės vienu klausimu, todėl kalbėtojus išrinkti gali būti itin sunku ir nesąžininga.

Pataisas pristatęs Seimui Č.Juršėnas tikino iš dalies sutinkantis su išsakytomis pastabomis, tačiau pats teigė „per 20 metų įsitikinęs, kad kalbėjimą Seime reikia riboti, tada bus naudingiau Lietuvai“.

Seimo statuto pataisas dabar svarstys Seimo komitetai. Gruodį jos turi grįžti į plenarinių posėdžių salę. Šiaip ar taip, atnaujinto statuto įsigaliojimo nesitikima anksčiau, nei susirinks naujos kadencijos Seimas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min