Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo narių skaičius iki 71 kol kas nemažės

Pirmasis Seimo rudens sesijos plenarinis posėdis
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Siūlyta ir spręsti, ar Seimo nariai neturėtų būti renkami tik vienmandatėse apygardose.
Šaltinis: 15min
0
A A

Vasarį Lietuvoje nebus rengiamas referendumas, kuriame būtų sprendžiama, ar reikia per pusę mažinti Seimo narių skaičių ir rinkti juos tik vienmandatėse apygardose.

Seimas antradienį po pateikimo atmetė 39 parlamentarų, daugiausia opozicijos atstovų, pasirašytą nutarimo projektą kartu su savivaldybių rinkimais vasario 27 dieną rengti ir referendumą. „Už“ pasisakė 21 parlamentaras, „prieš“ balsavo 40, susilaikė 17 Seimo narių. Vėliau, 57-iems pasisakius „už“, 25-iems balsavus „prieš“, parlamentas negrąžino dokumentų rengėjams tobulinti ir galutinai jį atmetė.

Pirminis projekto siūlytojas ir rengėjas buvo radikaliais pareiškimais ir poelgiais garsėjantis „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Petras Gražulis. Šios frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis, pristatydamas nutarimo projektą, kalbėjo, kad juo siekiama užkirsti kelią politikams patekti į Seimą per partijų sąrašus – jog žmonės galėtų rinkti tik konkrečius asmenis, kuriais pasitiki.

Aiškindamas, kodėl projektu siūloma mažinti Seimo narių skaičių nuo 141 iki 71, V.Mazuronis tvirtino, jog „jeigu mažinti, tai reikia mažinti tikrai iš esmės“. Esą šiuo metu valstybėje jau suformuota 71 rinkimų apygarda, todėl pertvarka nesukeltų chaoso.

„Teiginiai, kad mūsų siūlymas neva pakirs partijas, kaip iš tiesų viena svarbiausių polinio gyvenimo elementų, yra tikrai nepriimti. Priešingai – padarius tą sistemą, partijų vadovai ir partijos žymiai didesnį vaidmenį skirs vienmandatėms apygardoms, o ne taip, kad rūpinasi vien tik partijų sąrašais, o vienmandatininkai perėjo neperėjo – kaip seksis“, – aiškino „tvarkietis“.

Vadino ryšių su visuomene akcija

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Vincė Vaidevutė Margevičienė klausė: „Koks jūsų interesas? Sumažinti Seimo narių skaičių, kad sumažėtų parlametinė kontrolė? Kad negalėtume aiškiai, tvirtai ir sąžiningai išsiaiškinti visas detales, kas kur vyksta?“

„Todėl, kad ir sumažinus Seimo narių skaičių iki 71, vienas atstovaus apie 40 tūkst. rinkėjų. Palyginti su kitomis valstybėmis, toks santykis yra normalus“, – atsakė V.Mazuronis. Anot jo, per pusę perkirtus parlamentarų skaičių iš tiesų reikėtų pertvarkyti Seimo darbą: galbūt sumažinti komitetų skaičių, pavesti jiems nagrinėti tik esmines problemas.

Kodėl jūs toks nedrąsus, Valentinai, siūlydamas 71 Seimo narį. Gal apskritai reikėtų paleisti Seimą ir užtektų vieno prezidento? Tvarka bus, – ironizavo V.P.Andriukaitis.Socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis savo klausimą pradėjo nuo anekdoto: po 30  bendro gyvenimo metų žmona klausia savo vyro: ar tu mane myli, ar tavo elgesys tiktai viešieji ryšiai? „Kodėl jūs toks nedrąsus, Valentinai, siūlydamas 71 Seimo narį. Gal apskritai reikėtų paleisti Seimą ir užtektų vieno prezidento? Tvarka bus“, – ironizavo parlamentaras.

„Skirtingai nuo jūsų, manęs žmona tokių dalykų neklausinėja“, – atrėmė „tvarkietis“. Jis tvirtino jau pagrindęs, kodėl siūloma palikti būtent 71 parlamentarą.

Vėliau V.P.Andriukaitis priminė, kad tauta jau yra pasisakiusi, jog nori, kad parlamente dirbtų 141 Seimo narys, kai prieš porą dešimtmečių referendumu pritarė Konstitucijai. Taip pat jis pridūrė, kad Lietuvoje jau buvo rengiamas referendumas ir žmonių klausta, ar reikia mažinti Seimo narių skaičių. Tautos atsakymas buvęs neigiamas. „Jeigu mes norime rinkėjų palankumo, siekime jo deramomis priemonėmis, atsiribokime nuo viešųjų ryšių akcijų, kurios tikrai labai pigiai atrodo“, – siūlė socialdemokratas.

Balsuodami referendumo idėją palaikė beveik per pusę mažiau parlamentarų nei buvo parėmę parašais – tik 21 iš 39. Tarp balsavusiųjų „už“ – visi posėdyje dalyvavę „tvarkiečiai“, dauguma „darbiečių“, vienas socialdemokratas ir vienas krikščionis, penki Mišrios Seimo narių grupės nariai. Tarp neparėmusių iniciatyvos liūto dalį sudarė valdančiosios frakcijos, taip pat keli posėdyje dalyvavę socialdemokratai, vienas „darbietis“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min