Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo narys liberalas Vitalijus Gailius: „Slepiama informacija apie neteisėtą policininkų, prokurorų ir verslininkų pasiklausymą“

Vitalijus Gailius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vitalijus Gailius
Šaltinis: 15min
0
A A

TV3 laida „Savaitės komentarai“ skelbia, jog prokurorai iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) perėmė buvusio šios tarnybos darbuotojo Nerijaus Kisieliaus bylos tyrimą. Pasak FNTT, pareigūnas neteisėtai rinko duomenis apie daugiau nei šimtą savo kolegų – policijos pareigūnus ir jų šeimos narius. Be to, tikrino su politika susijusių asmenų duomenis.

Kai viskas paaiškėjo, pareigūnas tvirtino, esą jis nieko nepažeidė, o tik vykdė buvusio FNTT vadovo Vitalijaus Gailiaus žodinius nurodymus rinkti duomenis. Dabartinis Seimo narys, priklausantis Liberalų sąjūdžio frakcijai, tikina, kad yra šmeižiamas buvusių savo kolegų. FNTT reikalauja buvusiam savo darbuotojui iškelti baudžiamąją bylą, tačiau prokuratūra kratosi tyrimo, nors paties fakto, kad duomenys neteisėtai renkami ir apie politikus, ir apie paprastus žmones, neneigia.

Pričiupo savo darbuotoją

FNTT sučiupo savo darbuotoją, kuris prisijungęs prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) duomenų bazių įtariamas daugiau nei metus neteisėtai rinkęs informaciją apie šimtą asmenų.

Lietuvoje pastaruoju metu kyla didesni ar mažesnis skandalai, susiję su slaptu ir neteisėtu sekimu. Viešai kalbama, kad specialiosios tarnybos paslapčia klausosi telefoninių pokalbių ir seka žmonių veiksmus, tačiau kas konkrečiai renka duomenis, neįvardijama.

Regis, situacija keičiasi. FNTT sučiupo savo darbuotoją – Imuniteto skyriaus vyriausiąjį tyrėją Nerijų Kisielių, kuris prisijungęs prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) duomenų bazių įtariamas daugiau nei metus neteisėtai rinkęs informaciją apie šimtą asmenų.

„Praėjusiais metais FNTT buvo atliktas tarnybinis patikrinimas dėl fizinių asmenų duomenų neteisėto rinkimo. Šio patikrinimo metu, įtarus, kad buvo piktnaudžiauta tarnyba ir neteisėtai rinkti duomenys, visa informacija buvo pateikta generalinei prokuratūrai“, – sakė FNTT atstovė spaudai Rūta Andriuškaitė.

Tirti nenori

Dėl to pareigūnas buvo atleistas ir jam buvo prašoma iškelti baudžiamąją bylą. Tokius duomenis patvirtina ir Seime operatyvinę veiklą kontroliuojančios komisijos vadovas. „Ne vienas atvejis nustatytas, kada jis rinko iš registrų duomenis apie tam tikrus fizinius asmenis. Tarp jų buvo ir politikų. Tai bylos esmė. Reikia išsiaiškinti, kiek ir kodėl jis tą informaciją rinko“, – sakė Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas Darius Petrošius.

Renaldo Malycho nuotr./Darius Petrošius
Renaldo Malycho nuotr./Darius Petrošius

Ši tyrimą, kaip ir rezonansinį tyrimą dėl saugumo pažymos nutekinimo kontroliuojantis prokuroras Gintas Ivanauskas, užuot aiškinęsis, kurie politikai buvo sekami, dėl šio skandalo atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą. Jis paaiškino nematantis nusikaltimo sudėties, nes N.Kisielius surinktų duomenų niekur neplatino ir niekam žalos nepadarė, nors tai be ikiteisminio tyrimo sunku nustatyti.

Duomenų bazes kontroliuojančios VRM atstovai tvirtina, kad N.Kisielius turėjo nurodyti, kam tiksliai renka informaciją, o jis tik parašydavo, kad vykdo tarnybinį patikrinimą ar operatyvinį tyrimą.

Klausėsi ir garbių verslininkų

Vyko užsakomieji pasiklausymai. Policijos, prokuratūros pareigūnų, garbių verslininkų, – sakė V.Gailius.

FNTT prokurorų sprendimą apskundus teismui ir nurodžius, kad N.Kisielius dokumentus spausdindavo, teismas nusprendė, kad prokurorai skubotai nutraukė tyrimą dėl buvusio FNTT darbuotojo veiksmų. Teismas konstatavo, kad įstatymai buvo pažeisti ir pabrėžė, kad patys prokurorai turėjo nustatyti, kodėl ir kam rinkti duomenys. Prokuratūra teismo sprendimo vykdyti nesiskubina, nes praėjo devyneri mėnesiai, o apsispręsti dėl bylos likimo vis dar delsiama.

Tai gali lemti teismo sprendime nurodyta informacija, kad N.Kisielius pats teigė, esą jam rinkti informaciją liepė keli prokurorai ir jo vadovai. Tuo metu FNTT vadovavo Vitalijus Gailius. Šis teigia niekam nieko neliepęs. „Niekam nedaviau jokių neteisėtų nurodymų ir nematau pagrindo teisintis dėl purvino banalaus šmeižto“, – sakė V.Gailius.

Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas teigė, jog jam taip kerštauja buvę FNTT pareigūnai, kurie patys neteisėtais sekė žmones: „Vyko užsakomieji pasiklausymai. Policijos, prokuratūros pareigūnų, garbių verslininkų. Beje, mes nustatėme, kad buvo pasiklausoma tyrimus kontroliavusių prokurorų. Buvo kontroliuojami aukšti policijos pareigūnai. Buvo surinkta duomenų apie 30 tokių atvejų. Šita informacija yra slepiama.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min