TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo nuomininkų prioritetai: „Toyota“ arba „Volvo“, vidutiniškai už 94 tūkst. Lt (kainų lentelė)

„Toyota“ RAV4
Gamintojo nuotr. / „Toyota“ RAV4
Šaltinis: 15min
0
A A

Tarp populiariausių Seimo narių su atpirkimo sutartimis nuomotų automobilių markių – „Toyota“ ir „Volvo“. Net jei automobilį pagamino kita bendrovė, jis neturi būti pigesnis nei 47 tūkst. Lt. O geriausia, kad jo kaina viršytų bent 94 tūkst. Lt.

Tai portalas 15min.lt suskaičiavo remdamasis duomenimis apie 10 Seimo narių su atpirkimo sutartimis iš SEB lizingo bendrovės išsinuomotus automobilius.

Du parlamentarai, konservatorius Vaidotas Bacevičius ir „prisikėlėlė“ Asta Baukutė nuomojo „Toyota Land Cruiser“, konservatorius Arimantas Dumčius – „Toyota RAV4“. Socialdemokratai Bronius Pauža ir Irena Šiaulienė pasirinko „Volvo S80“, tuo tarpu liberalcentristas, dabartinis sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys – „Volvo XC70“.

Kitas Vyriausybės narys, socialinės apsaugos ir darbo ministras, konservatorius Donatas Jankauskas  išsinuomojo „Subaru Legacy Outback“. Jo partietis parlamentaras Justinas Urbonavičius sėdo į „VW Tiguan“. Socialdemokratė Birutė Vėsaitė  pasirinko „Audi A6“, konservatorė Danutė Bekintienė – „Nissan Qashqai“.

Vidutiniškai vieno pagal minėtą sutartį įsigyto automobilio nuomos kaina siekė 94,3788 tūkst. Lt. Vidutinė likutinė vertė, kurią pasibaigus nuomos laikui turės sumokėti norintis pasilikti mašiną parlamentaras, yra apie 18,3042 tūkst. Lt.

Sudarė atpirkimo sutartis

Visi minėti politikai daugiau nei prieš metus, šios Seimo kadencijos pradžioje, sudarė vadinamąsias atpirkimo sutartis  SEB lizingo bendrove. Pagal jas, parlamentarai mokėjo už automobilio nuomą iš Seimo nario veiklai skirtų lėšų, o pasibaigus kadencijai jie būtų įgiję pirminę įsigyjant minėtus keturračius už likutinę vertė. Vilniaus apygardos prokurorai nustatė, jog automobilių likutinė vertė yra „žymiai mažesnė nei reali galima jo rinkos vertė“. Todėl „darytina išvada“, kad minėtos atpirkimo sutartys leido Seimo nariams „įsigyti savo privačion nuosavybėn žymią ar net didžiąją automobilio vertės dalį padengus ne jų asmeninėmis, bet valstybės biudžeto lėšomis, skirtomis Seimo nario parlamentinės veiklos išlaidoms atlyginti, kas mėnesį mokant nuomos įmokas.“

Vilniaus apygardos prokuratūros nuomone, „faktiškai“ kiekvienas iš minėtų Seimo narių „siekė ar sąmoningai leido atsirasti situacijai, akivaizdžiai sudarančiai prielaidas jam ar jo nurodytam trečiajam asmeniui gauti turtinės naudos valstybės sąskaita.“

Tuo tarpu kai kurie politikai atkerta, jog nuo kadencijos pradžios smarkiai apkarpius parlamentinei veiklai skirtas išlaidas, Seimo nariai dabar privalo už nuomojamus automobilius mokėti ne tik iš valstybės, bet ir iš asmeninių lėšų.

Tiesa, Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) trečiadienį nustatė, jog vadinamąsias atpirkimo sutartis sudarę politikai nenusižengė etikai ir nepažeidė Seimo Statuto. „Komisijos nuomone, prokuratūra daugiau politikavo nei sprendė šitą klausimą iš esmės. Seimo narys nepažeidė tų taisyklių kaip ir kiti piliečiai, kurie numoja automobilį. Nes nuomos sutartis buvo tipinė standartinė, kaip ir aiškino lizingo bendrovė“, – trečiadienį po uždaro komisijos posėdžio sakė jos pirmininkas Algimantas Salamakinas. Be to, visi šie parlamentarai, Vilniaus apygardos prokuratūrai paskelbus apie įtartinas keliolikos seimūnų automobilių nuomos sutartis, sausį suskubo jas panaikinti. Jie spėjo tai atlikti iki prokuratūros pradėto tyrimo. 

Teisėsaugos tyrimas po sutarčių nutraukimo taip pat buvo sustabdytas, tačiau prokurorai paprašė, kad Seimo etikos sargai įvertintų, ar jų kolegos elgėsi etiškai. Tarp svarstomųjų buvo ir du svarstytojai – EPK nariai M.Zasčiurinskas ir V.Bacevičius. Pasak A.Salamakino, trečiadienio uždarame posėdyje jie nebalsavo.

Nesielgė neetiškai
 
EPK vakar taip pat nenustatė, jog neetiškai elgėsi ir dar keturi parlamentarai, kurie, prokurorų nuomone, nuomodamiesi automobilius galimai supainiojo viešus ir privačius interesus.

Liberalcentristas Žilvinas Šilgalis nuomojosi automobilį iš bendrovės, kurioje tuo metu vadovaujančias pareigas ėjo jo žmona. Tačiau Seimo narys pateikė paaiškinimus, jog jo žmona iš sutarties sudarymo neturėjo jokios naudos

„Darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas sukėlė įtarimų dėl etiškumo, nes parašė įgaliojimą, kad už valstybės pinigus nuomojamu automobiliu naudosis jo sūnus, o už likutinę vertę mašiną įsigis žentas. Konservatorius Jonas Šimėnas išsinuomojo mašiną iš bendrovės, kuriai anksčiau vadovavo.

Taip pat buvo gauta informacijos, kad „krikščionio“ Lino Karaliaus už parlamentinei veiklai skirtus pinigus nuomojamu automobiliu važinėja jo gyvenimo draugė.
 

 Lentelė. Su atpirkimo sutartimis išnuomoti automobiliai. 


Seimo narys

Automobilis

Nuomojamo automobilio vertė pagal sutartį jo nuomojimo metu, Lt

Sutartyje numatyta likutinė vertė, Lt

Vaidotas Bacevičius

Toyota Land Cruiser

78 817

15 763

Asta Baukutė

Toyota Land Cruiser

122 000

24 400

Danutė Bekintienė

Nissan Qashqai

63 139

9 471

Arimantas Dumčius

Toyota RAV4

90 679

18 136

Donatas Jankauskas

Subaru Legacy Outback

47 912

9 582

Bronius Pauža

Volvo S80

95 200

14 279

Irena Šiaulienė

Volvo S80

107 000

21 400

Raimondas Šukys

Volvo XC70

127 700

38 310

Justinas Urbanavičius

VW Tiguan

91 500

13 725

Birutė Vėsaitė

Audi A6

119 841

17 976


 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min