Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo pirmininkas atmeta kritiką dėl nepasirengimo sesijai: „Tai klasikinė nepilnatvė”

Viktoras Pranckietis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Viktoras Pranckietis
Šaltinis: 15min
2
A A

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų atstovas Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pripažįsta ketvirtadienį sulaukęs kritikos, kad daug pavasario sesijoje parlamento numatytų priimti teisės aktų iki šiol nėra registruoti, todėl neaišku, kokios pertvarkos bus siūlomos. Tačiau V.Pranckietis sako, kad tai tėra „klasikinė nepilnatvė“, kuri bus užpildyta. Premjeras Saulius Skvernelis mano, kad laikas atnaujinti Seimo Statutą, kad neregistruoti teisės aktai išvis nebūtų rašomi į darbų programas.

15min jau skelbė, kad į pavasario Seimo sesijos, kuri prasidės penktadienį, darbų programą įrašyti 134 teisės aktai, kurie iki šiol nėra registruoti. Palyginimui, praėjusios kadencijos paskutinėje sesijoje buvo numatyta priimti vos 12 tokių projektų, kurie registruojant planą dar nė nebuvo parengti.

Seimo pirmininkas V.Pranckietis pripažįsta, kad ketvirtadienio susitikime su Vyriausybės, Seimo valdybos, Seimo komitetų, Seimo frakcijų atstovais sulaukė kritikos dėl nepakankamo pasirengimo sesijai.

„Buvo pastabų dėl to, kad ne visi yra registruoti įstatymų projektai. Tai yra dar be turinio, bet tai yra klasikinė arba tradicinė tokia nepilnatvė to darbo, bet visada pasipildo eigoje ir tai nėra uždaras ratas tų klausimų. Šiai sesijai yra pateikta maždaug trečdaliu mažiau projektų. Galėsime drąsiai priimti dar ir kitus siūlymus. Kaip Irena Degutienė pasakė, pagal seną praktiką žino, kad per sesiją daugiau 220 įstatymo projektų nėra priimama, tai reiškia, kad dalis jų vis tiek liks nepriimti. Aktualiausius turėsime atsirinkti ir dirbti pagal suderintas darbotvarkes“, – kalbėjo V.Pranckietis.

Tai yra klasikinė arba tradicinė tokia nepilnatvė to darbo, bet visada pasipildo eigoje ir tai nėra uždaras ratas tų klausimų, – sakė V.Pranckietis.

Tiesa, jis pasidžiaugė, kad susitikimas buvo „labai darnus“ ir, matyt, sakė tiesą, nes jis truko vos 40 min.

Seimo darbų plane numatyta, kad daugiausia pavasario sesijoje numatomų teisės aktų turi pateikti ne Seimo nariai, o Vyriausybė. Premjeras S.Skvernelis neabejoja, kad taip ir atsitiks. Anot jo, ta praktika, kad į programą traukiami nė neparengti projektai, veikia jau 27 metus.

„Visada taip buvo, tik skaičiai varijuodavo. Šiandien buvo kalbėta, kad mes turime pažiūrėti į Seimo Statutą ir peržiūrėti tą pačią programą. Šiandien, kai manoma, kad programą patvirtinus nieko nebebus galima į ją įtraukti, tai ir turime tiek neregistruotų įstatymų. Jei turėtume lankstesnį sprendimo būdą, tai patvirtintume tik pagrindinius, o Vyriausybėje kiekvieną trečiadienį atsiranda tų naujų registruotų. Jei būtų tokiu būdu įtraukiama, tai galima būtų iškart neminėti, o palaipsniui jie atsirastų. Čia darbo organizavimo klausimas. Apskritai Statutą reiktų peržiūrėti, nes jis daug procedūrų numato perteklinių, pasenusių ir laikui imlių“, – sakė jis.

Urėdijų reforma – lakmuso popierėlis

Pasak Seimo pirmininko, svarbiausi balsavimai pavasario sesijoje bus dėl Vaiko teisių apsaugos klausimų ir urėdijų reformos. Esą būtent urėdijų reforma bus tas lakmuso popierėlis, kuris parodys Seimo vienybės tvirtumą. V.Pranckietis mano, kad reforma sulauks ir opozicijos palaikymo.

Jis tikina, kad pateikimo stadijoje Miškų įstatymo pataisas palaikys visi Seimo nariai ir pabrėžia, kad dėl to jau yra sutarta.

„Pasiūlymų sulauksime ir iš socdemų, bet po pateikimo. Pateikimui, sutarėme, kad pritars dabar visi“, – sakė jis.

Trečiadienio vakarą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narius aistringai įtikinėjęs reformos būtinumu premjeras S.Skvernelis skaičiuoja, kad reformos jo frakcijoje gali nepalaikyti vos trys Seimo nariai. Kitus esą pavyko įtikinti pertvarkos svarba.

„Aš suprantu ir gerbiu tuos žmones, kurie turi kitokią nuomonę. Jų yra gal kokie trys, kiek mačiau. Tokių, kur matėsi, kad niekas neįtikina, jokie argumentai. Iš klausimų ir atsakymų girdi tiesiog. Jeigu mes kalbame, kad kažkas dabar ims ir privatizuos miškus. Penkis kartus pakartoji, kad to būti negali, kad įstatymai nenumato. Kėslų tokių nėra, bet galiausiai vis tiek grįžtama prie to paties.

Arba bandoma suvesti viską į žmonių atleidimą. Tada reikia pradėti diskusiją ne apie esminį pokytį, ką mes norime pasiekti, bet 400 ar 3000 ir įvelia į tokias diskusijas beprasmes. Jeigu mes kalbame apie realią reformą ir tikslą patį pagrindinį, tai tie dalykai yra šalutiniai. Įstatyme apie tai net nekalbama“, – kalbėjo S.Skvernelis.

Teisės centrą steigs be Seimo valios

Daug diskusijų kilo ir dėl Seimo sesijos darbų programoje įrašyto plano sudaryti sąlygas, kad nuo 2018 m. sausio 1 d. ministerijų atliekamos teisinės funkcijos (teisėkūros ir atstovavimo teismuose) būtų atliekamos centralizuotai, – įsteigti biudžetinę įstaigą Vyriausybės teisės centrą.

Socialdemokratai iškart pareiškė, kad jiems toks siūlymas nepriimtinas, nes taip bus dubliuojamos jų valdomos Teisingumo ministerijos funkcijos.

Tačiau atrodo, S.Skvernelis rado būdą apeiti koalicijos partnerius. Ketvirtadienį jis sakė, kad norint įsteigti Vyriausybės teisės centrą jokių įstatymų pakeisti nereikės.

S.Skvernelis dėjosi nustebęs, kad šis darbas apskritai buvo įrašytas į Seimo pavasario sesijos programą.

„Čia sesijai nieko siūlyti nereikia. Čia yra Vyriausybės kanceliarijos ir ministerijų darbo organizavimo klausimas. Čia nereikės jokių įstatymų keisti“, – sakė jis.

Neskubės teikti išvadų?

V.Pranckietis užsiminė, kad greičiausiai pavasario sesijoje nepavyks priimti visų numatytų teisės aktų ir kai kurie klausimai bus atidėti ateičiai.

Vienas iš tokių klausimų greičiausiai bus alkoholio prekybos tik specializuotose parduotuvėse įteisinimas.

S.Skvernelis sako, kad šio klausimo Seimas negalėjo neįtraukti į darbų programą, nes yra registruota piliečių iniciatyva, tačiau jis neslepia manantis, kad su šio įstatymo priėmimu skubėti nereikia.

„Ne, nemanau, kad reikėtų dabar priimti. Reikia tik žinoti, kad tokia priemonė gali būti taikoma. O dabar kalbėkime apie tas, kurios greitai įgyvendinamos, kurios yra kompromisinės ir kurios gali duoti greitus rezultatus“, – sakė S.Skvernelis.

Jis tikino, kad projektui turės būti pateikta Vyriausybės išvada, o Vyriausybė kol kas laikosi pozicijos, kad specializuotos parduotuvės – tai kraštutinė priemonė alkoholio suvartojimui mažinti.

„Negali nepasiekti Seimo ši iniciatyva, nes ji pateikta dar praėjusios kadencijos Seime. Yra registruota piliečių iniciatyva. Reikalinga bus mūsų išvada. Mes laikomės tos pozicijos, kad tai yra išimtinė, kraštutinė priemonė, kitokiu reguliavimo būdu nepasiekus to, ko siekiama“, – teigė premjeras.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis yra sakęs, kad jo vadovaujama partija dėl siūlymo įteisinti prekybą alkoholiu tik specializuotose parduotuvėse neatsitrauks.

„Dėl alkoholio kontrolės – nežinau, kas kur atsitraukė. Galbūt kas nors labai norėtų, kad atsitrauktų. Bet aš negirdėjau ketinimų atsitraukti, Seime jų nėra“, – sakė jis interviu LRT.lt.

R.Karbauskis pripažino, kad tokios parduotuvės neatsiras dar šiais metais, tačiau šis siūlymas, pasak jo, tikrai nebus atidėtas neribotam laikui.

„Techniškai neįmanoma padaryti taip, kad šis sprendimas įsigaliotų tais pačiais metais, kai priimamas. Tad su gražia šypsena veide jis (S.Skvernelis, – red. past.) pasakė, kad šiais metais nebus. Aš tikiuosi, kad sprendimas bus, bet tai nereikš, kad šiais metais bus padaryta: reikalingas pereinamasis laikotarpis, konkursai, investicijos, dideli pokyčiai“, – kalbėjo R.Karbauskis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min